V moderní floristice byla v posledních letech zrušena mnohá, po léta striktně dodržovaná pravidla a stejně jako v módě zavládla svoboda a možnost kombinovat různé květiny, materiály a barvy. Vždy záleží především na vkusu toho, kdo má být obdarován nebo kdo kytici kupuje, také však na invenci a zkušenostech květináře.

Mezi deset nejoblíbenějších a nejpoužívanějších květin patří lilie, růže, gerbera, ale také karafiát. Tato květina, kterou mají mnozí nešťastně asociovánu se „soudružskými“ večírky minulých desetiletí, se nyní začíná pomalu vracet a obnovovat ztracenou oblibu. Je to opravdu ideální květina do vazby. V posledních letech je možné vidět nádherná a nápaditá aranžmá připravená z karafiátů. Často si ani neuvědomíme, že je ve vazbě použit právě karafiát. Květináři se s ním naučili velmi dobře pracovat a přicházejí stále s novými nápady, jak jej novým způsobem do kytic využít. Pěkné nejsou jen jeho barevné květy, jež existují téměř ve všech barvách kromě modré: v aranžmá je možné využít i jeho pěkně tvarované stonky. Karafiáty jsou citlivé na etylén, proto kytici nikdy neumisťujeme do blízkosti mísy s ovocem. Do vázy by se měla přidat výživa pro řezané květiny.

Květy lilií upoutají na rozdíl od karafiátů svou velikostí a omamnou vůní. V kyticích jsou dominantní květinou a strhují na sebe patřičnou pozornost. U lilií můžeme vybírat z mnoha barevných variant – od bílé, žluté, růžové, oranžové až po červenou. Některé květy mají na okvětních plátcích kresbu, některé jejich okraj jinak barevný. Lilie je možné kombinovat s dalšími květinami, velmi pěkně také vyniknou v jednodruhové kytici, u níž si můžeme zajímavě pohrát s kombinacemi různých tónů jedné barvy. Pokud dáváme naopak přednost kontrastu, můžeme kombinovat květy různých barev. Lilie jsou pro oslavu Dne matek jako stvořené. V květomluvě vyjadřují nevinnost, ale i nezištnou lásku, přesně takovou, která je maminkám vlastní.

S liliemi, ale i s mnoha dalšími květy je možné kombinovat nejoblíbenější květinu, kterou je tradičně růže. Je to opravdu univerzální květina, jež nemá ve floristice konkurenci. Nejen proto bývá nazývána královnou květin. Lze stejně dobře použít jen jeden její květ nebo z jejích květů vytvořit bohatší kytici či aranžmá. Má-li kytice pro maminku působit romantickým dojmem, můžeme vybírat z jemných barev, například žluté, růžové nebo oranžové. V moderní floristice se začínají v poslední době používat výrazněji zbarvené květy růží – od sytě červené až po téměř červenohnědé. Některé odrůdy mají sice drobnější květy, ale jsou velmi atraktivní pro žlutě zbarvené proužky na okvětních lístcích, jako například odrůda Hocus Pocus.
Péče o růži je naprosto standardní jako u jiných řezaných květin. Když si ji přineseme domů, ostrým nožem seřízneme konce stonků – vždy se snažíme o šikmý řez. Pak odstraníme přebytečné listy, které by zůstaly ve vodě, a vložíme kytici do vázy s čistou vodou. U růží se upřednostňuje použití skleněných váz před kameninovými, v jejichž pórech se mnohou množit bakterie, které zkracují životnost květin. Doporučuje se používat výživu pro řezané květiny.

Květiny nikdy neumisťujeme do blízkosti ovoce, které vylučuje etylén. Ten totiž urychluje odkvétání růží.