e1e6e246d3b8f-obrazek.jpg
Zdroj foto: freepik.com

Genetické predispozice (rakovina prsu u rodičů a sourozenců), mutace genu BRCA1 a BRCA2 jsou velmi silnými riziky, ale naštěstí je lze dnes poměrně dobře kontrolovat pravidelnou prevencí, testováním a případnými ochrannými chirurgickými zákroky. Riziko vzniku rakoviny stoupá při častém vystavení ionizujícímu záření například na rentgenu, při nezhoubné onemocnění prsu, ve vyšším věku u prvního těhotenství či při absenci gravidity, ohroženější je bílá rasa (nejmenší riziko onemocnění hrozí Hispánkám a Asiatkám), při nástupu menstruace před 12. rokem věku, a naopak nástupu menopauzy až po 50. roce.
Vliv mají také hormony – nejčastěji substituce v menopauze, obezita, nadužívání alkoholu a nedostatek fyzické aktivity.

Jaká odborná prevence je účinná?
Základem by mělo být samovyšetřování prsou, jejich sledování, zda nemění vzhled, tvar, barvu, pravidelné preventivní návštěvy gynekologa a mamograf. Od 45 let věku by měla žena pravidelně jednou za dva roky podstoupit mamograf, v ČR je toto vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Větší města nabízejí pracoviště, kde můžete toto vyšetření absolvovat, například mamograf v Ústí nad Labem. Odborníci s dlouholetými zkušenostmi vás provedou vyšetřením, které je vlastně rentgenem prsu. Ten zachycuje patologické změny v prsní tkáni. V Ústí nad Labem mají pracoviště vybavené nejmodernějším typem alografu, který do těla pustí minimum záření. Specialisté mamocentra patří v ČR k nejúspěšnějším v počtu zachycených případů. Navíc toto mamocentrum jako jediné pracoviště v ČR nabízí ambulantní odstranění nezhoubných ložisek v prsu formou vakuové biopsie pod kontrolou ultrazvuku. Tento zákrok je pro pacientku šetrný, provádí se jen v lokálním umrtvení, není třeba celková anestezie.

Genetické testování pomáhá udržet zdraví a vyloučit nemoc u žen, které jsou zatížené rodinnou anamnézou. Genetická mutace v jednom z BRCA genů způsobuje u žen až 10x vyšší riziko rakoviny prsu. Proto je genetické vyšetření vhodné i pro zdravé příbuzné onkologických pacientů. Ti se mohou v případě pozitivního výsledku testu díky preventivním operacím (odstranění prsou) nádoru zcela vyhnout, nebo jej díky pravidelnému sledování včas zachytit a získat lepší šanci na vyléčení. Možnost podstoupit pojišťovnou hrazené genetické vyšetření k odhalení vrozených nádorových predispozic vychází z osobní a rodinné anamnézy konkrétního pacienta. Kromě všech žen s rakovinou vaječníků jsou ke genetickému vyšetření doporučeny i některé přesně definované pacientky s karcinomem prsu, slinivky břišní nebo s primárním peritoneálním tumorem.

Co můžete udělat pro své zdraví sami
Když si budete udržovat optimální hmotnost (BMI v rozmezí 18,5 až 24,9) máte šanci předejít zhoubnému onemocnění, protože je prokázaná souvislost mezi nadváhou až obezitou v období po klimakteriu a rozvoji rakovinného bujení. Ke snížení rizika stačí i 5 až 10 % váhy, a to stojí za to.
Pohyb zlepšuje imunitu organismu, celkovou vitalitu, pohyblivost a peristaltiku střev, což řadě žen dělá obtíže. To vše vede ke zlepšení zdravotního stavu, tedy i prevenci zhoubných nemocí.
Konzumace alkoholu zvyšuje riziko vzniku rakoviny řady orgánů těla včetně prsu, a to již při relativně nízké konzumaci. Proto je vhodné nepít alkohol vůbec.