Když dva dělají totéž, není to totéž. O tom se před třemi lety přesvědčila Španělka Cecilie Gimenezová (83) a s ní i celý svět. Ten totiž obletěla fotografie fresky Ježíše Krista na zdi kostela v malém městečku Borja, kterou se tato „umělkyně“ rozhodla sama restaurovat. Jistě si pamatujete, jak to tehdy dopadlo. Jenže z průšvihu se nakonec vyklubala továrna na peníze.

freska

Freska před a po zásahu „umělkyně“. Zdroj foto: Wikipedia

Z fresky španělského umělce Eliase Garcii Martineze nesoucí název Ecce Homo se stal jeden z nejznámějších obrazů Ježíše Krista s trnovou korunou. Byť si na něm po zásahu Španělky není příliš podobný a připomíná spíše chlupatou opici. Pobouřené kněží, kteří chtěli nechat dílo ihned přemalovat, nakonec od jejich záměru odvrátily davy lidí, kteří chtěli fresku spatřit na vlastní oči. Hned první rok po restauraci obrazu prý turisté za jeho zhlédnutí utratili přes padesát tisíc euro.

Slávy se dočkala i sama autorka. Malování se začala věnovat na plno a už za rok uspořádala prodejní výstavu svých obrazů, kterými si vylepšila pověst. Výtěžek pak věnovala na charitu. A už se jí rýsuje další úspěch. Podle jejího příběhu má vzniknout komická opera. Ponese poselství, že i průšvih obřích rozměrů se může proměnit v zázrak.

cecilie

Cecilie Gimenezová se svým obrazem. Zdroj foto: Facebook

Chcete se přidat k fanouškům slavné španělské babičky? Neleznete jej zde.

Reklama