shutterstock-472646278.jpgFoto: Shutterstock

Průzkum se uskutečnil pod záštitou značky Veselá kráva a vyplynulo z něj několik skutečností. Většině respondentů, a sice 74 %, vykouzlí úsměv na tváři nezapomenutelné krásné zážitky. Až se 49 % jsou to pak dárky nebo to, když uděláme radost sami sobě. Dalšími zaručenými zdroji úsměvů jsou pohledy na štěňátka a miminka.
 
Co se týče toho, co muže a ženy zaručeně rozesměje, tady se výsledky příliš neliší. Všechny zaručeně rozesměje dobrý vtip, v závěsu jsou pak kvalitní komedie a přátelé. Jen pořadí je tady mírně odlišné. 74 % dotazovaných mužů vždy rozesměje kvalitní komedie, z 59 % to pak jsou přátelé. U žen jsou to z 68 % přátelé a z 62 % komedie.
 
Až na chvostu tohoto žebříčku se umístily nešikovnost nebo trapná situace někoho v okolí. I z dalších odpovědí v průzkumu obecně vychází, že Češi nejsou tak škodolibí, jak by se mohlo zdát.

Záchvaty smíchu
 
Podle průzkumu na tom Češi nejsou špatně ani z hlediska klasických záchvatů smíchu. Alespoň jedenkrát týdně má srdečný záchvat smíchu více než polovina dotazovaných (54 %). Z nich je to shodně po 24 % dvakrát až třikrát týdně, respektive jedenkrát týdně. Alespoň jedenkrát týdně mají pak záchvat smíchu nejčastěji lidé ve věkové skupině 25-34 let. 
 
60 % respondentů však tvrdí, že klasické záchvaty smíchu nemají tak často jako v dětství. 59 % z nich to přisuzuje tomu, že má více starostí, 35 % tomu, že jsou racionálnější. Dobrou zprávou ale je, že pouhých 5 % dotázaných nemá záchvaty smíchu jen proto, že se nechtějí cítit trapně. Na záchvaty smíchu také nemá vliv to, zda je volný či pracovní den. Jen 36 % respondentů tvrdí, že se o pracovních dnech směje méně.
 
Nejčastějšími důvody pro záchvat smíchu jsou u nás dobrý vtip (50 %) a přátelé (49 %). Pokud výsledky rozdělíme na muže a ženy, je to zase trochu jinak. U mužů jsou to dobrý vtip (59 %), kvalitní komediální film/seriál/kniha/divadelní hra (47 %) a přátelé (42 %). U žen jsou na prvním místě přátelé (56 %), následují je záchvaty smíchu způsobené dětmi (49 %) a až na třetí pozici se umístil dobrý vtip (42 %).

Milý a laskavý humor 
  
Milý a laskavý humor jsou nepřekvapivě na špici žebříčku humorů, který mají respondenti skutečně rádi (59 %). Následují černý (42 %) a ironický (39 %) humor. U nejmladší dotazované věkové skupiny, 18 až 24 let, zvítězil humor chápaný jen uvnitř skupiny přátel. Zajímavé je, že ti, kteří uvedli, že se smějí jen zřídka, mají nejraději černý humor, pak ironický, a až potom ten laskavý, který zvítězil u těch, co se smějí častěji.

Reklama