Ten, kdo rád poznává přírodu i památky, nezahálí ani v zimě. Kdo jednou propadne turistice, nehraje pro něj počasí žádnou roli. Jak si užít “turistování” i v zimě, to se dozvíme od Luboše Němečka ze sekretariátu Klubu českých turistů.

Turisté již sice pomyslně uzavřeli tuto sezónu “Puchýřovou akcí” (link), ale ti praví a kovaní nezahálejí ani v zimě. A upřímně řečeno, i ti sváteční turisté, kteří vyrážejí na procházky při zimních dovolených věnovaných lyžařským sportům, si mohou vychutnat zimní přírodu.

Je třeba jenom vědět, jak na to.

Co si oblékneme, co obujeme a co si sebou do zimní přírody rozhodně vezmeme? A když se už ptáme na ta pozitiva, zmíníme se i o tom, čeho se rozhodně dopouštět nemáme.

Dnes již zřejmě málokdo vyráží na turistické pochody v pohorkách, jsou pohodlnější botky. Jak se nejlépe do sněhu a zimy obout?

V dnešní době je na trhu velmi široký výběr vhodné zimní obuvi, která je lehká, přitom dostatečně teplá a hlavně dokáže dlouhodobě nepropouštět vlhkost. Určitě je jistější nakupovat ve značkových prodejnách, protože u bot z tržnice hrozí, že se nám třeba rozlepí už při prvním výletu a vy budete mít k nejbližší civilizaci několik kilometrů. Jinak platí stejné pravidlo jako u kterékoli obuvi na výlety. Nikdy nechoďte na delší túry v nových, neprošlápnutých botách.

Před uskutečněním plánovaného výletu myslete též na oblečení. Rozhodně doma zanechte různé módní kousky, které sice oslní modrookého blondýna na baru, ale při procházce zimní přírodou vám budou k ničemu. Jak se do zimní přírody správně obléci?

Tady je dobré připomenout starou osvědčenou pravdu. Silný svetr a hodně teplá bunda jsou sice výborné, ale mnohem výhodnější je více vrstev lehčího oblečení, protože pak je můžeme odkládat nebo naopak oblékat podle potřeby. Neměli bychom určitě zapomínat na rukavice a nějakou pokrývku hlavy. Nikdy se nesmíme oblékat podle toho, jak je právě venku. I když svítí sluníčko a taje sníh, během chvilky se může strhnout fujavice a my, pokud jsme nedostatečně oblečeni pořádně vymrzneme. A to v tom lepším případě, můžeme dopadnout i daleko hůř.

V zimě se málokdy vydáváme na celodenní výlety, ale pokud si již takovou trasu naplánujete, myslete na to, že jíst i pít se musí a že případný pobyt v teple nezaškodí. Na cestu na posilněnou přibalte rychlý zdroj energie – tabulku čokolády, sušenku. K pití si udělejte oslazený čaj, ale rum si raději nechte na večerní posezení u krbu.
Co přibalit na posilněnou?

Jak už jste řekla. Nejrychleji se nám vrátí síly po rychle působících zdrojích energie, tedy po sladkostech. Výborná je čokoláda, ale stačí i kostky cukru. Pití v termosce by opravdu nemělo obsahovat alkohol, protože ten sice dodává síly, ale je nesmírně zrádný. Snižuje naše rozhodovací schopnosti a my pak jsme ochotni více riskovat. A v zimě není nic nebezpečnějšího než přecenit svoje schopnosti.

Než se vydáte na pochod, projděte si trasu večer na mapě – spočítáte si kilometry i převýšení. Podle toho můžete délku i náročnost trasy přizpůsobit svým možnostem – myslete na to, že po Vás nikdo nechce super výkony a že nemá cenu přepínat síly. Mohlo by vás to stát zdraví, nebo dokonce i život.

Podle čeho se orientuje v zimní přírodě?

Ne každý má u sebe buzolu či ručičkové hodinky…

Tuhle otázku slyším nerad. V zimě totiž vůbec nedoporučuju vycházet nebo vyjíždět na běžkách do neznámé krajiny, do míst, kde chybí turistické značení. Nesmíme zapomínat, že během okamžiku se může rozpoutat sněhová bouře a my neuvidíme na krok. V tu chvíli lehko podlehneme zmatkům, i když máme cestu přesně naplánovanou a prostudovanou do posledního kilometru. Natož, když jsme tak lehkomyslní a jdeme se jen tak bez cíle projít do lesa v krajině, kterou neznáme. Nelze se ani spoléhat, že všude trefíme, když přece krajinu známe z léta. Věřte, že sněhová pokrývka ji změní k nepoznání. A co se týče orientace v zimní přírodě? Nezbývá mi, než konstatovat, že jediné spolehlivé je turistické značení.

A jednu radu na závěr: Dříve než se kamkoliv vydáte, myslete především na návrat!

A s turistickým pozdravem ZDRÁVI DOŠLI se s vámi loučí