Při zařizování bytu musíme brát ohled na celou řadu věcí. Jestli jsou místnosti velké nebo naopak malinké jako krabička od sirek, jestli mají vysoké stropy, kam vedou okna a v neposlední řadě musíme zvážit i určení každé místnosti. Podle toho pak vybíráme barevné ladění malby, nábytku i doplňků. Pokusila jsem se sepsat pár obecných tipů, jak si s tím poradit.

Pokud to jenom trošku jde a my máme možnost promluvit s někým, kdo v bytě bydlel, snažíme se zjistit, jestli je místnost teplá nebo studená - jak moc do ní svítí sluníčko a kolik je v ní celkově světla. Nedejte se zmást tím, na kterou světovou stranu vedou okna! Bydlela jsem v bytě s oknem na sever, kde bylo příjemné rovnoměrné světlo po celý den a poté v bytě s oknem na jihovýchod, kde byla většinu dne tma. 

A teď k těm barvám:

Do společenské místnosti si můžeme dovolit teplé barvy: červenou, oranžovou, hnědočervenou. Tyto barvy navozují pocit neklidu, vzrušení, osvěžují nás a vzbuzují touhu po zábavě a činnosti. Pozor ale na oranžovou, která může vyvolávat agresivní pocity!

Do pracovny patří také teplé barvy, ale ve své tlumenější škále: žlutá, teplá zelená, popřípadě karmínová. Nevyhýbame se ani výrazné modré, ale volíme ji pouze v drobných detailech, protože tlumí aktivity a rozptyluje pozornost. Studené barvy přímo uspávají a bývají příčinou nerozhodnosti a nízké výkonnosti.

V ložnici a vůbec místech, určených k odpočinku, by měla panovat zelená v celé své škále odstínů. Vyvolává pocity uvolnění, splynutí s přírodou a usnadňují relaxaci. Pokud jsou tyto místnosti tmavé nebo chladné, zvolíme jinou barvu jako růžovou nebo meruňkovou, vždycky ale zachováme pastelové ladění. 

Dětský pokoj je místo samo pro sebe - tam lze barvy kombinovat velice dobře. Volíme jasné, nekomplikované barvy, které dětem vyhovují. Pokoj může být pestrý, dokonce je to i vhodné.

Samozřejmě shora uvedená pravidla jsou obecná - náš vztah k barvám je totiž určen naším typem, naší povahou a dokonce i naším zdravotním stavem. To všechno dohromady má vliv na naše pocity a vztahy k okolí. 
Pokud si tedy nejsme stoprocentně jistí, je vhodnější zvolit neutrální ladění nábytku, malby a koberců a dotvořit byt pomocí dalších drobných doplňků, než v určitém období vybudovat barevnou oázu, ve které se za změněných okolností nemusíme vůbec cítit dobře.