Ženy již pronikly do spousty oborů lidské činnosti, které dříve patřily mužům. Například dnes nikoho nepřekvapí žena za volantem. Jsou však stále ještě obory, které zůstávají téměř výhradně doménou mužů. Třeba letectví. Vždyť i z pěti set pilotů ČSA je jen zhruba desítka žen. Průkopnicí české aviatiky byla Božena Laglerová. Možná tak trochu omylem. Její sny původně směřovaly jinam…

Už v útlém dětství měla nadprůměrné hudební nadání. Snila o tom, že bude jednou slavnou operní pěvkyní. A vydala se za svým snem. Absolvovala pěvecké oddělení pražské konzervatoře a začala působit jako sólistka ve Vinohradském divadle. Bohužel ne nadlouho. Při jedné generální zkoušce se stalo to, co je zlým snem každého zpěváka - ztratila hlas! A hlavní role byla fuč…

Zpěv však na hřebík nepověsila. Na radu svého režiséra odjela do Paříže, kde se dále věnovala studiu zpěvu. Setkávala se zde s českou kulturní smetánkou, mj. i s M. R. Štefánikem. Tady se také poprvé začala zajímat o tehdy módní záležitost  –  letectví.  Pozdější onemocnění hlasivek její slibnou sólovou kariéru definitivně ukončilo. Po návratu do Prahy se pokoušela své umělecké sklony nasměrovat do jiného oboru. Chvíli koketovala se sochařstvím. Ale to nebylo to pravé…

B. LaglerováStále více ji však přitahovalo letectví. Další impulz dostala od svého švagra, profesora ČVUT a nadšeného aviatika Václava Felixe. Začala navštěvovat jeho přednášky o letectví a plánovala, že si udělá letecký průkaz. Přihlásila se ke slavnému konstruktérovi letadel Hansi Grademu, který měl svoji pilotní školu nedaleko Postupimi. U něj bylo zvykem, že každý žák nejen létal, ale část studia si musel odpracovat v továrně, aby letadlu rozuměl.

Zkušební let Boženy Laglerové v květnu 1911 skončil těžkou havárií, kterou málem nepřežila. Měla sádru od hlavy až k patě – podélně jí praskl druhý a třetí obratel, měla krevní výron do míchy a další pohmožděniny. Děsivé... Samozřejmě ji trápily pochybnosti, jestli bude vůbec chodit, natož znovu létat, když se zotavovala v pražské nemocnici. Nevzdala se a stal se zázrak. Už v září téhož roku odjela znovu do Německa a pilotní zkoušky složila! Jako první Češka i obyvatelka Rakousko-Uherska a jako třináctá žena na světě. V Rakousko-Uhersku měla pilotní licenci č. 37. Těch 36 patřilo mužům! Jen pro zajímavost - další česká pilotka získala pilotní průkaz až o sedmnáct let později.

V následujících letech podnikla řadu leteckých soutěží a exhibicí, odcestovala do zámoří – na Kubu, Haiti a do Spojených států, kde všude svým pilotním uměním propagovala letectví.  Aviatici té doby žili z peněz vybraných na svých exhibicích, vlastně šlo o „létající cirkus“.

Dramatická byl letecká show na Haiti. Tehdy se při jednom letu natlačili diváci na přistávací plochu a jeden malý chlapec vběhl pilotovi, kolegovi Boženy Laglerové, přímo pod vrtuli. Rozzuřený dav zdemoloval letadlo a pilot jen tak tak unikl lynčování. Následující soudní spor byl velmi nepříjemný. Těsně před vynesením rozsudku, který měl být osm let těžkého žaláře v tropických podmínkách, se podařilo Boženě opatřit lodní lístek na falešné jméno a kolegu tajně dopravit do USA. Protože sama neměla peníze na cestu do Evropy, musela si je nejdříve vydělat. Neuměla moc dobře anglicky, a tak se rok živila jako švadlena.

V Evropě už zuřila první světová válka, a tak své zkušenosti Božena nabídla vojenskému letectvu. Jako žena však byla odmítnuta. Po skončení války a vzniku první republiky se pak vdala, věnovala se poklidné kariéře učitelky zpěvu a také se angažovala v prvním českém aeroklubu. Dnes je její jméno téměř zapomenuto. Je to škoda. Byla to určitě mimořádná žena.

V seriálu o zajímavých ženách jste si také mohli přečíst:

Reklama