Vláda dnes bude projednávat návrh ministerstva zdravotnictví, který má pomoci překonat současnou finanční krizi a zároveň získat pro pojišťovny 5 miliard korun a příští rok dalších 8,4 miliardy korun. Plán počítá s tím, že se potřebné prostředky ušetří například zvýšením plateb za pojištěnce nebo snížením některých výdajů pojišťoven.

Od poloviny letošního roku tak zřejmě zvýší stát platby za děti, studenty, důchodce a nezaměstnané o 2,6 miliardy korun.

Smělý plán dále spočívá ve vyškrtání různých příspěvků a preventivních programů, za které zbytečně utrácejí. Pojišťovny by měly přestat přispívat konkrétně na helmy a chrániče pro děti, sluneční brýle, ozdravné pobyty, volné lístky do bazénu a solné jeskyně. Návrh také počítá se stanovením maximální čekací doby na operace.

Dnes se bude projednávat také návrh KSČM na úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví. Jeho šance na úspěch jsou ale mizivé. V lednu totiž koalice v parlamentu prosadila svou představu o částečném zrušení či omezení pro děti, mládež a důchodce.

Reklama