Holešovické výstaviště během uplynulého víkendu hostilo hned tři vzájemně propojené veletrhy a my jsme byli u toho.

Na veletrhu Biostyl jsme se dozvěděli vše o zdravém těle a zdravé stravě, Ecoworld se nás obeznámil se zdravím Země a našeho životního prostředí a Esoterika byla věnována zdravé a zvídavé duši, komplexně pohlížející na svět očima různých světových kultur - letos se veletrh zaměřil zejména na kultury východní. Ale hezky od začátku...

K výstavišti přijíždíme během pátečního odpoledne za největšího deště, nutno podotknout, že ten nám vadil asi tak první tři vteřiny, pak už bylo všechno oblečení dočista promočené, tak nám nějaký déšť mohl být srdečně jedno. Naštěstí se mezi prodejními stánky objevilo i několik prodejců oblečení, a tak jsme se mohli převléct do suchého. Například na veletrhu Biostyl bylo možné zakoupit si biotričko, u dalšího stánku se prodávalo zase jiné oblečení - z technického konopí. Kdo by si myslel, že na vedlejší Esoterice seženeme jenom batikované „ohozy", je na omylu. Naši pozornost ale nejvíc upoutal stánek s krásným klasickým asijským oděvem, a odsud také odcházíme již v suchém oblečení.

biostylMíjíme stánky s léčivými obrazy, východními mandalami, léčivými kameny, esoterickými předměty a meditační hudbou. Jeden ze stánků chytne za srdce pamětníky. Ani my jsme krasohledům neodolali a jeden si odnášíme.

Míjíme stolky kartářek, které zde nabízejí své služby, provizorní knihkupectví a zastavujeme se na patnáctiminutovou reflexní masáž chodidel. A teď hurá na přednášky!

Všichni chtějí exorcistu

Zaručeně nejžádanější byla přednáška, při níž se ujal slova Milan Nekonečný, jeden ze šesti (!) exorcistů v České republice. Během chvíle se židle v přednáškovém sále obsadily, ale přicházeli další a další zájemci, kteří zůstávali stát v uličkách. Jak jsme se později přesvědčili, potřebovala by tahle přednáška nejen dvojnásobek místa, ale i času

Na začátku naši pozornost upoutal otázkou: „Víte, co máte dělat, až zemřete?" Celou následující hodinu se hovořilo především o odvádění duší zemřelých, o tom, co se děje s duší, která neodejde po smrti fyzického těla do „světelného proudu", o přízracích a démonech, kteří nám škodí, a přišla řeč i na prokletí, uřknutí a možnou obranu. Celá tato přednáška by vydala za samostatný článek.

Hodina utekla a nás museli ze sálu dvakrát vyhazovat, aby mohla začít další přednáška na téma mytologie tarotu aneb děti jsou naše zrcadlo. Přesto touha posluchačů dychtících po dalších informacích byla ukojena. Milan Nekonečný pokračoval ve svém povídání přede dveřmi sálu ještě téměř hodinu.

Dalším lákadlem veletrhu byl Dr. Masaru Emoto z Japonska, jeden z nejznámějších specialistů na světě na výzkum vody a jejího vlivu na léčbu onemocnění. Na přednášku Skrytá síla vody bude ještě navazovat dvoudenní seminář na konci měsíce.

Jedny biohranolky s biokečupem, prosím.

biostylBiostyl se zabýval nejen vegetariánstvím, zdravým životním stylem, ale i delfinoterapií - léčivými účinky delfíních zvyků. Přednášelo se také na téma budoucnost konopí jako užitkové rostliny. Nechyběl ani stánek s konopnými výrobky od kosmetiky po oblečení. Mnoho lidí si od stánku odnáší již vypěstovanou asi 30 cm vysokou rostlinku technického konopí.

Člověk si nemůže nevšimnout, že vše, co se zde nachází, se pyšní předponou BIO. Takové „biopískoviště" pro děti se ve skutečnosti skládalo ze dvou druhů semínek. Tmavou část identifikujeme jako semínka slunečnicová, o dalším druhu se pouze dohadujeme. U jednoho stánku se „zrním" bylo možné zakoupit cosi s názvem gyros. Nevypadalo to jako gyros ani v natrávené formě. Že by spíše jen další zrní tentokrát i s příchutí?

Při pohledu na takové množství jídla se nutně začne ozývat žaludek, a proto zastavujeme hned u dalšího stánku. Dáme si biohranolky, smažené na bio oleji a zalité biokečupem. Pro zvědavce - chutnají úplně normálně. Na chvíli se ve frontě objevila poslankyně Strany Zelených Kateřina Jacques, než ale stihneme polknout sousto a oslovit ji, mizí nám kdesi v davu. Škoda.

Odcházíme obohaceni o informace o biopotravinách, čajích, přírodních a léčivých kosmetických produktech, doplňcích zdravé výživy a dalších podobných komoditách.

S peticí na mě nechoďte

Navštívili jsme i premiérový ročník nového veletrhu Ecoworld, který se zabýval ekologickými alternativami a možnostmi, jak přispívat k ozdravení naší planety.

Své místo zde našli i zástupci hnutí Duha, kteří sbírali podpisy na petici za snížení emisí skleníkových plynů. Tyto plyny mají způsobovat globální oteplování, jehož průvodním znakem, zdá se být při vzpomínce na uplynulou zimu, je ochlazení klimatu.

I nás tito pánové a dámy oslovili. A když jsme jim láskyplně odvětili, že teploučko nám nevadí, ba naopak máme ho rádi, a svěřili se se svými obavami, že by nám po snížení emisí skleníkových plynů mohla ta naše planetka docela zamrznout, byli zjevně pobaveni. „To je zajímavý pohled. Něco takového jsem ještě neslyšel,“ říkal s úsměvem jeden z nich. A pak že neumíme být originální!

Byla jste tam také?

Reklama