1. Jak poznat, které vejce dát pod kvočnu? Zavěsit zlatý prsten na nit a čarovat: Když se po chvíli začne točit do kroužku, bude to slepička - když jen kmitat, bude kohoutek. Toto praktikovala moje tchyně, měli jsme z toho legraci, ale pár kohoutků bylo pak dobrá pochoutka.

2. O „dopékání" nedonošenců jsem slyšela jako holka, když se u babičky sešly sousedky na draní peří. Prý to fungovalo, dokonce uváděly několik jmen mých vrstevníků takto dopečených. Trouba musela prý zůstat otevřená a mrňous byl v peřince i s ručkama a hlavičkou ven z trouby - ty detaily mě tehdy zajímaly.

3. Na táboře s polní kuchyní dával náš vojáček-kuchařík horkou vodu s hrncem z kamen do větší krabice vyložené zmačkanými novinami, aby měl po večeři na nádobí. Vydržela teplá jak v termosce.

4. Skvrny od propisky - postříkat lakem na vlasy, promnout a hned v ruce vyprat.
Skvrny od šmíru - omastit látku sádlem, promnout, chvíli nechat, až se šmír uvolní, a několikrát v ruce vyprat. Někdy je nutno promaštění opakovat. Když se ale nejdřív pokusíte jen vyprat, pak to pouští hůř.

5. Když se spálí prsty, ihned se chytit za ušní lalůček, než se rychle doběhne zchladit pod vodu (pochopitelně už bez ucha!) Horkost přejde.

6. Kamna se sama prometou, když se na oheň hodí slupky z brambor.

7. Spálený zápach zmizí, když se dá vařit na kastrůlek ocet.

8. Zanesený odpad v dřezu vyčistí 1 prášek do pečiva (nebo jedlá soda), zalité trochou octa.

9. Proti průjmu je výborný a vyzkoušený vývar ze semene šťovíku. Tchyně mu říkala „zavřiprdel".
10. Proti komárům: svařit  ve 2 cl asi 20 ks koření hřebíčku, nechat stát do zchladnutí, zcedit a přidat do kolínské.

Tchyně měla mnoho rad, ale už se mi jich dost vykouřilo z hlavy. Jedna úsměvná nakonec: Když ve svatební den vejde ženich do místnosti, kde je nevěsta ve svatebních šatech za dveřmi, a ona si dupne  - bude ji manžel poslouchat. To mi ale řekla až po svatbě. Proč asi?
Samík97


Milá Samík97,
díky za krásné babské rady, některé znám, ale o jiných jsem vůbec neslyšela. Třeba zrovna tu s tím ženichem. Ale to už je pro mě stejně pasé. :-)))

Reklama