Průjmy se nevyhýbají ani těm nejmenším, které na zmrzlinářský pult ani nedosáhnou. Většinou se nejedná o závažné onemocnění a díky správné léčbě během několika dnů odezní. Ovšem pozor, zejména u kojenců a batolat se musíme mít na pozoru před dehydratací. Dostatečný přísun vhodně zvolených tekutin je v tomto případě více než na místě. Naštěstí můžeme nekomplikovanému průběhu onemocnění pomoci také celou řadou volně dostupných přípravků, které jsou určeny dokonce i pro ty nejmenší děti. Tyto přípravky kromě rychlého zmírnění průjmů také efektivně podporují obnovení správného složení střevního mikrobiomu.
5ed4cf1ac113eobrazek.pngNa to, jaké jsou nejčastější příčiny průjmů u dětí jsme se zeptali MUDr. Jakuba Pecla z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno.
Příčinou průjmového onemocnění v dětském věku je nejčastěji infekční onemocnění, které je ve většině případů virového původu. Tato onemocnění jsou v typických případech provázena horečkou, zvracením a velmi rychle se šíří v kolektivech mezilidským kontaktem nebo kontaminovanými předměty. Oproti tomu průjmy způsobené bakteriální infekcí vznikají nejčastěji jako tzv. alimentární nákaza, kdy k přenosu bakterií nebo jejich toxinů dochází prostřednictvím vody nebo stravy. Nedostatečně tepelně upravené drůbeží maso nebo vejce bývají častou příčinou těchto onemocnění.

Jak poznáme, že už je „to“ vážné?
Závažnost průběhu akutních průjmových onemocnění odráží zejména stupeň dehydratace. Nejvíce ohroženými jsou děti ve věku do 3 měsíců a děti s jiným závažným onemocněním, například s onemocněním ledvin. Základem je pak podávání dostatečného množství tekutin, které ale musí být vhodně zvolené! Jednou z nejčastějších chyb je používání kolových nápojů a nadměrné ředění kojeneckých mlék vodou. Tyto postupy často situaci jen zhorší. Odborné lékařské společnosti po celém světě shodně doporučují takzvané rehydratační roztoky jako nejúčinnější a nejbezpečnější prevenci a zároveň i léčbu dehydratace.

Dlouhá léta se ale při průjmových obtížích doporučovala přísná dieta...
Ty časy jsou už pryč. V současné době nejsou doporučovány žádné drastické diety. Naopak, po zhruba 4 až 6 hodinách podávání rehydratačních roztoků můžeme přejít k lehké stravě, která napomáhá regeneraci trávicího traktu. Poté již můžeme doporučit také podávání některých léčiv, které pomáhají zkrátit trvání průjmů a snížit tak riziko dehydratace. Každý lékař nebo lékárník jistě rád doporučí ty nejvhodnější.

Proč jsou k dehydrataci děti náchylnější než dospělí?
Důvodů je několik. Malé děti mají relativně vyšší podíl vody v těle než dospělí a zároveň se větší podíl tělesných tekutin vyskytuje v mezibuněčném prostoru, ze kterého může relativně rychle docházet k jejich ztrátám. Na rychlejších ztrátách tekutin u dětí se podílí i jejich relativně větší tělesný povrch, tendence k horečkám a další faktory. Rozhodující je u dětí často i odmítání tekutin. V této situaci si můžeme pomoci podáváním chlazených nebo mražených rehydratačních roztoků. Bylo prokázáno, že touto formou jsou dětmi lépe přijímány.

Jak průjmu předcházet?
U těch nejmenších je nutné zmínit nezastupitelný význam mateřského mléka. Velké evropské studie potvrdily, že 4-6 měsíční kojení významně snižuje výskyt a závažnost virových průjmů u kojenců. A při cestování je třeba samozřejmě respektovat určitá hygienická pravidla. Nápoje pít pouze z originálního balení a v restauracích do nich nepoužívat led. Ovoce jíst pouze loupané a syrovou zeleninu nejíst nejlépe vůbec. Nejíst nedostatečně tepelně zpracovaná jídla, což dvojnásob platí pro jakékoliv maso zejména od pouličních prodavačů. Vyhýbat se kontaktu s neznámou povrchovou vodou například při mytí rukou. Tyto zásady lze shrnout do tzv. šesti O… Obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit.

A jaké jsou nejčastější chyby při stravování dětí během průjmů?

  • Přerušení kojení
  • Jiné než předepsané ředění kojeneckého mléka
  • Rehydratace kolovými a jinými slazenými nápoji
  • Hladovění 12 a více hodin

K účinné pomocné léčbě akutních průjmů u dětí patří i zdravotnický prostředek Tasectan DUO KIDS, který je svým složením uzpůsobený i pro nejmladší děti. Účinek je zprostředkován komplexem látek přírodního původu, konkrétně tanátu želatiny, který ochraňuje střevní stěnu před bakteriálními toxiny a umožňuje jejich rychlejší eliminaci z organismu.

Proč zvolit Tasectan a Tasectan DUO?
5ed4cf02d3931obrazek.png

  • Rychle vyřeší akutní průjem a přírodní cestou šetrně obnovují funkci střev
  • Potlačují příznaky provázející průjem, jako jsou bolest břicha a křeče
  • Působí na všechny typy průjmu bez hledu na jejich příčinu
  • Vhodné pro cestovatelský průjem
  • 2 formy: tablety/kapsle pro dospělé, sáčky mohou děti od narození

Tasectan a Tasectan DUO jsou zdravotnické prostředky.

Více na TASECTAN.CZ

logo.png

Reklama