Netají se svým názorem čtenářka Zuzana. Podle ní příroda ví, proč některým párům dítě nechce dopřát. Zachraňování nedonošených dětí jí naopak přijde v pořádku. Co si o tom myslíte?
Dobrý den, nemyslím si, že by nedonošeňátka a jejich zachraňování znamenaly nějaký významný „boj proti přírodě“ - člověk, lékař i matka nasazují dostupné prostředky, aby děťátko zachránili.... Sama mám nedonošené dítě doma - narozen v 7.měsíci s porodní váhou 1600g a jsem moc šťastná, že ho máme - kluk Jonáš :),dneska už prvňáček.
Co připadá proti přírodě mně, jsou umělá početí.... Tady už člověk opravdu fušuje přírodě do řemesla - a pokud se člověk alespoň trochu zajímá o psychologii, duchovní nauky, je mnoho důkazů o tom, že uměle počaté děti si nesou do života významný handicap :(. Myslím, že přiroda moc dobře ví, proč určitým párům prostě nechce dítě dopřát - je to kruté, ale důvod bezesporu je.
Zuzana
Máte právo na svůj názor. Uvidíme, co mu řeknou ženy, které otěhotněly jen díky asistované reprodukci.
Co si o tom myslíte, milé ženy-in? Jste téhož názoru, nebo si myslíte, že se Zuzana mýlí? Napište nám na: redakce@zena-in.cz
Nový komentář
Komentáře
Lucimo — #52 No a neměli by právě rodiče, kteří chtějí využít tuto metodu, vyžadovat všechna možná a dostupná vyšetření? Přece není samo sebou, že ty děti nemohou mít jinak.
Něco je u nich v nepořádku, a než si člověk začne "hrát na boha", měl by vědět, kam to může vést. Prostě nejsem příznivcem toho, aby se umožňovalo mít dítě úplně každému jen proto, že ten dotyčný to chce a proto, že je to technicky možné. A jediným kritériem jsou potom peníze, jestli si tyto drahé metody může kdo dovolit. Nemám pocit, že je to v pořádku a že se to má podporovat.
Lucimo — #52 a i to zběžné genetické vyšetření se většinou dělá až po prvním nezdařeném pokusu :-).
Rikina — #49 Záleží, co myslíš tím "genetickým vyšetřením", ale zběžnou genetiku podstupují všichni lidé, kteří se poruchu plodnosti rozhodnou řešit v centrech asistované reprodukce. Ať už ICSI mají, nebo ne. A podrobné gentické vyšetření, jaké jsme my s mužem podstupovali kvůli potratům zase pro ICSI nikdo nevyžaduje.
Lukáš Čejka — #42 Cikáni s rozmnožují cestou přirozenou a kolik % z nich jsou zmetci... je to tím, že sem nepatří, že pochází z nižších kast v Indii a tady se jim daří pouzze kvalitně rozmnožovat. Nepíši Rom, protože Rom je v jejich řeči ženatý cikán.
Lukáš Čejka — #48 klikaři vyhrávají vždycky
jasná věc
AndreaK — #47 není to vždycky tak. Ale tím násilným spojením nekompatibilního materiálu jsem měla na mysli metodu ICSI, kdy se mikropipetou doslova nacpe jedna vybraná spermie dovnitř, do vajíčka. U této metody se přímo vyžaduje genetické vyšetření obou budoucích rodičů, aby se na minimum omezily možnosti, že dítě bude mít nějakou vadu. Nicméně i tak je pořád určité riziko, a předpokládám, že když do toho lidi jdou, tak to předem zvážili a o všech variantách vědí.
Rikina — #44 s tema nemocema je to tak nejak zvlastni - vem si morove epidemie ve stredoveku - obyvatel tu bylo par a jeste jich polovina vymrela
nevim jestli tim umelym oplodnenim se neco zvysuje, neznam cisla, jestli u umelych oplodneni je pak nejaky vetsi vykyt zatezi, celkove asi zalezi na tom, proc nemohlo dojit k oplodneni prirozenou cestou
osobne si nemyslim ani , ze plati to co se obecne traduje, ze u prirozeneho vitezi ta nejlepsi spermie, protoze predstava, ze treba ja jsem to nejlepsi co se urodilo je dost neuctive k mym rodicum
, spis bych rekl, ze je to proste o stesti - klikari vyhravaji
Rikina — #36 Spojí se genetický materiál, který nebyl kompatibilní,.... ale ono to vzdycky neni tak.
U nas se ten geneticky material nespoji, ale ve zkumavce se spoji, takze zkumavka je jedina sance.
Vsechno je tu z nejakeho duvodu... i zena- in
doginka — #45
Paní Zuzano,možná že taky máte vyoperované slepé střevo a vše u Vás proběhlo v pořádku! Bohužel je třeba dost ženských,který mají kvůli špatně provedené operaci slepého střeva neprůchodné vejcovody,což není proti přírodě, ale chybou operatéra a jinak se tento omyl doktorů--NÉ PŘÍRODY,jak dost hloupě píšete, řešit nedá. O IVF nevíte zřejmě nic,jinak vůbec nechápu Vaší větu, že děti si nesou do života významný handicap. Ten v dnešní době jediný handicap,jak Vám jistě řekne každý lékař zabývající se IVF, je právě ve vícečetném těhotenství a sní související nedonošenosti . Takže si značně odporujete. A každý lékař i rozumný člověk ví, že s velkým handicapem do života vstupuje nedonošené miminko,ať je počato přirozeně nebo uměle,než zdravé donošené dítě se správnou porodní váhou,byť počaté pomocí metody IVF.
Lukáš Čejka — #39 ano, je to podobné...
Lukáš Čejka — #42 to jistě nemusí, vždycky je určité procento, kdy se jaksi nezdaří, a nejen u lidí, přece.
Ovšem proč k tomu ještě tu možnost zvyšovat tím, že budeme uměle dávat dohromady to, co k sobě tu přirozenou cestu nenašlo.
Existuje kupříkladu i teorie, zdůrazňuju to slovo - teorie, že na přelidnění planety, ať už přirozenou cestou či za pomoci jiných metod, zareaguje příroda objevením se nových nemocí, na které budeme krátcí všichni. A počet obyvatelstva se tak přiblíží opět k rozumné míře. Ovšem za dost vysokou cenu. Kdo ví, jak to s tím rozmnožovacím pudem tedy vlastně je. Jestli by se neměl spíš brzdit, než podporovat... čímž nemyslím represemi, jako v Číně, jedno dítě a dost, jinak je průšvih.
kozicka — #40 když je z vlastního dítěte spratek, tak si můžu rvát vlasy a lamentovat, po kom to dítě je, kde jsem udělala ve výchově chybu atd., ale když je dítě adoptované...
Naivní a idealistický pohled na adopce mě přešel po přečtení Roku kohouta od T. Boučkové, která má s manželem adoptované dva romské kluky a jednoho mají vlastního.
Rikina — #36 a jeste doplnim - ani z prirozeneho poceti nemusi vzejit geneticky zdarile potomstvo a to nejen v dnesni "nezdrave" dobe, ale i v minulosti, kdy o nejakem umelem poceti nikdo ani nesnil
Ivf je jen praktická realizace rozmnožovacího pudu, toho nejsilnějšího, který nám dala právě příroda :-) nebo kdo vlastně :-).
Ano, i tady je třeba nad tím uvažovat rozumně, ale to je u všeho...
Pevně doufám, že naše nepřirozeně počaté děti trumfnou v budoucnu (i přesto, že kdo ví, co jejich geny) těch šest přirozeně počatých dětí, které mají sousedi (tam jsou geny jasné - bohužel se zdá, že dědičná bude i závislost k alkoholu, úřad práce, vztah k dětem i k sobě...)
peetrax — #38 znám takovou paní, vyřešila to tak, že si postupně adoptovala 6 dětí, je to skvělá maminka
Rikina — #36 no ale to je stejne i s tema nedonosenyma - treba je priroda do te situace vystavuje (to ber s rezervou - nemyslim, ze priroda ma nejakou vuli), protoze je povazuje z hlediska zivocisneho druhu jako material nevhodny
Kdo nezažil (moje blízká kamarádka to řeší už roky), nepochopí. Byla bych velice zvědavá na zaryté odpůrkyně, kterým se poštěstilo mít děti přirozenou cestou, jestli by svůj negativní názor na IVF měly i v případě, že by se dlouhá léta počít bez problémů nedařilo.
Rikina — #36 V mnohém s tebou souhlasím. Když má žena jen neprůchodné vaječníky, třeba po apendektomii, tak mi připadá skvělé, že i přesto může mít dítě s pomocí IVF. Nevidím však moc ráda, když si tímto způsobem "vytrucují" dítě lidé s nějakou jinou vážnou celoživotní nemocí, která jejich život ovlivňuje. Ale třeba svůj hendikep za tak velký nepovažují, když s ním umějí žít
Souhlasím, ale ne proto, že je to "proti přírodě" - i když to je vlastně asi jen jiná formulace téhož. Tím, že se prakticky násilím spojí zárodečné buňky, které by to normálně nikdy neudělaly, může vzniknout potomek, který si skutečně ponese handicap, nikoli duchovní, ale genetický. Spojí se genetický materiál, který nebyl kompatibilní, a neměl z něj vzniknout nový život. Takové dítě může mít nejrůznější nemoci, alergie, můžou je mít až v další generaci jeho potomci. Tak daleko ještě v genovém inženýrství nejsme, abychom mohli spolehlivě říct "ano, je to určitě neškodné, nikomu a ničemu to neublíží". Co když takto počaté děti budou mít ještě o to víc zhoršené možnosti přirozené reprodukce? Nebo se bude rodit víc postižených, třeba autistů? Nevím, ale přijde mi, že tady už lidská touha "já to dítě chci a chci" překračuje hranice, které jí byly stanoveny.
A kam až takhle lidstvo zajde? Budeme časem pěstovat ve velkém dlouhonohé blondýnky, protože přece všichni mají nárok, aby jejich dcera vyhrála soutěž miss čehokoliv? Nebo svalnaté sportovce, aby každý, ale opravdu každý otec mohl být hrdý na synka hokejistu? Nemyslím si, že existuje něco jako právo na dítě - za všech okolností. Jenže něco takového je marné vykládat v civilizaci, kde za prachy doktoři provedou umělé oplodnění klidně 60 - 70leté ženě. Protože ona přece taky má "právo na dítě".
ToraToraTora — #29