Ke kterým kusům oblečení máme silnou citovou vazbu a proč? Jakou péči svému oblečení věnujeme a jak se obecně stavíme k praní prádla? Na tyto a další otázky hledal odpovědi exkluzivní průzkum, který v několika evropských zemích realizovala společnosti Whirlpool. 

Společnost Whirlpool se vždy snaží předvídat potřeby svých zákazníků a nabízet takové spotřebiče, které jim zjednodušují každodenní povinnosti. Letos proto realizovala studii v pětici evropských zemí – Francii, Belgii, Itálii, Polsku a České republice, aby lépe pochopila vztah lidí k oblečení a jeho praní.[1]

prani

Šatník je nedílnou součástí naší osobnosti a máme k němu někdy opravdu velmi silný vztah. Oblečení je odrazem našeho vkusu, osobnosti a životního stylu. Pomáhá nám vyniknout v davu a současně se zařadit do určité skupiny. S každým kouskem je spojen příběh, který vypovídá druhým něco o nás samotných.

Průzkum také odhalil, že pračka je považována za významného spojence v péči o oděvy. Spotřebitelé ji i v případě nejoblíbenějších kusů upřednostňují před ručním praním. Evropané dnes v pračkách perou plných 89 % svých oděvů, s výjimkou některých choulostivých kousků, jako například vlněných svetrů, výrobků z hedvábí či luxusního dámského prádla. 80 % dotázaných navíc uvádí, že praní prádla již nepovažuje za obtěžující činnost. Naopak, každý druhý respondent tvrdí, že po skončení pracího cyklu pociťuje uspokojení, když může otevřít dvířka pračky a cítí svěžest čistého prádla. Plných 73 % respondentů je navíc ochotno zaplatit vyšší cenu za kvalitnější pračku, která zajistí jejich oděvům lepší péči.

Zajímavé je srovnání mezi jednotlivými zeměmi, pokud jde o oblíbenost konkrétního kousku oblečení. Pro Francouze a Belgičany jsou nejdůležitějším typem oděvu džíny, protože spojují pohodlí a odolnost vůči opotřebení s naprosto spolehlivým stylem. Látka i střih džínsů jsou natolik specifické a zažité, že evokují příjemné vzpomínky, u kterých doufáme, že nikdy nevyblednou. Oproti tomu Italové nedají dopustit na měkké teplé svetry, které dostali jako dárek od někoho milého. Muži i ženy v Polsku dbají více na praktičnost, a proto mezi jejich oblíbené kousky oblečení patří praktické kalhoty, za nimiž následují nadčasové modré džíny. Konečně Češi s oblibou svobodně vyjadřují svoji osobnost tričkem, na kterém oceňují především všestrannost, pohodlí a absenci zbytečných ozdob.

Některé trendy jsou společné pro všechny evropské země, například důraz na ekologickou péči. Spotřebitelé se stávají mistry v otázkách trvalé udržitelnosti, zodpovědnosti a ekologické šetrnosti. Celkem 81 % dotázaných je připraveno investovat vyšší částku do pračky nejlepší energetické třídy, tedy s nejnižší spotřebou vody a energie. Již 71 % Evropanů pořídilo spotřebič s energetickým štítkem A+ nebo A++ a každý druhý pere při nižší teplotě než v minulosti. Také v České republice je tento trend zřetelný. V meziročním srovnání došlo k navýšení prodejů praček v energetické třídě A+++ na přibližně dvojnásobek, u A++ pak z 19 % na 24 % prodejů, ostatní energetické třídy přitom zaznamenaly pokles.[2] Zodpovědné chování je patrné i z nižší spotřeby pracích prostředků. Spotřebitelé se snaží vyhýbat nadměrnému dávkování, 33 % respondentů navíc preferuje ekologické produkty.

prani„Jsme si vědomi toho, jak je pro zákazníky důležité, aby prádlo praním neměnilo barvu a tvar. Letos jsme proto představili jako novinku pračky s inteligentní technologií 6. smysl InfiniteCare, která zajistí tu nejlepší péči o prádlo. Extra šetrný patentovaný povrch bubnu pračky v kombinaci s přizpůsobeným pohybem pro každý druh materiálu poskytuje tu nejlepší péči o tkaniny. Speciální funkce Colours 15 °Czase umožňuje snížit teplotu na minimum, přitom při pouhých 15 °C zachovává stejné výsledky praní jako při 40 °C,“ doplnil Ján Živný, marketingový ředitel Whirlpool CR a SR.

Na rozdíl od většiny Evropanů, kteří prostřednictvím oblečení a látek znovu prožívají emoce spojené s první láskou, se Češi upínají spíše k rodinným vzpomínkám. Často si také vytvářejí citová pouta k oděvům, které kdysi patřily jejich příbuzným a předávaly se z generace na generaci. Tyto kousky uchovávají
s láskou a péčí – a také je perou v pračce. Češi v pračkách perou plných 91 % svých oděvů, což je více než činí evropský průměr.

Starost o oblečení a jeho praní hraničí až s posedlostí: Češi jsou podle průzkumu nejzkušenějšími odborníky na odstraňování nečistot a skvrn. Celkem 66 % českých respondentů považuje hloubkové a důkladné praní za nezbytnost pro předcházení alergiím a 42 % předem čistí každou větší skvrnu a navíc doplňuje odstraňovač skvrn do celé náplně pračky. 45 % dotázaných v případě potřeby spustí celý prací cyklus jen kvůli jedinému kousku prádla, jen aby své choulostivé oděvy uchránilo. Aviváž je pro Čechy nutností u 82 % pracích cyklů.

Kromě zaníceného odstraňování skvrn mají Češi tendenci sledovat praní svého oblíbeného oblečení krok za krokem. 60 % dotázaných pravidelně kontroluje pračku během pracího cyklu a 84 % raději během praní neopouští domácnost.

Že je pro důkladné vyprání prádla nezbytné zvolit ten správný prací prostředek, se domnívá 80 % Čechů (evropský průměr je pouze 61 %). Dotázaní z České republiky dbají i na ekologický životní styl – 44 % uvádí, že by obětovalo určité funkční vlastnosti výrobku ve prospěch nižších dopadů na životní prostředí. Evropský průměr je v tomto případě jen 37 %. Konkrétně 38 % Čechů používá ekologické prací prostředky a 60 % snížilo teplotu praní. Aby nemuseli svůj oblíbený oděv vyhodit, upravuje 47 % dotázaných své starší oblíbené oděvy, které jim již nesedí. Tento postoj je nejen otázkou citové vazby, ale zároveň je velmi praktický kvůli finanční úspoře.

Společnost Whirlpool pro vás připravila také deset zajímavých a velmi užitečných rad na šetrnou a účinnou péči o prádlo, které najdete na: http://www.whirlpool.cz/tiskove-zpravy/2013/setrna-a-ucinna-pece-o-pradlo-273.

Informace o pračkách a dalších spotřebičích značky Whirlpool naleznete na internetových stránkách www.whirlpool.cz.

Reklama