Ze všech známých nemocí vzbuzuje u většiny lidí největší strach rakovina. U žen patří vedle zhoubného nádoru rakoviny prsu k druhým nejčastějším nádorovým onemocněním rakovina děložního čípku (hrdla), kterou způsobují viry HPV.

Rakovina přichází nejčastěji koncem středního věku a ve stáří. Tiše a zákeřně, v mnoha svých podobách, postihuje muže i ženy. Avšak utíkat před ní je bláhové. Je třeba bojovat!

injekce

U žen patří vedle zhoubného nádoru rakoviny prsu k druhým nejčastějším nádorovým onemocněním rakovina děložního čípku (hrdla), kterou způsobují viry HPV. V České republice je každoročně diagnostikováno přes 1000 nových případů, více než 400 žen pak na toto vážné onemocnění umírá.

Prevence

Tomuto zhoubnému onemocnění se dá však předcházet, a to jak snížením počtu sexuálních partnerů, chráněným pohlavním stykem, tak také pravidelnými gynekologickými prohlídkami a především očkováním. Očkování proti HPV je nejspolehlivější ochranou, která výrazně snižuje riziko vzniku tohoto druhu rakoviny. Proti tomuto jedinému typu rakoviny se lze chránit očkováním, vakcíny proti dalším typům rakoviny se teprve vyvíjejí.

S očkováním by se mělo začít už v dětských ordinacích, tedy před zahájením prvního pohlavního styku, neboť se prokázala souvislost karcinomu ve spojitosti s lidským papilomavirem (HPV) - tj. sexuálně přenosnou chorobou. Tuto infekci bychom našli zhruba u jedné čtvrtiny žen mezi 18 až 25 lety. U většiny, asi 90 %, proběhne infekce zcela bez příznaků a po roce či dvou sama zcela odezní. Pokud infekce přetrvává, vytvoří se na čípku léze, které se buď samy zhojí, nebo se bohužel mohou zhoršovat. Právě z těžkých lézí se může vyvinout zhoubný nádor.

Zákeřný virus HPV

U většiny osob stačí obranné mechanismy organismu virus zlikvidovat. Ženy, jež byly infikovány určitými typy HPV a nebyly schopny se viru zbavit, např. vlivem oslabené imunity, mohou prekancerozami a rakovinou děložního čípku onemocnět snadněji.

S přibývajícím věkem také klesá počet žen, u nichž lze infekci HPV prokázat. Ženy nad 35 let u nichž je infekce HPV přítomna, mají pak až dvěstěnásobně zvýšené riziko, že se u nich může vyvinout rakovina. Proto je očkování důležité i pro sexuálně aktivní ženy středního a staršího věku.

Očkování

Karcinom děložního čípku nevznikne, když není přítomen virus HPV, a proto očkování, které zabrání infekci, zamezí i vzniku karcinomu. Byly vyvinuty dvě různé vakcíny proti HPV. Obě chrání člověka proti dvěma typům HPV, které jsou nejčastějšími původci karcinomu a mají za následek vznik až 70 % zhoubného bujení. Jedna z vakcín vás brání také proti dalším dvěma papilomavirům, které způsobují u žen nepříjemné genitální bradavice. Genitální bradavice jsou nejen velice obtěžující onemocnění, ale především ovlivňují psychickou pohodu, omezují ženy a mohou vytvořit i společenský blok. S bradavicemi se setká daleko větší procento žen v populaci a i v tomto případě vás očkování ochrání.

AKCE: OČKOVÁNÍ PROTI RAKOVINĚ DĚLOŽNÍHO ČÍPKU - 3. DÁVKA ZDARMA

Očkovací centra společnosti Avenier, jejichž hlavním cílem je podpora proočkovanosti v České republice, se přidávají k promoční kampani zdravotních pojišťoven. Ženy a dívky mají možnost získat příspěvek své pojišťovny na vakcínu proti HPV, kterou se nechají v očkovacích centrech naočkovat.

Akce probíhá do konce roku 2011 a podporují ji následující pojišťovny:

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna
  • Oborová zdravotní pojišťovna
  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
  • Vojenská zdravotní pojišťovna
  • Metal Aliance
  • Revírní bratrská pojišťovna
  • Zdravotní pojišťovna MV ČR

Kompletní přehled příspěvků, dobu trvání akce a výši plateb za jednotlivé očkovací dávky naleznete na webové stránce www.ockovacicentrum.cz.

Co musíte na očkovací centrum vzít s sebou:

1. Na nejbližší pobočce zdravotní pojišťovny si vyzvedněte speciální voucher, na kterém musí být Vaše jméno, příjmení, číslo pojištěnce a zvláštní kód.
2. Na očkování se prosím objednejte prostřednictvím bezplatné zelené linky 800 123 321 nebo na webových stránkách www.ockovacicentrum.cz. Vaše očkování tak proběhne s nejvyšším komfortem, rychle a bez čekání.
3. Akce očkování proti virům HPV se vztahuje na obě dostupné vakcíny Silgard i Cervarix a nepotřebujete k němu žádné doporučení od gynekologa ani jiného lékaře.
4. Očkování probíhá ve třech dávkách: 0-1-6 měsíců (Cervarix), nebo 0-2-6 (Silgard).
5. Cena závisí dle typu voucheru a příslušnosti očkované k její zdravotní pojišťovně. K ceně vakcíny je nutné připočíst cenu za aplikaci 150,- Kč. Voucher od zdravotní pojišťovny vždy přineste na očkování s sebou, lékař Vám bude potvrzovat jednotlivé dávky.

Nevztahuje se na vás akce zdravotních pojišťoven?

Akce zdravotních pojišťoven je věkově omezena. Ačkoli se vám nepodaří splnit kritéria vaší zdravotní pojišťovny, využijte přesto služeb očkovacích center. Očkování ve vyšším věku má opravdu smysl, a uchráníte tím svou budoucnost a budete moct být o něco klidnější.

Podrobnější informace naleznete na stránkách: www.ockovacicentrum.cz

Myslete na své zdraví již dnes!

Reklama