Přestože jde o odlišný fyziologický proces, než je ztráta menstruace, příznaky andropauzy jsou velmi podobné ženskému přechodu. Podle odborníků je pociťuje téměř polovina mužské populace, nejčastěji kolem 50. až 55. roku života. Jsou častěji rozladění, snadno se rozčílí a někteří mohou být až neurotičtí. Navíc se dostaví i únava, hůře se jim spí a ani tělo už není, co bývalo. Pokožka ztrácí svou pevnost a hydrataci, vlasy řídnou a ubývá i svalové hmoty, zatímco kila jdou nahoru. A co je pro pány tvorstva vůbec nejhorší, to je ztráta libida a potíže s erekcí a výdrží. Právě zhoršení sexuálního života ještě více prohloubí psychické změny.

ma.jpg
Foto: Shutterstock

„Mohou mít náhle pocit, že ztrácejí pevnou půdu pod nohama a prostě najednou cítí, že už nejsou „in“. A to je velmi psychicky oslabuje. Občas se takový muž chová jako v pubertě, nebo jako by měl duševní poruchu. Snaží se zastavit čas v náručí mladé milenky, trpí workoholismem, obviňuje manželku, děti…Druhý extrém je, že muž všechno zabalí, protože nic nemá smysl a je zcela apatický. V takovém případě je každá rada drahá a ženy se musí obrnit bezbřehou trpělivostí,“ radí partnerkám odborníci z České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP).

Kdy zpozornět?

  • Je mu více než 50 let.
  • Trpí náhlými změnami nálad (například podrážděností, úzkostí).
  • Často zapomíná důležité věci.
  • Přibývá na váze.
  • Výrazně mu ubylo svalů.
  • Špatně usíná a v noci se často budí.
  • Nemá už takovou chuť na sex.
  • Více se potí.
  • Dělá mu potíže soustředit se.
  • Chodí častěji močit.

Nejde jen o podrážděnost nebo snížené libido

Kromě viditelných symptomů s sebou úbytek testosteronu přináší i větší problém. Zvýšené riziko zdravotních potíží, které nejsou na první pohled patrné. Jde například o řídnutí kostí, tedy osteoporózu, a nepříznivé kardiovaskulární změny s vysokou hladinou cholesterolu, vyšším rizikem vzniku hypertenze, mrtvice či infarktu.

Jak svému muži pomoci?

V první řadě velkou dávkou trpělivosti. Vhodná je ale i citlivá úprava životního stylu. Méně tuků, zato více vitaminů a minerálů. Existují už i potravinové doplňky speciálně pro muže v tomto období života. Samozřejmě prospěje i omezení konzumace alkoholu a kouření, více pohybu a věnování se koníčkům. Kromě toho nesmí muži zanedbávat ani odpočinek.

„Na všechny příznaky andropauzy příznivě působí také dostatek spánku. Testosteron totiž naše tělo v hojnější míře tvoří právě v noci a v brzkých ranních hodinách a spíše ve fázích hlubšího spánku. Důležité je též naučit se odbourávat stres a kvalitně odpočívat,“ radí sexuolog MUDr. Pavel Turčan,

Pokud potíže přetrvávají nebo jsou velmi výrazné, je na čase navštívit praktického lékaře a poradit se s ním. Možná doporučí vyšetření hladiny testosteronu, který je při nedostatku v některých případech doplňován za pomoci substituční hormonální terapie.

„Bylo prokázáno, že dodáváním chybějícího testosteronu mnohé potíže jako předrážděnost, nervozita, vztek a deprese mizí. Také se zpomaluje ukládání tuků v těle. Tento druh léčby není vhodný pro každého a má také své kontraindikace a rizika,“ upozorňuje pacienty ČPZP.

Substituční terapii nemohou podstoupit například pacienti trpící onemocněním ledvin, jater, cukrovkou, poruchou krvetvorby nebo kardiovaskulárním onemocněním. Tabu je i při rakovině prostaty a jiných nádorových onemocněních. V některých případech totiž doplňování chybějícího testosteronu zvyšuje riziko vzniku nádorů souvisejících s pohlavními orgány.

Zdroj informací: Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan

Čtěte také: 

Reklama