Už se vám někdy stalo, že jste si ve spánku uvědomovala, že sníte? Pokud ano, pak vězte, že jste prožila tak zvaný „lucidní sen“. Existují techniky, pomocí kterých si lze takový zážitek navodit. Výsledkem může být třeba astrální cestování.

lucidní sny

Nepamatujete si své sny, ale chtěla byste? Chcete okusit trochu jinou realitu? Máte chuť, vydat se na astrální procházku? To všechno můžete zažít při lucidním snění. A nejen to, můžete zažít prakticky cokoli...

Co přesně je lucidní sen

Pro lucidní sen se vžila zkratka LD, která pochází z anglického Lucid Dreaming. Označují se tak sny, ve kterých dochází k probuzení do snu.

Kdo může takto snít?

Podle dostupných zdrojů si může lucidní sen navodit každý. Do nedávna jsem tomu nevěřil a přisuzoval tuto schopnost jen pokročilým magikům, když tu mi kamarádka vyprávěla svou zkušenost s hororovými sny. „Vždycky, když se mi něco takového zdá, snažím se uvědomit si, že spím. Říkám si, tohle není možné, to musí být sen a hledám nereálnosti - díky tomu se uklidním.“ Když jsem to od ní slyšel, jako by mi popisovala jeden z postupů, které popisuje ve své knize Lucidní snění americký psycholog Stephen LaBerge. Podotýkám, že tato kamarádka je velice realisticky a prakticky založený člověk, který v tajemno absolutně nevěří. Pro mě to byl tedy důkaz.

Podle LaBerga se k uvědomění si nereality snu, nemá smysl ve snu štípat. Spící mozek totiž navozuje všechny fyzické pocity, jako je bolest, vzrušení nebo třeba chlad.

Jak si navodit lucidní sen

Jsou dva základní postupy. Jeden, který jsem popsal již výše, tedy že si ve snu snažíte uvědomovat, že některé věci vykazují nereálné vlastnosti, některé situace jsou nereálné a podobně - tedy vlastně testujete realitu snu (doporučuje se třeba ohlížet se ve snech za nápisy, které jsou dosti nestabilní, či pokusit se vzpomenout si, jak jste se na místo, kde jste dostali - sny většinou nemívají logický začátek). Prvním krokem k tomu, je pokusit si sny pamatovat a zapisovat si je. Zajímavostí je, že například sci-fi spisovatel Harry Harrison takto údajně pracuje na psaní svých knih, tedy, že si zapisuje sny. Pokud by měl schopnost lucidního snění, mohl by se do snu i vrátit.

Druhá varianta je ještě trochu systematičtější, totiž že se pokusíte přejít do lucidního snění plánovaně, a to tak, že ulehnete pohodlně na záda, zavřete oči a navodíte si pocit hlubokého uvolnění a zklidnění mysli. K udržení vědomí se doporučuje soustředit se na své dýchání. Po čase by se vám měly dostavit hypnagogické obrazy - vystoupí vám před zavřeným očima různé scenérie... V tu chvíli se pokuste do jednoho z obrazů vstoupit, a tak si navodit lucidní sen.

Proč?

Asi si kladete otázku, proč si navozovat lucidní sny? Nejen že můžete (jak již bylo zmíněno) ovlivňovat dění ve snu - tedy můžete se v něm pohybovat, zanořovat se a měnit svá rozhodnutí, která běžně spící člověk měnit nemůže. Budete také schopná časem ovlivnit i normální sny, respektive se z nich vymanit, pokud vám budou nepříjemné. V neposlední řadě si s pomocí této techniky můžete sama navodit sen, který chcete, tedy vrátit se do již sněného snu, nebo cíleně navštívit místa, která znáte jen z fotografií.

Zdroj: Za použití knihy Lucidní snění autora Stephena LaBerga,Dharma Gaia 2007

Kam dál?

Reklama