V roce 1994 jsem si po mateřské našla příležitostnou práci, jezdila jsem jako průvodce do Itálie. Vždy jsem si myslela, že to nejhorší, co může průvodce potkat je zájezd kolektivu učitelů. To se sejde zeměpisář, dějepisář, jazykář, …. a všichni mají tendenci vás opravovat.

 

Velký omyl! Jeden týden jsem měla na starosti kolektiv z průmyslového podniku, a s nimi jsem zažila dva trapasy.

 

První se stal mně, při průvodcování Benátek. Celý zájezd jsem navnadila na prohlídku kostela Dei Frari, ve kterém je slavný Tizianův obraz a také malířův hrob.

 

Bohužel jsem měla vše nastudované jen z průvodce, informace o kostelu i trasu, kudy jít. To nebylo tak neobvyklé, průvodcovala jsem tak více míst a bez problémů. Takže celá skupina ukončila prohlídku centra o 1 hodinu dřív a spořádaně šla se mnou k tomu vzácnému místu Dei Frari.

 

Přišli jsme na náměstíčko, název skoro odpovídal tomu náměstí z mapy, kostelík tam byl. Pravda, menší  než jsem čekala, ale co. Kostelík byl zamčený, takže jsem odvykládala, co by viděli, kdyby zamčený nebyl, turisté prokleli osud, že mají smůlu a neuvidí ty vzácnosti.

 

A šlo se dál …

 

Po 50 metrech jsme došli k několikrát většímu chrámu, před chrámem nápis Dei Frari. Byla jsem fakt na omdlení, ale můj kolega průvodce jen zašeptal „Dělej jako nic, prostě jdi dál“ A víte, že nikdo z turistů si toho většího chrámu nevšiml? 

 

Nakonec se ukázalo, že jsem nebyla sama, kdo bloudil. Průvodkyně druhé skupiny vyslechla můj popis trapasu a prohlásila „To jsi měla kliku, my měli odemčeno a  ten obraz i hrob jsme s turisty v malém kostelíku hledali. Až teď slyším, že marně.“ J)

 

Druhý trapas mi přivodili turisti, předvolali si mne zástupci partnerské agentury a požádali mne, abych si promluvila s členy zájezdu. Prý němečtí turisté zavolali na naše turisty italskou policii, protože byl rušen jejich noční klid. Nějaký pár z naší skupiny se oddával sexuálním hrátkám v noci na pláži, před apartmánem německých turistů. Mám si se svými turisty promluvit, že toto prostě není možné….

 

Tak jsem si promluvila. S lidmi jednou tak starými jak jsem byla já na téma „Sex v otevřené italské přírodě pod okny německých rekreantů“

 

Simba