Velký rozdíl v ceně i kvalitě zboží u nás a v sousedním Německu není žádnou novinkou. Slýcháme o něm v pravidelných intervalech. Jenže situace se podle všeho nemění k lepšímu, jak potvrdil nejnovější komplexní srovnávací test potravin nakoupených v Německu a v České republice.

Průzkum, který organizovala Potravinářská komora ČR ve spolupráci s MF Dnes a Světem potravin, ukázal, že pod stejnou značkou na západ od českých hranic dostanete zpravidla zcela jiný výrobek s jinou cenou. Do testu zařadili 20 výrobků různých kategorií, které nakoupili v supermarketech v ČR v Praze a v Německu v Drážďanech. Laboratorní testy jednoznačně ukázaly, že řada výrobků má v Německu jiné složení s použitím kvalitnějších surovin i s větším podílem hlavní složky výrobku. Více informací naleznete na stránkách Potravinářské komory.

Cenové srovnání běžných, nikoliv akčních cen jasně ukázalo, že dvě třetiny vzorků, tedy 13, bylo v ČR dražší. Není tedy pravdou tvrzení obchodních řetězců, že za rozdíl v cenách může odlišné DPH na potraviny v obou zemích. To by cenový rozdíl nesměl u některých výrobků činit až závratných 40 %...

nakup

Reklama