Monika Šramlová, zpěvačka a hlasový pedagog, pracuje s miminky... přes maminky. Pro vás, nastávající maminky bude určitě zajímavá informace, že zpěvem během těhotenství komunikujete se svým miminkem.


Když se, Moniko, chytím motta, které provází vaši práci, v čem zpěv prospívá těhotné ženě?
Vlastní hlas může být velkým pomocníkem na cestě k procítění a lepšímu poznání svého vlastního těla, což platí dvojnásob, jedná-li se o těhotnou ženu, nesoucí v sobě nový život.
Při zpěvu dochází ke zklidnění a prohloubení dechu, který má vliv na mozkovou aktivitu; zklidněním dechu se zpomalí mozkové vlny, což je spojeno se zrelaxováním mysli a vůbec celkovým uvolněním těla. Hluboké dýchání současně zlepšuje prokrvení a okysličení tělesných tkání. Rozeznění hlasu rozezní celého člověka. Při zpěvu se navíc do krve uvolňují endorfiny hormony radosti, díky kterým se naše nálada okamžitě zlepší a tělo se snadněji uvolní. Na tyto změny dítě velmi pozitivně reaguje.

V čem je to dobré pro miminko?
Zpívá-li matka během těhotenství, dává tak svému dítěti více impulsů, více klidu i lásky. Pomocí matčina zpěvu se zlepší komunikace a prohloubí vzájemný kontakt mezi matkou a jejím dítětem. Takovéto prozpívané těhotenství se oběma bohatě vyplatí a pozitivně se odrazí na jejich vztahu v dalších obdobích společného života.

Jsou mezi námi i ženy, které hudební sluch nemají. Nejsou tedy o pozitivní účinky ze zpěvu během mateřství ochuzené?
Kdo umí mluvit, může i zpívat. Nezáleží ani tak na tom, zda to matce při zpěvu občas „ujede“, ale mnohem důležitější je, zpívá-li matka s pocitem radosti a určitou pozorností a citlivostí k sobě i svému miminku. Takže zpívejte, zpívejte a prospívejte :o)

Jak se „tohle všechno“; mohou nastávající maminky naučit?
- Při zpěvu je dobré poslouchat vlastní intuici a citlivě reagovat na své vlastní potřeby i potřeby svého dítěte.
     A nebo přijďte si zazpívat na některý z našich workshopů, těšíme se na spolupráci a společné znění. :o) A přeji všem maminkám i jejich miminkům mnoho krásných zážitků při zpívání, prozpěvování i pobrukování.
Reklama