Konec zimního a začátek jarního období se vyznačuje zvýšeným výskytem infekčních onemocnění. Některé viry a bakterie způsobují zažívací problémy provázené především průjmem. Zhruba 90% akutních průjmů jsou zapříčiněny právě infekcemi. Průjem představuje nejen nepříjemný problém, ale může být i známkou vážnější nemoci a v krajních případech může ohrozit člověka na životě.

Z tohoto důvodu je důležité rozlišovat různé typy průjmů. Obecně řečeno, průjem se projevuje častým (více jak třikrát za den) vyprazdňováním řídké, neformované stolice. Kromě frekventovaného chození na toaletu se mohou objevit i další symptomy – křeče v břiše, pocit nevolnosti a malátnosti, někdy i zvracení. Z praktického hlediska rozlišujeme průjmy na dvě skupiny. Akutní a chronický.

Akutní průjem

Vzniká náhle a trvá nejdéle 14 dnů. Nejčastější příčinou je infekce, při které napadnou trávicí soustavu bakterie, viry či parazité. Další příčinou mohou být chyby ve stravování a pitném režimu, vegetativní důvody jako nervozita a strach nebo vedlejší účinky některých léků (například antibiotik apod.).

Tammex

Chronický průjem

Trvá déle než 14 dnů. Může jít o organické onemocnění tenkého či tlustého střeva (zhoubný nádor či Crohnova choroba aj.). Nebo se jedná o onemocnění některého orgánu trávicí soustavy či problém mimo trávící trakt, např. diabetes, karcinom štítné žlázy atd. V každém případě trpí-li postižená osoba chronickým průjmem, je třeba okamžitě navštívit lékaře.

Nejzávažnější hrozba při průjmech je dehydratace

Největším nebezpečím při průjmu je ztráta tekutin a rozvrat vnitřního prostředí. Může následovat kolaps až ztráta vědomí. V krajních případech, u nejohroženějších skupin pacientů, což jsou malé děti, senioři a chronicky nemocní, může dehydratace ohrozit člověka na životě. Doplňovat tekutiny by měl pacient sladkým čajem, minerální vodou, iontovými nápoji, polévkami či rehydratačními nápoji.

Samoléčba průjmu

Je důležité si uvědomit, že průjem není nemoc, ale pouze symptom onemocnění. Pokud jde o léčbu obou typů výše uvedených průjmů, účinné jsou volně prodejné  přípravky, tzv. adsorbencia. Na svůj velký povrch dokáží navázat plynné i pevné škodlivé látky a odvedou je z těla ven. Do této skupiny patří například Tammex. Jeho výhoda spočívá zejména v šetrném složení. Existuje ve dvou variantách – Tammex family, který obsahuje samotný diosmektit, což je čištěný jíl a nebo Tammex family plus, který navíc obsahuje prebiotickou vlákninu. Diosmektit na sebe váže a tak eliminuje patogenní látky jako bakterie, viry a toxiny, přičemž chrání střevní sliznici před poškozením. Má také další výhody – není toxický, nevstřebává se do organizmu a nemá prakticky žádné nežádoucí účinky. Prebiotická vláknina je zdrojem výživy pro prospěšné bakterie v našem těle, zejména v tlustém střevě a pomáhá tak obnovit přirozenou střevní mikroflóru.

Tammex

Výrobky Tammex family s příjemnou pomerančovou příchutí jsou vhodné pro celou rodinu a jsou doporučovány Českou gastroenterologickou společností. Více informací na www.tammex.eu.

 

Reklama