Pokud to jenom trošku jde a my máme možnost promluvit s někým, kdo v bytě bydlel, snažíme se zjistit, jestli je místnost teplá nebo studená - jak moc do ní svítí sluníčko a kolik je v ní celkově světla. Nedejte se zmást tím, na kterou světovou stranu vedou okna! Bydlela jsem v bytě s oknem na sever, kde bylo příjemné rovnoměrné světlo po celý den a poté v bytě s oknem na jihovýchod, kde byla většinu dne tma.
A teď k těm barvám:
Do společenské místnosti si můžeme dovolit teplé barvy: červenou, oranžovou, hnědočervenou. Tyto barvy navozují pocit neklidu, vzrušení, osvěžují nás a vzbuzují touhu po zábavě a činnosti. Pozor ale na oranžovou, která může vyvolávat agresivní pocity!
Do pracovny patří také teplé barvy, ale ve své tlumenější škále: žlutá, teplá zelená, popřípadě karmínová. Nevyhýbame se ani výrazné modré, ale volíme ji pouze v drobných detailech, protože tlumí aktivity a rozptyluje pozornost. Studené barvy přímo uspávají a
V ložnici a vůbec místech, určených k odpočinku, by měla panovat zelená v celé své škále odstínů. Vyvolává pocity uvolnění, splynutí s přírodou a usnadňují relaxaci. Pokud jsou tyto místnosti tmavé nebo chladné, zvolíme jinou barvu jako růžovou nebo meruňkovou, vždycky ale zachováme pastelové ladění.
Dětský pokoj je místo samo pro sebe - tam lze barvy kombinovat velice dobře. Volíme jasné, nekomplikované barvy, které dětem vyhovují. Pokoj může být pestrý, dokonce je to i vhodné.
Samozřejmě shora uvedená pravidla jsou obecná - náš vztah k barvám je totiž určen naším typem, naší povahou a dokonce i naším zdravotním stavem. To všechno dohromady má vliv na naše pocity a vztahy k okolí.
Pokud si tedy nejsme stoprocentně jistí, je vhodnější zvolit neutrální ladění nábytku, malby a koberců a dotvořit byt pomocí dalších drobných doplňků, než v určitém období vybudovat barevnou oázu, ve které se za změněných okolností nemusíme vůbec cítit dobře.
Nový komentář
Komentáře
a já chci zelenomodré káro do obýváku
taky raději reagujete na staré články? dnes je nuda
já myslím že pokud je v pokoji zima není to barvou,ale že se špatně topí né
arjev: i zelená a modrá můžou být teplé, zaleží na podtónu - a na šikovnosti malíře. Hráškové zelená je do ložnice naopak doporučovaná v kombinacui se slonovinou...
Zelená do ložnice? Pro splynutí s přírodou ano, ale je moc studená, stejně jako modrá. Dcera měla krátký čas děcký pokoj namodro. Ikdyž jsme topili, byla v něm ZIMA.
Obývák-sever= banánová a tmav.okr; jídelna-jih= středně zelená; obývací ložnice- západ= žlutá; ložnice-jih a západ= meruňka; Mám to dobře laděné? Kromě jídelny všude dostatek světla. Jídelna má společné okno s kuchyňkou.
Já bych chtěla do kuchyně žlutou, do obýváku béžovooranžovou - hodí se k sedací soupravě - a ložnici klidně s nádechem do oranžova.
Landriel: Vážně by sis dala fialovou do ložnice?
Zelenou v ložnici tedy ne, spíš do kuchyně. A oranžové ve mě agresivitu nevyvolává.
Zelenou bych v ložnici asi taky nepoužila, spíš modrou nebo světle fialovou, spíš lila, doplňky potom tmavší. Zelenou tak do kuchyně nebo obývacího pokoje a spíš taky jen na doplňky.
V ložnici bych ze zelené barvy asi zezelenala
Moje ložnice je tmavomodrá včetně stropu a tmavě fialová.Spinká se mi tam moc dobře a to i po nočních směnách,kdy jí mohu úplně zatemnit.
Souhlasím s Pajdou, největší pokoj v bytě (5 oken) máme na jihovýchod. 3 okna jsou do parku s vysokými stromy, takže v pokoji je světlo tak do 11 hodin.
petmic: měla jsem na mysli přesně to, o čem píše Lenka - příslušný byt jsme viděli kolem poledne v zimě a vypadal skvěle - teprve po nastěhování jsme zjistili, že okolní stromy brání světlu v přístupu skoro po celý den - vycházející slunce je schované úplně, kolem poledne je trošku svitu, pak se sluníčko přehoupne za dům...a před okny kuchyně stojí modřín, který v zimě zase tak moc nestínil. Stromy klamou v tom, že nejsou přímo před okny, ale na vzdálené stráňce, takže se zdají hodně daleko...