„Po porodu mi dcera tak moc rozkousala bradavky, že jsem při každém jejím dalším přisátí brečela bolestí. V porodnici mi naštěstí doporučili prsní kloboučky, se kterými to bolelo o dost míň. Používala jsem je pak asi měsíc, než jsem se odvážila přejít na kojení bez nich. Bradavky byly ještě nějaký čas citlivější, ale zdaleka už to nebolelo tolik, jako na začátku,“ pěje chválu na silikonovou pomůcku pro kojící ženy Zuzana (31), maminka dnes už osmiměsíční Klárky. A řada maminek na diskuzních platformách jí dává za pravdu. Jenže pak je tu druhý tábor. Ženy, kterým prsní kloboučky kojení naopak zkomplikovaly.

64899849a3661obrazek.pngFoto: Shutterstock

„O kojení jsem nevěděla vůbec nic. Proto když se dcera v porodnici nemohla hned přisát, vzala jsem zavděk kloboučky, které mi sestřička na oddělení šestinedělek půjčila. Bylo to trápení i tak, ale nakonec se zadařilo. Jenže když jsem po třech měsících chtěla kloboučky vysadit, najednou byl problém. Adélka se odmítala k bradavce přisát. Dalo mi hodně práce přeučit ji na holou bradavku. Pomáhala mi s tím i laktační poradkyně, která mi řekla, že používat kloboučky byla chyba,“ svěřuje se Aneta (29). A podle odbornic na kojení není bohužel jedinou maminkou s neblahou zkušeností.

Pomocník, který vám může zadělat na trápení

Technika kojení při použití kloboučku na kojení je totiž mírně odlišná od té běžné. Miminko se k bradavce nepřisává, jak by mělo. Nezřídka navíc nevypije tolik mléka, kolik potřebuje, prso dostatečně nestimuluje, a tak může dojít i k omezení tvorby mateřského mléka. Kromě toho se laktační poradkyně často setkávají i s již zmíněným problematickým přechodem ke kojení bez kloboučků. Problémy někdy způsobuje také vyšší riziko infekcí zakrytých bradavek kvůli vytvoření teplého a vlhkého prostředí. A v neposlední řadě paradoxně hrozí další poranění bradavek. Ať už nesprávným použitím pomůcky, nebo nucením miminka k intenzivnějšímu sání.

„Kloboučky jsou jenom takovou berličkou, protézkou a nebo náplastí, ale neřeší skutečné příčiny problémů s kojením. S jakýmikoliv bradavkami se dá kojit. Pokud se přisátí po porodu nedaří, je potřeba se ženou a miminkem pracovat tak, aby se to podařilo, nikoliv jejich problém „zaplácnout“ kloboučky,“ uvádí laktační poradkyně RNDr. Milada Řeháková, Ph.D., autorka řady publikací o kojení. Maminkám pak radí, aby si nemocničním personálem nenechaly kloboučky vnutit: „Ani kdyby vám říkali, že máte bradavky takové a makové a nebudete s nimi moci kojit. Nemají pravdu. Vaše bradavky jsou akorát pro vaše miminko a kojit s nimi zcela jistě můžete,“ ujišťuje s tím, že se to týká i žen s plochými nebo vpáčenými bradavkami. S touto komplikací lze navíc pracovat už během těhotenství.

Že je v porodnicích až příliš často doporučováno používání prsních kloboučků, v tom jí dává za pravdu i laktační poradkyně Jana Barrera. „Podle dotazníku Kojení v souvislostech, který vyplnilo víc než 3 300 žen, které porodily v ČR v letech 2013 až 2018, odchází každá pátá žena z porodnice s kloboučkem na kojení. V naprosté většině případů je klobouček doporučován jako první pomoc v porodnici pro nepřisávající se miminko. Rychlá pomoc, která ale zadělává na mnoho dalších problémů. Maminky, které si kloboučky odnesou z porodnice, se jich později s obtížemi zbavují. Ale až v 70 % případů jsou ve své snaze úspěšné,“ dává odbornice na kojení naději na nápravu.

Zdroj informací: RNDr. Milada Řeháková, Ph.D. - Umění kojení, Jana Barrera, respondentky redakce

Čtěte také:

Reklama