Ačkoliv proutí a ratan možná tak trochu zastínily modernější materiály, stále zůstává klasikou, která k letní zahradě nebo terase patří. Má v sobě nostalgii starých časů, ale nevyhýbá se mu ani moderní design.

Kdybych si měla vybrat z širokého sortimentu zahradního nábytku, určitě by vyhrálo proutí nebo ratan. Působí vzdušně, barevně je neutrální, takže se hodí všude a má nezaměnitelnou strukturu, kterou nenahradí žádný kov a ani dřevo.

Dnes se setkáváme s poměrně rozšířenou plastovou imitací, která je takřka k nerozeznání od přírodního materiálu a snáze se udržuje, ale pravý ratan je určitě příjemnější. Dokonce i jeho typické zavrzání, když si sednete do křesílka, je sympatické a k tomuto druhu nábytku prostě patří.

Jedinou jeho nevýhodou je, že ho nemůžeme nechávat na pospas počasí, jaké jiné druhy zahradního nábytku. Pokud ano, musíme počítat s tím, že zešedne a zkřehne. Abychom co nejdéle zachovaly jeho životnost, můžeme ho ošetřit lakem nebo přírodními oleji, který ho ochrání před vlhkem, nebo vysoušením na slunci.

Ratan se proto tedy spíš hodí pod zastřešené terasy, pergoly nebo zahradní altánky, kde tolik netrpí sluncem ani deštěm.  

Foto: Butlers

Čtěte také:

 

Reklama