Průjem je v odborné literatuře definován jako přítomnost 3 a více vodnatých nebo kašovitých stolic denně. Z časového hlediska můžeme průjmy dělit v zásadě na dvě hlavní skupiny: akutní, které netrvají déle než 14 dní, a chronické, jejichž trvání často přesahuje i 30 dní.
pr1.jpg
Příčiny průjmů jsou nejčastěji infekční. Takové jsou nejčastěji způsobeny viry (noroviry, rotaviry) nebo bakteriemi (campylobacter, salmonela, escherichia coli), méně často pak prvoky (améba). Druhá skupina příčin neinfekčních průjmů je poměrně pestrá. Zahrnujeme sem například průjmy vyskytující se z důvodu nežádoucích účinků léků (ponejvíce antibiotika), funkčních střevních poruch (syndrom dráždivého tračníku), idiopatických střevních zánětů (ulcerozní kolitida, Crohnova choroba) a dalších.

Zatímco akutní virové průjmy se vyskytují většinou kolektivně (rodiny, školky) v chladnějších měsících roku, průjmy způsobené bakteriální infekcí nás potrápí ponejvíce během letních měsíců. A nutně se nemusí jednat o takzvané cestovatelské průjmy. K nákaze postačí i malá porce zmrzliny nebo kousek nedobře propečeného masa snědeného při zahradním grilování. Rizikovými potravinami jsou v tomto ohledu nejen kontaminovaná voda, ale také mořské plody, drůbeží maso (zvláště pak kuřecí), vejce a majonézy, cukrářské výrobky a produkty se smetanou. Výčet je široký,“ varuje MUDr. Marek Veinfurt z Gastroenterologické ambulance v Nemocnici Mariánské Lázně.

Doprovodným příznakem infekčního průjmu je velmi často horečka (i přes  38°C), zimnice, zvracení a vazba na požití rizikové potravy. Pokud vodnatý průjem trvá déle než tři dny nebo je doprovázen neobvykle silnými bolestmi břicha, případně ve stolici najdeme krev, měli bychom ihned vyhledat lékaře.
60b0b9777f086obrazek.pngPři léčbě akutních průjmových onemocnění, které jsou v naprosté většině infekčního původu, je nejzásadnější účinná rehydratace vhodnými definovanými roztoky, volně dostupnými ve všech lékárnách. Rehydratační roztok si nicméně můžeme zkusit připravit i doma: Do 1 litru vody rozmícháme 8 lžiček cukru, dále 1 lžičku kuchyňské soli, šťávu ze dvou pomerančů a můžeme přidat i půl lžičky sody.

I když je akutní průjem nepříjemný, většinou netrvá dlouho, a navíc existují moderní a šetrné přípravky, pomocí kterých jej lze řešit.
pr2.jpg
Jak se tedy průjmovým onemocněním bránit, například na dovolené? Má to hodně společného s proticovidovými opatřeními:

 • Používejte jen balenou vodu jak na pití, tak například na omývání ovoce nebo čištění zubů.
 • Nedotýkejte se ručníků na společných toaletách.
 • Pečlivě si umývejte ruce (pokud není k dispozici voda, doporučuje se používat antibakteriální gel).
 • Pozor na led v chlazených nápojích. Raději obětujte teplotu nápoje.
 • Pokud se týká potravin, jezte pouze oloupané ovoce omyté nezávadnou vodou, nejezte syrovou zeleninu, pozor na zmrzlinu, vyhýbejte se tepelně nezpracovaným potravinám, především masu v syrovém stavu.
 • A pokud i přesto k nešťastné střevní události dojde? Řešení je poměrně snadné. Vsaďte na lehká jídla a hodně tekutin:
 • Pijte dostatek tekutin
  Průjem může způsobit dehydrataci. Mírná dehydratace je běžná. Snadno ji ale můžeme předejít prevencí a pít dostatek tekutin.
 • Jezte jako obvykle
  I když se nemusíte cítit dobře, je důležité, abyste se pokusili jíst v menších porcích a lehká jídla.
 • Vyhněte se nápojům obsahujícím hodně cukru
  Nápoje jako je kola a další šumivé nápoje mohou někdy průběh průjmu zhoršit.
 • Vyhněte se tučným a kořeněným jídlům
  Rozhodně není vhodné sahat po smažených jídlech nebo majonéze a živočišných tucích.

Češi obstarávají přípravky proti průjmu zhruba jednou až dvakrát ročně a každý druhý je nakupuje raději preventivně do zásoby. Pro 93 % lidí je nejdůležitější, aby léky rychle zastavily průjem, aby ulevily od bolestí břicha a aby pomohly obnovit fyziologické složení střevního mikrobiomu. A jaké přípravky v lékárně vybrat? Například zdravotnické prostředky Tasectan!
60b0b98c144aaobrazek.png
Proč zvolit Tasectan DUO?

 • Rychle vyřeší akutní průjem a přírodní cestou šetrně obnovují funkci střev
 • Potlačují příznaky provázející průjem, jako jsou bolest břicha a křeče
 • Působí na všechny typy průjmu bez ohledu na jejich příčinu
 • Vhodné pro cestovatelský průjem
 • 2 formy: tablety/kapsle pro dospělé, sáčky mohou děti od narození
 • Pozorně čtěte návod k použití
Reklama