Příběh malé Lucinky:

rotavirByla jsem s půlroční Lucinkou na chatě. Dlouho jsme si ale klidu neužívaly. Lucinka dostala silný průjem a zvracela. Zpočátku jsem to přikládala změně stravování, protože jsem přestala kojit a přešla jsem na umělou výživu, ale když se přidaly vysoké horečky a křeče v bříšku, začala jsem mít obavy. To přece není normální, takhle ji nemůžu nechat trápit. Naložila jsem ji do auta a odvezla do nebližšího města do nemocnice.

Žádné matce nepřeji ten pocit, když své dítě předá lékařům a zavřou se za nimi dveře. Trnula jsem hrůzou, co mi řeknou, a zároveň trpěla strašnými výčitkami, že jsem něco zanedbala. I když se zuby nehty bráníte černým myšlenkám, stejně myslíte na nejhorší. Copak mě mohlo napadnout, že to není jen „obyčejný“ průjem? Lucinku převezli na jednotku intenzivní péče a já prožila tu nejstrašnější noc ve svém životě.

Vyšetření a testy potvrdily diagnózu – žádný obyčejný průjem, ale rotavirovou gastroenteritidu. Naštěstí jsem přivezla Lucinku včas, takže se její tělíčko nestačilo tolik dehydratovat, ale otálet déle, mohlo dojít k vážným komplikacím… Nechci ani domyslet. Pár dní si ještě Lucinka pobyla v péči lékařů a dnes už je mimo nebezpečí, ale jak jsem se dozvěděla, dalo se tomu předejít.

Proti rotavirové infekci totiž existuje účinná vakcína, která takto malé děti chrání.

Magda

Co je to rotavirus a jak se přenáší?

Rotavirus vyvolává u dětí jedno z nejtěžších průjmových onemocnění. Je vysoce infekční, přenáší se velmi často zanesením viru do úst, kontaktem mezi dětmi, kontaminovanýma rukama, hračkami, ale i vzduchem. Vydrží na rukou, hračkách a pevných površích několik hodin až dnů a je relativně odolný vůči běžným desinfekčním prostředkům. Ani kojené děti nejsou před infekcí chráněny. U nás se vyskytuje po celý rok, nejvíce v zimě a na jaře.

Jak se projevuje?

V případě těžkého průběhu se rotavirová gastroenteritida projevuje horečkou, zvracením, bolestmi břicha a těžkým průjmem. Průjmem a zvracením dochází k velkým ztrátám tekutin, což vede k rychlému odvodnění organismu (dehydrataci). Typickými příznaky jsou oschlé sliznice, zapadlé oči, snížený kožní turgor, méně časté močení, nechutenství, slabost. V nejtěžších případech i poruchy vědomí, namáhavé dýchání a chladné končetiny.

Jaká je prevence?

Účinnou prevencí, jak předejít u dětí průjmům způsobeným rotaviry, je očkování. Vakcína působí proti nejčastějším typům rotavirů. Očkování proti rotavirovým infekcím ochrání dítě v nejkritičtější době. (Očkovat je možné od šestého týdne života, ale musí být ukončeno ve 24. týdnu.)

Jak očkování probíhá?

  • očkování je snadné a bezpečné
  • vakcína se podává do úst ze stlačitelné tuby. Toto bude možné až od příštího roku, zatím se používá ústní aplikátor
  • rotavirkompletní očkování tvoří dvě nebo tři dávky (záleží na typu zvolené vakcíny)
  • první dávka mezi 6.–12./16. týdnem života, další vždy po měsíci, celé očkování by mělo být ukončeno nejpozději do 24. resp. 26. týdne (opět záleží na typu zvolené vakcíny)
  • očkování není hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění, cena za očkovací schéma je cca 3 500 Kč
  • vakcína je vázána na lékařský předpis, před aplikací je třeba si přečíst příbalovou informaci.

Více na www.rotavir.cz