hh

Petra Hlavatá vystudovala obor farmaceutický laborant v Ostravě a následně farmacii v Bratislavě. Už tenkrát se zajímala o tradiční přípravu mastí, léků a zpracování bylin. Po ukončení školy se s manželem rozhodli procestovat kus světa. Z cest si začala vozit svoje první esence a vonné kultury a to už byl jen krůček k tomu, aby se pustila do svého vonného řemesla. Její život je krásným příkladem toho, že když jste v harmonii v osobním i pracovním životě, překonáte všechny životní nástrahy. A její nos jí v tom pomáhá. „Vůně jsou opravdu mými souputníky, přáteli a také celoživotní vášní a láskou. Mám jich doma v archivu víc než tisíc, a stále je co očichávat, zkoumat a po čem pátrat. Vůně jsou různé, podobně jako lidé: tajemné, hluboké, neuchopitelné. Každá má svůj příběh, a to mě na nich baví,“ říká Petra Hlavatá. Její život je krásným příkladem splněného snu a toho, že být InSync můžete celý život.

Věděla jste už při studiích, že se vůně stanou vaší součástí?

Nevím, jestli věděla, ale všechno k tomu směřovalo. Moje babička byla bylinářka, takže už od malička jsme všechno sbíraly, nakládaly a poznávaly. Vůně jsou takový luxus farmaceutického řemesla. Mně je úplně jedno, jestli vyrobím mast, čaj nebo něco podobného, protože to umím míchat. Takže nevím, jestli jsem to věděla, ale spíš to přišlo samo.

Hodně jste cestovala – Indie, Pákistán. Proč jste zvolila právě tyto země?

Po dokončení vysoké školy můj muž již pracoval. Měli jsme tím pádem poslední možnost vycestovat na delší dobu. Byli jsme půl roku na cestách a mojí prioritou byly Himaláje.

Ovlivňovaly vás vůně během cest?

Ty už jsem řešila na začátku naší cesty, na první zastávce v Turecku.  Já jsem sice slovanský vizuál, ale mám orientální nastavení. Mě orient opravdu baví a voní mi tam úplně všechno – jejich koření, čaje, kultura. Zajímá mě to snad odjakživa, ale nikdy mě nenapadlo, že se to takhle zužitkuje. Mluvím o minulých zážitcích, které se později ukázaly jako důležité milníky. Třeba Írán byl pro mě hodně osobní a stejně tak Himaláje. Hory mám opravdu hodně ráda, přijdou mi úžasné.

Írán tedy považujete za jeden z milníků?

Ano, určitě. V Íránu byla velice zvláštní jejich uzavřená kultura. Například Isfahán je město s úžasnou architekturou, ale především je to místo, kde působil Avicenna, jenž se stal jedním z nejdůležitějších osobností mého života. Neustále pátrám v historii po lidech, kteří se zajímali o vůně. Možná tomu nebudete věřit, ale je jich velká spousta. Třeba už zmiňovaný Avicenna nebo třeba i Leonardo da Vinci. Jsem jak pátrací pes, chytnu stopu a hledám.

Hledáte stále po světě?

Teď už ne. Co mám děti, tak už člověk tolik necestuje. Loni mi zemřel muž, takže to už teď vůbec nepřipadá v úvahu. Mám ale s dětmi domluvu, že jim v 18 letech předám klíče a „frčím pryč“.

Na cestách musíte být alespoň rok, aby to mělo význam. V mém věku to budu vnímat úplně jinak, než když mi bylo 25. V dnešní době vůně můžete dovážet odkudkoliv, ale reálnému objevování tureckých trhů nebo procházení po Florencii se nic nevyrovná. 

Co vás při cestách nejvíce zajímá?

Když cestuji, tak první co mě zajímá, je místní kuchyně. Koření, které používají při vaření, jsou často stará léčiva a ty bývají součástí parfémů. Vonné látky byly vždycky v rukou bohatých například krále Šalamoun nebo královna ze Sáby. Staré kultury byly hodně vonné. V tom je východ hrozně inspirativní oproti západu.  U nás v Evropě to ve středověku zrovna nevonělo a lidé si mysleli, že je špatné se mýt. Naopak na východě byly kultury, které už měly 3000 let lázně a používaly vůně, a to je už o něčem jiném.

druha

Dají se vymyslet vůně na přání?

To je právě ono, to se nevymýšlí. Jde jednoduše o proces umění vůní. Obraz také nevymyslíte. Já čekám na inspiraci, ale hlavně nechávám pracovat nos toho člověka. Snažím se mu pomoci ho otevřít, aby začal správně vnímat. Poté jsem schopná vůni namíchat. Já už momentálně nedělám moc s lidmi, ale spíše se zaměřuji na prostory. Jako třeba v botanické zahradě: přijdu, procházím skleníky a koukám, co v nich roste a co považuji za zajímavé. Je to pokaždé voňavý příběh.

Lidé dnes nejsou zvyklí vnímat vůně tak intenzivně.  Je nějaký způsob, jak tuto schopnost obnovit?

Cvičením. Dokud dýchám, tak musím i čichat. Když jsem začala učit, byl pro mě trochu šok, že lidé cítí, ale nevědí co. Je těžké pojmenovat, i v běžném životě, co opravdu cítíme. Proto je kolem parfémů a čichového aparátu takové mystično.

Můžu skrze vůni poznat sám sebe?

S vůněmi je to jako s láskou. Člověk ihned pozná, když najde tu pravou vůni. Nemusí být vždy hlavním účelem najít jen jednu jedinečnou. Člověk může najít vůni, která poslouží jak obyčejným, tak i výjimečným účelům. Celé je to o tom, naučit se rozeznávat. Podobně jako s  kořením. Musíte se naučit ho používat

Může nás nos někdy oklamat?

Čich nikdy nelže. To je instinkt. Způsobem, jak se rozděluje olfaktorický kanál je „líbí – nelíbí“. Coco Chanel kdysi řekla, že čich je ten nejlidštější smysl a měla pravdu. Je to lidské. Čich je obecně těžce uchopitelný a takové je i moje řemeslo.

Praktikujete vonné poradenství a založila jste školu čichu. Co vás k tomu vedlo?

Měla jsem alchymickou parfumérii a pořádala jsem „vonné večery“. Začal o to být obrovský zájem, a proto vznikl první víkendový kurz. Následně jsem založila školu čichu, která funguje již sedm let. Kurzy představují směs parfumerského, voňavého a lékárenského řemesla. Teď se například zaměřuji na historii vonných látek, archivaci a hlavně na staré kultury. Téma kurzů se hodně odvíjejí od toho, na čem a s kým zrovna pracuji. Momentálně jde o prales, myrhy a kadidla. Lidé mají kurzy opravdu rádi a škola je úspěšná. Jako farmaceut mám neustále tendence lidem ukazovat účinky vůní a tímto jsem spojila vše v jedno.

Kdy jste začala podnikat?

Když se mi narodily děti, tak bylo jasné, že do práce nějakou dobu nepůjdu. Vůně mě pořád bavily a na mé akce chodilo čím dál víc lidí. V tu chvíli mi došlo, že bych společně s kamarádkami mohla založit první obchod. Nakonec jsem do toho šla sama. Poté můj muž onemocněl a nedalo se to zvládat. Ponechala jsem si jen školu a archiv vůní. Teď jsem ale ráda, že už parfumerie není. Nynější parfumerský svět je hlavně o e-shopech a já jsem zůstala spíše na úrovni starých mistrů, kteří to sbalí do krabičky vše potřebné a mohou jít kamkoliv. Nyní mám období, kdy se trošku straním světa. Víc čtu, víc se učím, víc čerpám energii. Potřebovala jsem si odpočinout. Tato kampaň je takový návrat do života.

Ovlivnily vaše děti vztah k vůním?

Děti byly zcela zásadní inspirace i motivace, s nimi se vše změnilo. S příchodem syna jsem pochopila, že na 8 hodin do práce se již nelze vrátit a s narozením dcery jsem začala vyrábět první parfémy. Oni dva a vůně jsou stále největší láska, inspirace i dobrodružství mého života.

Říkala jste, že parfémy jsou složeny z částí, které musí korespondovat a být v maximální harmonii. Zažila jste dobu, kdy jste neměla hlavu, srdce i tělo v rovnováze?

Poslední tři roky jsem zažívala opravdové peklo. Byl to strašidelný stres, protože jsem netušila, co bude. Nakonec můj muž zemřel, a to bylo pro mě sáhnutí na úplné dno. Mé dny byly jen o nádechu, výdechu, jídle a spánku. Tyhle složky jsou základ, ze kterého se musí vycházet. Jenže stále visela ve vzduchu otázka „Jak teď budeš živit dvě děti, co budeš dělat?“ Faktem bylo, že nos zůstal, takže mi nezbylo nic jiného, než fungovat dál. A v tu chvíli začaly přicházet nové projekty.

Co pro vás znamená „InSync“ moment?

Myslím, že jsem si za tím „být InSync“ šla už od dětství. Nikdy jsem nedělala nic, co by mě nebavilo. Díky tomu jsem brzo pochopila, kde jsou moje přednosti a co mě baví. Životní rovnováha a moje tvořivost mi pomohly překonat rodinnou tragédii. Kdybych si to ale neuvědomovala a nevyužila je, tak kdo ví, kde bych teď byla. Vnitřní kritik se objevuje ve chvíli, kdy příliš pochybujeme o sobě a o svých schopnostech. Já prostě nepochybuji. Když vůni chytnu, tak v tu chvíli pocítím jistotu, že to udělám dobře.

Jak to vidí životní koučka Lenka Černá?

Petry příběh mě doopravdy oslovil, protože jsem sama člověk, který miluje vůně a zajímá se o očistu prostoru jejich prostřednictvím. Její podnikání je navíc velice ženské, protože skrze využívání smyslů se my ženy navracíme do naší ryzí síly. Oceňuji také její touhu stále se učit, poznávat a vzdělávat se. Pro každého z nás je proces učení velice důležitý a jak říká jedno moudro: „Dokud se člověk vzdělává a má chuť růst, stáří se mu vyhýbá“, je to jedna z nejdůležitějších činností, na kterou bychom neměli zapomínat.

ff

Petra Hlavatá

  • Intelektuálka a umělkyně
  • Zakladatelka parfumerie Rafaella, autorka Školy čichu a Vonné typologie a spoluautorka expozice Archív vůní v Klášteře Kladruby
  • Svůj InSync moment prožívá celý život. Od začátku pracuje s tím, co ji baví. Právě to jí pomohlo překonat těžké chvíle. Více informací naleznete na www.insync.cz 
Reklama