Českou republiku zasáhla vlna povodní, která s sebou vedle ničivé zkázy nese i riziko šíření infekcí. Mezi zdravotní rizika mohou patřit virové žloutenky, proti kterým se lidé mohou chránit kombinovanou vakcínou.

Ta poskytuje zároveň ochranu proti viru žloutenky typu A a B. Na českém trhu se jedná o vakcínu Twinrix Adult a výrobce na ni poskytuje do konce června 20 % slevu, kterou lze kombinovat s příspěvky pojišťoven.

Kompletní ochranu proti žloutence typu A i B u dospělých poskytuje kombinovaná vakcína Twinrix Adult. Schéma očkování je třídávkové, přičemž druhá dávka se podává za jeden měsíc a třetí dávka za šest měsíců od první dávky. Ochrana proti žloutence typu A a B se vyvíjí v průběhu dvou až čtyř týdnů po aplikaci vakcíny a je dlouhodobá. Pro Českou republiku je momentálně zajištěno dostatečné množství kombinovaných vakcín, na které výrobce do konce června poskytuje ještě 20% slevu.

„Slevovou akci nabízíme tradičně před začátkem léta. Od dubna do konce června letos poskytujeme 20 % slevu na všechny tři dávky vakcíny Twinrix Adult. Pravidelně tak očkování zpřístupňujeme pro zájemce, kteří se chtějí chránit proti žloutence typu A a B, než odjedou na letní dovolenou,“ vysvětluje pravidelnost akce Stanislav Šišpela, brand manažer divize vakcín společnosti GlaxoSmithKline.

Boj proti možné epidemii žloutenky podporují i mnohé zdravotní pojišťovny, které se také snaží očkování zpřístupnit. Celkem mohou lidé ušetřit na ochraně proti žloutenkám typu A a B až 2 500 Kč. Více informací o slevě a také přehled příspěvků pojišťoven naleznete na webu www.zloutenky.cz.

Infekční žloutenka typu A je vysoce nakažlivé onemocnění. Lidé by proto měli dbát zvýšené opatrnosti při konzumaci potravin, nápojů, častěji si mýt a dezinfikovat ruce a při práci v povodňových pásmech nezapomínat na ochranné pomůcky. U žloutenky typu B je typický přenos tělními tekutinami, zejména krví. Nebezpečí hrozí při úrazu nebo i drobném poranění, které mohou nastat při odklízení následků povodní.

(red)

Reklama