Jestli jste nikdy nezažili bezmoc ve chvíli, kdy vašemu dítěti něco je, a vy nevíte, co se děje, máte velké štěstí. V našem následujícím příběhu se odehrály dramatické chvíle, které bych nikomu nepřála. Ale zaplaťpánbůh všechno dobře dopadlo.

Když byly děti malé, stýkala jsem se s mnoha dalšími maminkami, ať už na hřišti, na plavání nebo při jiných příležitostech. Jednoho dne jsem se dozvěděla, že jedna z maminek, Míša, je se svým ročním synem v nemocnici. „Měl zauzlení střev,“ dozvěděla jsem se. Tehdy jsem vůbec netušila, že se něco takového může stát. Ani co to je.

Na takový zážitek asi žádný rodič nezapomene. Když se potom malý Šimon uzdravil a vrátil se domů z nemocnice, dozvěděla jsem se víc. Muselo to být hrozné.

„Ano, byly to kruté chvíle. Šimon byl do té doby zdravé dítě, skoro nemarodil, vůbec mě nenapadlo, že by nás tohle mohlo potkat.

Jeden večer jsem ho normálně uložila do postýlky a šla taky spát, když mě vzbudil hlasitý pláč, spíš řev. Malý se kroutil a vřískal, nebyl k utišení, ještě nikdy předtím takhle nevyváděl. Vzala jsem ho do náruče, a sotva jsem ho zvedla, celou mě pozvracel. Napadlo mě, že je to nějaký problém s břichem, a tak jsem mu ho zkoušela masírovat. Na chviličku se utišil, ale pak začal znovu plakat a už nepřestal.

ilustrační foto

Když to trvalo asi půl hodiny, zavolala jsem kamarádce - dětské doktorce, i když mi bylo trapné, že ji budím v noci. Nezlobila se, naopak, řekla mi, ať okamžitě zavolám sanitku, že je to vážné. Mohla by to být invaginace. Cože? Nikdy předtím jsem to slovo neslyšela. Poslechla jsem ji, a to bylo štěstí. V nemocnici potvrdili, že Šimonek má zauzlená střeva. Vzali ho na sál, dali mu narkózu a zkoušeli nějakým roztokem a tlakem střeva narovnat přes zadeček, ale nepodařilo se jim to. Takže musel na operaci... Doktor mi všechno vysvětlil, ale stejně ty hodiny, kdy jsem čekala na chodbě, byly nekonečné.

Naštěstí se operace povedla. Dneska má Šimon jen malou jizvu na bříšku. Pořád se bojím, ale od té doby se to neopakovalo. Tak doufám, že už nebude.“

Co je zauzlení (invaginace) střev?

  • Podle slovníku cizích slov se jedná o vnitřní vchlípení úseku střeva s cévami do dalšího oddílu střeva, intususcepce (med.). Laicky řečeno: část střeva se vsune do sousedního střeva, nejčastěji to bývá na přechodu tenkého a tlustého střeva. Tato komplikace způsobí neprůchodnost střev, naruší se také jejich krevní zásobení.
  • Zauzlení může nastat u dospělých i dětí - u nich není známá příčina, většinou se týká dětí od půl roku do dvou let. Záchvaty se mohou později vracet.
  • Jak se zauzlení projevuje? Jako náhlá bolest břicha, pacient může (ale nemusí) zvracet, potí se, je bledý, odchází z něj hlen s krví. Záchvaty bolesti se opakují se stále větší intenzitou. Při této zdravotní komplikaci je nutná okamžitá hospitalizace v nemocnici. Lékaři mohou zauzlení vyřešit v lepším případě speciálním klyzmatem, v tom horším je potřeba operace.

Zdroj: www.ulekare.cz

Další články v našem magazínu:


Soutěž o strašidla, písmeno:L