V létě jste se mohly zapojit do redakčního průzkumu na téma „Zdravá prsa“. Zajímaly nás vaše odpovědi, které jsou pro nás inspirací k další tvorbě témat a článků. O rakovině prsu je totiž potřeba hovořit neustále. Jen tak si víc a víc žen uvědomí, jak důležitá je prevence.

Do průzkumu se zapojilo 927 čtenářek, z čehož máme radost. První otázka, kterou jsme se zbývali, je to, zda se bojíte rakoviny prsu. Nikoho asi nepřekvapí, že většina dotázaných (77 %) uvedla, že ano. Zároveň ale podobně velká skupina žen (70 %) na nemoc raději nemyslí, aby si ji nepřipouštěly. Proto se také stává, že opomíjejí preventivní vyšetření.

mamograf

Samovyšetření prsu si pravidelně provádí jen 38 procent dotázaných žen. 41 procent respondentek se k němu přemluví jen občas, když si vzpomenou a pětina jej dokonce nedělá nikdy.

Na mamografické vyšetření, které většina pojišťoven hradí ženám od 45 let věku, pravidelně dochází na 48 % účastnic průzkumu. Na šest procent žen pak přiznalo, že jej dosud neabsolvovalo, ač by už mělo. Ostatní na něm zatím nebyly, protože nedosáhly věkové hranice 45 let. Některé z nich už ale absolvovaly ultrazvukové vyšetření, které je mladším pacientkám určeno. Nicméně 56 % žen v našem průzkumu přiznalo, že se o takovou možnost předčasně (před dosažením věkové hranice 45 let) nezajímalo.

Pokud dotázané ženy mladší 45 let žádaly doporučení k vyšetření prsu, nevyšel jim jejich lékař vstříc v 6 procentech případů. Doporučení naopak získaly ve 37 procentech. Pro mladší ženy, které o vyšetření stojí, však nebývá problém jej uhradit.

„Lékař mně sice vyšetření vzhledem k mému věku (32 let) nedoporučil, ale ochotně mi vypsal žádanku na sono prsou. To bylo před třemi lety, kdy na tuto nemoc umřela moje babička,“ říká lenass.

„Sama chodím každý rok na sono vyšetření prsou, už od svých 35 let. Vždy požádám o zaslání letáčku od Avonu s příspěvkem 200 Kč,“ uvádí čtenářka Hřebíček.

„Chodím na vyšetření pravidelně každé dva roky jako samoplátce,“ svěřuje se Evamates.

mamograf

„Zatím jsem na vyšetření nešla, ale chci si najít místo, kde je to možné i bez doporučení jiného lékaře,“ sděluje Baaara.

S nadpoloviční většinou dotázaných se jejich lékař, ať už praktický, či gynekolog, o prevenci rakoviny prsu baví (60 %). Zbylé ženy si však musí vystačit s informacemi z jiných zdrojů.

Karcinomem prsu či pohlavních orgánů si prošel někdo z rodiny každé třetí účastnice průzkumu. O tom, že je takové onemocnění genetickou zátěží pro další rodinné příslušníky, je naštěstí informována drtivá většina dotázaných (97 %).

Pokud už by k diagnóze rakoviny došlo, považují ženy za nejdůležitější podporu rodiny (76 %). Pro bezmála 30 % žen je důležité také finanční zajištění pro případ neschopnosti pracovat. Výběr způsobu léčby je důležitý pro 58 % dotázaných. 

O tom, že některé pojišťovny nabízejí speciální programy pro pojištění pro případ onemocnění rakovinou prsu a pohlavních orgánů, nevěděla polovina respondentek. Přes 70 % dotázaných žen však tato informace zaujala natolik, že mají v plánu pojistku si sjednat (12 %), nebo o tom alespoň přemýšlet (59 %).

Výzva pro čtenářky: Piště nám příběhy

Téma bychom chtěli podpořit příběhy skutečných žen, které rakovinu prsu prodělaly a mohou nám o tom sdělit své zkušenosti. Každý takový příběh může totiž někomu pomoci, vaše osobní vyprávění může ženy nebo dívky inspirovat, aby šly dříve na vyšetření, které by jinak odkládaly, až by mohlo být pozdě. Vaše osobní zkušenosti jsou důležité pro ostatní ženy.

Pozitivní je už i to, když ženy začnou o rakovině prsu přemýšlet a uvědomí si, že se jich taky může týkat. I sebemenší pomoc má v tomto případě smysl.

for you

Milé čtenářky, obracíme se tímto také na vás s prosbou o vaše příběhy. Pokud jste se s touto zákeřnou nemocí setkaly (osobně, nebo onemocněla nějaká vaše blízká osoba), napište nám o tom. Vaše příběhy rádi zveřejníme. Deset z vás, které nám pošlou svůj příběh, odměníme. Čeká na vás balíček s kosmetikou Nivea v ceně 700 Kč od našeho partnera, projektu For You, a balíček v hodnotě 600 Kč od redakce a společnosti AVON. Partnerem naší výzvy je pojišťovna NN a její projekt For You,se kterým dlouhodobě spolupracujeme.

Příběhy piště na e-mail klara.krizova@zena-in.cz

Reklama