Kudla, Kudlajda, žížala – Kdyby na mě ještě dneska někdo takhle zavolal, tutově bych se otočila. Prostě už jsem si na zprvu ne právě oslavná oslovení zvykla. A děti jsou ve vymýšlení zkomolenin, kterými se titulují, hotoví mistři. Nejedna špionážní organizace by si ušetřila práci, kdyby svým agentům nechala vymýšlet krycí jména děti.
Dáš si kafe, bulánku?
I někteří rodiče v rozněžnělém rozpoložení udělí svému batoleti nějaký ten „pseudonym“, pod kterým vystupuje někdy až do puberty. To je pak ve chvíli, kdy se zapomenou a počastují svého odrostlého synka před jeho slečnou slovy: „Dáš si kafe, bulánku?“ i značně nemilé.
Jen málo rodičů se k tomuto roztomile infantilnímu modelu nenechá strhnout. A proč ne?
Je ale dobré přestat synovi říkat „prcíčku“ ve chvíli, kdy je mu pětadvacet, měří o půl metru víc než my a má dvě děti.
Čus, tupoune
Nějakou roztomilou přezdívku nám zpravidla vymyslí dobrotiví spolužáci nebo chlapi v hospodě, případně spoluvězni a podobně. Nejčastěji jde o něco, co specifikuje a hodně často také paroduje naše tělesné proporce, znalosti, zvláštnosti, míru intelektu a podobně. A takoví kantoři v tomto případě drží prim.
Měli jsme na základce učitelku, které jsme říkali „smeták“ podle takového vypelichaného copu, který nosívala. Jiné kantory si vybavuji nejvíce pod jmény „smrťák“ (byl bledý), „skunk“ (zde šlo spíše o charakter než o tělesný odér), „pusina“ (oblíbená fyzikářka) a „krumpáče“ jsme měli na pozemky.
Rozhodně jsem nebyla sama, kdo vyfasoval výše uvedené líbivé přezdívky. Seděla jsem v lavici před „prasoněm“, vedle mě seděl „smolda“ a moje družka do lumpáren nosila se ctí podtitul „hrošice“.
Nemohu nezmínit „žirafu“, která mi ovšem nebyla přítelkyní. Minimálně jednou v týdnu mi vysypala učebnice do kontejneru a následně tam odeslala i mě, neb jsem neměřila ani polovinu toho, co ona. Nakonec jsem jí mu sela rozbít hlavu lahví (ještě se netřídil odpad), a byl pokoj. Nechápu, proč jsem to udělala až ke konci roku a nechala se odhazovat do odpadků tak dlouho.
Emílie Kittlová? Neznám!
Takový umělecký pseudonym, to už je jiná káva. Zpravidla si jej vymyslí umělec sám. Důvod je buď politický (mnoho spisovatelů nemohlo psát pod vlastním jménem, protože tak by jim nevyšel ani návod na obsluhu rychlovarné konvice), nebo jim prostě jejich občanské jméno nepřišlo dost umělecké. Taková Emma Destinová se ve skutečnosti jmenovala Emilka Kittlová.
Drahý pseudonym
Naprostý mistr pseudonymů je ale pod vlastním jménem téměř neznámý malíř, jehož díla jsou ovšem dnes ceněna v eurech, a to poměrně vysoko. Podívejte se, jestli náhodou nevlastníte obraz, signovaný jedním z těchto jmen: H. Carnier, Laarsen, Lambert, W. Carnier, F. Gilbert, C. Carlo, O. Halm, Carlo de Mary, L. van Howe, R. Jäger, M. Heger, Hobart, Holmstedt, Lundberg, F. Rodek, J. Rollin, F. Marchant, C. Poul.
Pokud ano, vlastníte obraz Karla Kaufmanna a možná máte dílo v hodnotě od 400 do 3000 Euro.
Tento obraz Karlova mostu by mohl mít v některém z pražských starožitnictví cenu vyšší než 60 tisíc korun.
Nicky
Jinou skupinu novodobých přezdívek tvoří nicky. Takový nick může podle odborníků hodně vypovídat o nositeli samotném. Psycholožka Daniela Martincová z psychologické poradny v Praze 8 říká:
Mnoho odborníků z oboru se pochopitelně zabývá otázkou, zda lze nickname, který si člověk zvolí sám, nějak využít pro vypracování osobnostního profilu. Pro kompletní obrázek povahy člověka to pochopitelně nestačí, ale jako záchytný bod jsou jejich poznatky rozhodně zajímavé. Z užívaného nicku lze například vypozorovat, jakou hodnotu si mnohdy uživatel dává, nebo jakou roli hraje v kolektivu. Tohle hodně využívají kolegové v kriminalistice, kde se lze od nicku odrazit. Nick je totiž někdy užíván už zcela podvědomě a pachatel často na tuto drobnost zapomene. „Plácačka“ byl například nick z diskuse anonymního ohlašovatele nástražného výbušného systému. Tento muž pracoval u dráhy a kriminalistům to výrazně pomohlo. U mnoha lidí jde ale třeba o zkráceninu jména. Někdy je to o tom, jak se dotyčný vidí: Nosáč, všeználek a podobně.
Co vy na to?
Meander, psycho, Máničko, kareto, lilinko, Zázvorko?
A co například gentiana? Nic ve zlém, ale má váš nick něco společného s mazátkem na afty?
Malá soutěž o balíček kosmetiky
Jestlipak uhodnete, komu patřily v minulosti tyhle přezdívky?
Starý či Starej
Ševci
Jestřáb
Perníkáři
Sissi
Správné odpovědi pište až do zítra, do 10 hodin do diskuse. (Správné odpovědi a vítěze uvedeme v zítřejší novince.)
Podle čeho jste volili svůj nic? Měli jste nebo máte mezi přáteli přezdívku? Dávali jste je kantorům, profesorům, svým dětem?
Nový komentář
Komentáře
ve skautu jsem byla Špuntík
Budou nějaký správný odpovědi? Zatím je tu nikde nevidím...
Nyotaimori: na mě pan Gůgl v souvislosti s "Nyotaimori" vyplivl nějakou nahou slečnu na které bylo naaranžováno jídlo. Nějak mi to celé k Tobě moc nesedělo až pak ta Wiki mi otevřela oči...
me rikali Amprcka bo Angrešt
Ve škole - Marika=paprika. Vzhledem k tomu že jsem se na konci Zš trošku zakulatila (ale tlustá jsem fakt nebyla), pár vtipálků mě titulovalo jako Mc Bůček. Moc příjemná záležitost. Na střední Black Orchid - černá orchidej...už nevím kdo to vymyslel, že prý jsem taková tajemná či co
Gentiana scabra= hořec drsný=krásný modrý květ
Nick podle filmové postavy Natali Portman
.Na základce jsem měla přezdívku drobek,no kluci nemohli překousnout že jsem o dvě hlavy větší
.Teď mám nově EMILKA,v lékarně mi zaměnili recept s jinou paní a můj bratr,který tam čekal než si ho dojdu vyměnit mezitím vypáčil z lékárnice na co že jsem měla dostat léky.Na chronický průjem.Ještě teď má z toho Vánoce
a já po letech přezdívku.Dáváli jsme,Kudláková,Kačer,Lvice,Evička,Tchoř...
Pianistka: tak to jsi asi neviděla filn Pianistka, protože jinak by sis ten nick předpokládám nedala
Vivian: To už taky vím
Ale nebyla jsem jediná, kdo příspěvek 75 pochopil jinak
ToraToraTora: jsem s tebou
Nyotaimori: to je úžasnej vtip
Taja: řeč je o Hradci Králové ;-)
gentiana: imho v té historce s mechem byla míněna Stará radnice (baroko, klasicismus) na Velkém náměstí
gentiana 75: opravdu?
http://www.kek.cz/hasburgw/5519.html
Ch.Z. Kochanská: to vis
, navic je C.B. ma oblibena heeerecka
Galadriel: Musela sis vybrat hned královnu, což?
Nyotaimori: jeste to tak, aby me pred podavanim chladili studenou vodou
Muj nick zdejsi vzniknul z meho naprosteho okouzleni knizkou i filmem LOTR. Moc tech bab tam neni a vsechny jsou desne mlade, Galca pamatuje veky, stejne jako ja
. V realnem zivote jsem byla bidlo, zirafa, Eiffel.....
a hele
, mě říkali na základce Zůčo. inspirativní zkomolenina jména
. slyším na to dodnes
jinak přezdívky jsou takto:
Starej je František Josef I.
Ševci jsou sportovní kluby ve Zlíně
Jestřáb byl Jaroslav Foglar
Perníkáři jsme my obyvatelé Pardubic
Sissi byla Alžběta Bavorská
Při dumání jaký nick ještě zkusit aby nebyl obsazený a nezněl přiblble jsem zahleděla na štos DVD u copmu a hned nahoře byl film Pianista
Taja: Další vysvětlení pro Mechov. V 60. letech byl natočen (ne moc povedený) film U nás v Mechově a Perníkáři nám podle toho začali říkat Mechováci. vysvětlení sporů je jasné, pokud jsou blízko sebe dvě přibližně velká města, nemají se moc v lásce a vzájemně do sebe rejpají, tu více, tu méně. V menší míře je to třeba mezi Novým Bydžovem a Chlumcem nad Cidlinou, mezi Ústím nad Orlicí a Českou Třebovou, atd., ale Hradec a PArdubice je nejznámnější.