Těhotenství bývá bezesporu jedním z nejkrásnějších období v životě ženy. Období očekávání příchodu miminka je pokaždé jedinečné a mělo by být především v režii nastávající maminky. Věděly jste, že těhotenství si můžete provonět a zároveň i díky vůním ulevit od nejrůznějších obtíží, které požehnaný stav mohou provázet?

Protože neexistují relevantní výzkumy, jak éterické oleje ovlivňují vývoj plodu v děloze, považuje se za bezpečnější žádné éterické oleje v prvním trimestru nepoužívat, zejména u žen, které dosud s aromaterapií neměly žádnou zkušenost. Od druhého trimestru je pak aromaterapie příjemným voňavým společníkem a mnohdy díky dulám a aromaterapeutům zároveň průvodcem tímto jedinečným obdobím v životě ženy.

kosmetika

V období těhotenství stoupají nároky na ženské tělo, na jeho fyzické funkce i psychiku budoucí maminky. Obě roviny jsou přitom úzce propojené a vůně přinášejí jemnou a přirozenou pomoc, ochranu i úlevu od těhotenských obtíží. Pokud totiž ulevíme nepříjemným fyzickým příznakům, zlepší se i psychická pohoda, budeme-li působit na vyrovnávání psychických stavů, fyzické symptomy už nebudou vnímány tak výrazně.

„Zejména masáže jsou v těhotenství velmi prospěšné, uleví totiž od bolestí zad či oblasti kostrče nebo zánětu sedacího nervu, zmírní otoky nohou a v neposlední řadě pomohou zvládnout i emoční změny, které těhotenství doprovázejí. Zkušený aromaterapeut by měl s těhotnou ženou nejprve ověřit, které vůně jí vyhovují, a podle toho vybrat ty, které pomohou od konkrétních obtíží,“ říká aromaterapeutka a masérka Tereza Machová. „Na nevolnosti pomáhají citrusy – ať už vůně citronu, sladkého pomeranče nebo třeba bergamotu, který také uleví od vzteku či podrážděnosti,“ dodává Tereza Machová. Nezapomeňte také na to, že konkrétní oleje jsou v těhotenství přímo zapovězené, to by měl ale aromaterapeut vědět. Jedná se například o anýz, bazalku, cedr, fenykl, jalovec, jasmín, kafr, kopr, mátu peprnou, řebříček, rozmarýn, šalvěj lékařskou i těhotenstvímuškátovou, list skořice, túji či yzop. Takový jasmín pravý je ale skvělým pomocníkem k porodu - zahřívá a prokrvuje dělohu, čímž podporuje stahy dělohy, odstraňuje strachy a pomáhá při zrodu nového začátku. To je podle Terezy Machové odkaz na skutečnost, že s aromaterapií je nutné pracovat celistvě.

Na Terezu Machovou se také obracejí ženy s pocity nejistoty, neklidu, zda těhotenství a mateřství zvládnou, zda v této roli obstojí. „Vzpomínám na klientku, která pookřála po pravidelném užívání růže damašské a geránia, zcela se proměnila, konečně měla radost ze života a na miminko se začala velmi těšit,“ vypráví aromaterapeutka a dokládá tak, jak velkou sílu mohou vůně mít a jak prospěšné nám jsou. „Těhotná žena často potřebuje zklidnění a ujištění se v mateřské roli. Sama jsem alternativní maminka, praktikuji kontaktní rodičovství, proto i těhotné ženy podporuji v kontaktu se sebou sama a svým miminkem a snažím se je za pomoci aromaterapie vést k přirozenému porodu bez zbytečných zásahů lékařů, k bondingu (pevnému poutu s novorozencem) a mateřské sebe-důvěře. Věřím, že oporu nacházejí také v období po porodu, kdy společně řešíme nesnáze týkající se kojení, kolikových stavů miminka, pláče a vzájemného neklidu,“ dodává Tereza Machová.

A jak si pomoci s aromaterapeutickou kosmetikou sama?

inhaZa vyzkoušení určitě stojí Inhalační tyčinka proti nevolnosti, jejíž vůně harmonizuje zažívání a uleví nejen při těhotenské nevolnosti, ale třeba i při podobných problémech z trémy, stresu i cestování. Speciální bylinkový čaj pro těhotné z Vlčí Hory zmírňuje pocity nevolnosti a dodává tělu potřebné vitamíny a minerály.

Samozřejmostí v těhotenství je zvýšená pozornost při péči o pokožku, pleť i intimní hygienu. Sprchový gel Ylang-ylang obsahuje stejnojmenný éterický olej, který výrazně zklidňuje nervovou soustavu, povznáší ducha a harmonizuje emoce. Hydratační účinek gelu zvyšuje intimobsažený BIO kokosový olej. Sprchový gel je navíc přírodní – má i označení jako Certifikovaná přírodní kosmetika, neobsahuje tedy různé syntetické látky typické pro běžnou kosmetiku, které pokožku mohou dráždit či dlouhodobě vysoušet. Pro hygienu intimních partií je vhodný Gel pro intimní hygienu Fema nebo Hydrofilní olej Fema. Oba mají zklidňující a antiseptické účinky a oceníte je nejen v těhotenství i pro jejich antimykotické účinky.

kaštanVětší pozornost si zaslouží během těhotenství nohy, které jsou v tomto období náchylnější ke vzniku rozšířených žilek a křečových žil. Kaštanový gel je účinný jako prevence rozšířených žilek, používá se ke zlepšení elasticity a prokrvení pokožky, má zklidňující účinky, tlumí otoky, zlepšuje pružnost a pevnost cév. Při pravidelném použití určitě zaznamenáte viditelné zlepšení. Gel je také vhodný při únavě a otocích nohou, které jsou obvyklé zejména ve druhé polovině těhotenství. křečTělový a masážní olej Křečové žíly je vhodným pomocníkem při unavených, „těžkých“ nohách, má silné čisticí účinky a ulevuje při křečových žilách. Tento olej je navíc té nejvyšší kvality – Certifikovaná přírodní kosmetika BIO.

Zapomenout nesmíme ani na strie, které se mohou vytvořit na břiše, hýždích nebo třeba prsou, a to díky tomu, že na pokožku v těchto partiích je během těhotenství kladen velký nápor. Ideální je věnovat těmto partiím, ale i ostatním částem těla pozornost a pokožce dodávat nejen látky podporující pružnost, ale i Křečbohatou výživu. Například Tělový a masážní olej Péče při striích obsahuje směs rostlinných olejů, která přispívá ke zlepšení pružnosti podkožního vaziva a k prevenci výskytu strií. Pokud se už objevily, při dlouhodobém a pravidelném používání olej přispívá k jejich hojení. Vůně tohoto oleje navíc harmonizuje případné emoční výkyvy, které mohou v těhotenství nastávat.

masážV posledním trimestru (6 až 8 týdnů před termínem porodu) pak odborníci doporučují těhotným ženám provádět masáž hráze. Je to proto, že se díky pravidelným masážím hráz stane elastičtější a při porodu je pak méně náchylná k poranění a lze tak předejít i případnému nástřihu, který je v řadě porodnic běžnou praxí. Díky Masážnímu oleji Labael se hráz dobře prokrvuje a tím se zlepšuje i její elasticita. Pro ženu je obsažená směs éterických olejů i pomocníkem v psychickém naladění na blížící se porod. Provádí-li navíc masáž partner, mohou se oba budoucí rodiče připravit na nového člena rodiny společně.

www.nobilis.cz |

logo

Čtěte také: Aromaterapie dokáže pomoci s řadou problémů

 

 

Reklama