Všimli jste si, jak dokáží jižanské národy relaxovat a být více v pohodě? Kromě sluníčka na tom mohou mít svůj podíl i bylinky, které tu hojně rostou. Tak třeba oblíbená provensálská směs koření se skládá hned z několika přírodních léků na nervy. Inspirujte se jimi a spravte si náladu i vy. Výpěstky z vlastní zahrádky.

V Provensálském koření můžete najít rozmarýn, tymián, oregano, bazalku, saturejku, estragon, majoránku a v některých případech i levanduli. Většina z těchto bylinek léčí krom jiného také pocuchané nervy.

bylinky

1) Rozmarýn

bylinkyStačí projít kolem a už cítíte tu pronikavou vůni. Rozmarýn je plný vzácných éterických olejů, které nám udělají dobře nejen v pokrmu, ale také formou aromaterapie nebo čaje. Osvobodí od nervové vyčerpanosti, uklidní mysl, zmírní deprese i vnitřní napětí a naopak navodí dobrou náladu. Navíc má blahodárný vliv na mozkovou aktivitu. Pro tyto své účinky je přidáván také do čajových směsí na zklidnění nervů.

  • Čajovou lžičku sušeného rozmarýnu přelijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat.

2) Majoránka zahradní

bylinkyMožná máte majoránku spojenou jen s bramboráky nebo bramborovou polévkou, ale dobře vám udělá i jinak. Pohladí vaši nervovou soustavu, pomůže při rozčilení, pocitech bezmoci a slabosti, stresu i depresi. A prý dokáže vyléčit i nešťastnou lásku. S pitím majoránkového čaje to ale nepřehánějte, stačí šálek denně. U citlivějších lidí může při nadužívání vyvolat bolest hlavy.

  • Čtvrtlitrem vroucí vody zalijte jednu až dvě lžičky sušené bylinky a nechte ji 10 minut louhovat.

3) Tymián

bylinkyJe blízkým příbuzným naší mateřídoušky. Stačí šálek tymiánového (nebo mateřídouškového) čaje denně, aby navodil pocit spokojenosti. Odborníci doporučují odstartovat jím den. Ale pozor, jeho přílišné užívání může mít negativní vliv na zvýšení činnosti štítné žlázy.

  • Jednu lžičku sušené bylinky zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte pár minut louhovat.

4) Oregano

bylinkyBylinka, bez které by se neobešla nejen italská kuchyně, je u nás známa spíše pod názvem dobromysl. A toto jméno nedostala jen tak náhodou. O dobrou mysl se skutečně stará. Dokáže celkově zklidnit, zmírnit stres a nespavost.

  • Jednu až dvě lžičky drcené bylinky zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat.

5) Levandule lékařská

bylinkyLevandule zlepšuje náladu už jen v případě, že si k ní přivoníte, natož když si připravíte čaj z jejích nadrobno nasekaných kvítků. Stačí dva až tři šálky denně. Pomineme-li její další léčivé účinky, je skvělá při stresu, nervové slabosti, ba dokonce hysterii. I když mají rostlinky pěstované u nás slabší účinky než ty ze slunné Francie, stejně stojí za to kúru vyzkoušet. Sice mírně snižuje krevní tlak, ale jinak se při rozumném užívání nemusíte bát nežádoucích vedlejších účinků.

  • Zhruba polévkovou lžíci sušené bylinky zalijte vroucí vodou a nechte nejvýše čtvrt hodiny louhovat.

Čtěte také: