S opakovanými potížemi se zažíváním se potýká 87 % účastnic průzkumu. Nejčastěji jde o nadýmání (56 %) a plynatost (46 %), ale řadu z nich trápí také pocity těžkosti (41 %), bolesti břicha (35 %), zácpa (32 %), pálení žáhy (30 %) nebo průjem (22 %).

st.jpgFoto: Shutterstock

Čím trpí nejvíce?

Za nejpalčivější problém, považuje třetina účastnic průzkumu právě nadýmání a plynatost. Další nejvíce trápí zácpa (23 %), pálení žáhy (22 %) nebo pocity těžkosti (20 %). Jiné čtenářky zase považují za největší znepříjemnění života bolesti břicha (18 %), průjem (15 %) a další problémy s vyprazdňováním (14 %). Bezmála desetina (9 %) oslovených pak lituje, že musela kvůli svým potížím vyloučit oblíbená jídla.

Jak z průzkumu vyplynulo, zmíněné potíže čtenářek rozhodně nejsou zřídkavou záležitostí. U více než třetiny (35 %) z nich se objevují několikrát do měsíce a u 37 % účastnic průzkumu dokonce několikrát do týdne.

Co potíže s trávením vyvolává?

U bezmála poloviny (44 %) respondentek nejsou trávicí obtíže vázány na denní dobu ani na stravu. Další téměř polovina odpovědí (47 %) naopak ukázala, že spouštěčem bývá konzumace určitého druhu jídla. Co se denní doby, kdy se potíže dostavují, týče, 10 % žen zapojených do průzkumu trpí hlavně v noci, a dalších 5 % až ráno, na lačno.

K lékaři nepospíchají

Přestože je problémy se zažíváním omezují, k lékaři s nimi šla jen zhruba pětina (22 %) dotázaných. Bohužel, u 17 % pacientek lékař žádný problém nezjistil, přestože jejich potíže přetrvávají. Dalších 13 % žen s problémy se zažíváním se na návštěvu odborníka teprve chystá.

Proč odbornou pomoc nevyhledalo zbylých 65 % respondentek? Většina z nich (56 %) si myslí, že jejich potíže nejsou tak dramatické, aby bylo nutné ordinaci navštívit. Poměrně často se v odpovědích objevila také nechuť lékaře navštívit (17 %) nebo obava, že by stejně žádný problém neobjevil (9 %).

Odkládání návštěvy lékaře může mít spojitost také s neznalostí diagnózy dráždivý tračník. Nikdy o ní neslyšelo 42 % účastnic průzkumu. Toto onemocnění mají diagnostikováno pouze 3 % ze všech 813 zapojených čtenářek.

Problém je neznalost možné diagnózy

Mohly by onemocněním dráždivého tračníku trpět i ostatní ženy? Tento dojem má 9 % dotázaných. Dalších 10 % si tím není jisto, a tak má v plánu zeptat se na tuto pravděpodobnost svého lékaře. Ostatní respondentky o možné spojitosti mezi jejich potížemi a nemocí dráždivého tračníku zatím nepřemýšlely (40 %), nebo nedokážou odpovědět, protože netuší, o jakou chorobu jde.

Protože většina žen lékaře nenavštívila, užívá na své potíže léky na předpis pouze 11 % dotázaných. Polovina všech účastnic pak spoléhá na pomoc volně prodejných léků nebo doplňků stravy. Jaké si vybírají?
blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Důvěřují lékárníkovi nebo internetu

Nejčastěji spoléhají na doporučení lékárníka (42 %) nebo informace z internetu (33 %). Lékaře se na doporučení zeptá 27 % oslovených čtenářek. Ovlivnit se nechávají také doporučením blízkých nebo známých (23 %), vlastní dobrou zkušeností (23 %), recenzemi z internetu (19 %), složením preparátu (16 %) nebo reklamou (8 %).

Lék na potíže existuje, ale…

Jedním z volně prodejných léků proti problémům se zažíváním je Meteospasmyl. Znají ho i čtenářky, kterým by mohl od potíží pomoci? Bohužel ne, téměř všechny (96 %) přiznávají, že o něm nikdy neslyšely. Z nich 21 % pak prohlásilo, že je tento jim neznámý lék zaujal. Více o přípravku Meteospasmyl najdete ZDE https://www.benu.cz/meteospasmyl-60mg-300mg-mekke-tobolky-20.

Více o syndromu dráždivého tračníku neleznete zde:

Reklama