Obava ze žloutenky zasáhla v minulých dnech snad každého. Často se v souvislosti s ní skloňovalo slovo epidemie. To však podle hygieniků není na místě. Situace prý není tak vážná.
Je pravdou, že jen za minulý týden bylo evidováno více pacientů s hepatitidou než za celý minulý rok. To je však způsobeno spíše tím, že „nemoc špinavých rukou“ se Česku loni vyhýbala obloukem.
A nedá se ani popřít, že statistiky hovoří o nejhorší situaci za posledních devět let. Od začátku roku až do 28. září se v celém Česku nakazilo žloutenkou typu A celkem 602 lidí. Nejvíc v hlavním městě – 346. Loni přitom žloutenkou trpělo 128 lidí.
Kromě Prahy a přilehlých okresů Praha-východ a Praha-západ jsou ohniska nákazy v okresech Kolín, Pardubice, Olomouc a Frýdek-Místek.
Podle hlavního hygienika Michaela Víta může počet nakažených narůst do tisícovky během dvou týdnů, pak ale očekává pokles. „Pokles očekáváme nejpozději začátkem listopadu,“ řekl. A důrazně odmítl, že by šlo o epidemii. „Situace není klidná, hlavně v Praze a ve středních Čechách, určitě ale není kritická,“ dodal.
„Do včerejšího dne bylo zaznamenáno 602 případů,“ konstatoval hlavní hygienik Michael Vít. „Situace je opravdu nepříznivá, ale nikoli kritická,“ zdůraznil s tím, že by rád zastavil možnou paniku. „Není k ní důvod,“ opakoval. Přesto ale dodal, že nárůst počtu nemocných bude pokračovat až do listopadu.
Hlavní hygienik také představil plán ministerstva zdravotnictví zavést plošné dobrovolné očkování malých dětí proti pneumokokovým nákazám. Rozhodnutí však bude záviset na rodičích. Vakcínu by však místo nich platily pojišťovny.
Nově by měly být očkovány také děti ve věku kolem 11 let proti černému kašli. „Odborné analýzy ukazují vzestup tohoto onemocnění u teenagerů. Ten způsobuje především nedostatek protilátek v organismu dítěte z prvního očkování v raném dětství,“ řekl Vít.
Plán se bude moci realizovat už od ledna 2009, pokud ovšem parlament odhlasuje novelu zákona o zdravotním pojištění a o ochraně veřejného zdraví.
Pneumokoky
Bakterie, které jsou všude kolem nás a běžně se vyskytují na sliznicích horních cest dýchacích. Jsou nejčastějším původcem infekcí dýchacích cest. Mohou způsobit například zápal plic, otravu krve nebo zánět mozkových blan a ohrozit život zejména v dětském věku a u lidí nad 60 let.
Podle odhadů asi 20 procent pneumokokových meningitid končí úmrtím dítěte a u 30 procent případů se projeví těžké neurologické postižení. Celkově u 60 procent dětí, které se z meningitidy vyléčí, se objeví nějaké trvalé poškození zdraví, například ohluchnou.
Proti pneumokokům se dosud v Česku očkují jen vybrané děti, například s různými chronickými chorobami. Ročně jich onemocní asi 400.
Za očkování se zatím platí, jedna dávka stojí zhruba 1850 korun, dítě dostane postupně čtyři dávky.
Černý kašel
Původcem je bakterie, jejímž jediným hostitelem je člověk. Přenáší se kapénkami při mluvení, ale hlavně při kašli nebo kýchání. Po kontaktu s nemocným se nakazí 80 až 90 % neočkovaných osob. Nejčastější je výskyt černého kašle mezi 3. až 5. rokem života.
Nakažené děti mohou dále infikovat svoje mladší sourozence, včetně kojenců, které nemoc může ohrozit na životě
U nás se proti černému kašli očkuje od roku 1958. První dávku vakcíny dostane novorozeně v rámci takzvané hexavakcíny už v prvním roce života. Přeočkování je pak čeká mezi šestým a sedmým rokem života. Nyní by se mohlo přidat nově i přeočkování v 11 letech. Letos u nás od ledna do konce srpna onemocnělo 319 dětí, loni za stejnou dobu 120.
Nový komentář
Komentáře
možná že je očkování dobrá věc, ale připadá mí, že poslední dobou nás do očkování masivně nutí všechna media. a těch očkování" které musíte mít" je čím dál více. je pravda, že lidé na nemoce proti kterým očkovat lze i umírají, na druhou stranu , umírají třeba i na zanedbaný zánět slepého střeva. máme si ho všichni jít praventivně nechat vyoperovat? no taky bychom mohli raději přestat jezdit auty, neb umírají lidé i na autonehody. myslím, že situace okolo očkování je hlavně o penězích, stačí si poslechnout , kolik takové plošné očkování vlastně stojí nebo si spočítat všechny nabídky na očkování , které není povinné.
Jeremi: Možná chrání. Plané neštovice jsou ze skupiny herpes virů, to znamená, že když je proděláš a překonáš, tak ti virus zůstane skrytý v organismu a někdy se může aktivovat (a v tomhle případě obvykle ve formě pásového oparu). Vakcinační kmen je vyrobený tak, že se aktivovat nemůže.
aha: Pravda je někde uprostřed - očkování je k něčemu, ale je to obrovský bysnys.
Já jsem třeba byla na farmě ve Švýcarsku a tam děti nebyly očkovány vůbec na nic, protože to ve Šv. není povinný. Navíc oni byli přesvědčeni o tom, že očkování je k ničemu a je jen obrovský byznys.
Těžko říct, nezajímám se o to, ale je to hodně ožehavé téma, kromě toho, že je to u nás povinné, tak ostatní očkování - hraje se na struny typu "je to tvé dítě, chceš pro něho to nejlepší, nenaočkuješ ho, nejseš dobrej rodič" a na to se slyší. Ostatně ve farmacii se točí obrovský peníze, to víme, že.
kosmokosmo: A očkování proti planým neštovicím ochrání proti pásovému oparu? To mi přijde zvláštní, když před ním neochrání ani samotné prodělání neštovic. Neměla by být imunita získaná proděláním nemoci dokonce ještě lepší?
A proč by se měly očkovat povinně všechny děti, i když pro jejich rasu ta choroba smrtelné nebezpečí zpravidla nepředstavuje?
, vášnivě se nelíbaj a injekční stříkačky si s kolegou feťákem taky nevyměňujou.
A jak říká Ťapina - nahlížím užitečnost očkování proti béčkové žloutence, ale fakt si myslím, že ji není nutno očkovat tříměsíčním miminům. V tomhle věku děti opravdu ještě
kosmokosmo: Jeremi, jestli můžu mluvit za ni (jelikož jsme se o tom nedávno bavily jinde
) se ale pozastavuje nad očkováním miminek proti hepatitidě B. Kojenci ten styl života přece jenom mají ještě pořád docela nízkorizikový, co se týče jehel a spol
Jeremi: Aha, tohle vím, ale ono to není tak jednoduché. Nám říkali ve škole, že to očkování chrání z 5 % před klasickou plicní formou, ale z nevím kolik, ale rozhodně řádově v desítkách procen chrání před dětskou mozkovou (?) formou, která je prakticky stoprocentně smrtelná. Možná si to úplně blbě pamatuju, snad to kosmokosmo uvede na pravou míru.
Jeremi: No vidis a ja za ockovani proti nestoicim dokonce i zaplatila, mojim detem vubec nevadilo, ze je nedostali, kdyz to hromadne kolilo jejich spoluzaky, ja jako dospela mela pasovy opar, myslim, ze by mi take nevadilo kdybych se teto prilezitosti vyhla, bo to bolelo jak prdel a pro nektere rasove skupiny je varicella smrtelne onemocneni. Proc se ockuje proti hepatitide B.....vzhledem k cetnosti jehel vsude a dnesnimu stylu zivota velmi, velmi mladych lidi bych rekla...zaplat panbuh za to!
Ťapina: Neúčinné v tom smyslu, že po něm imunitu získá asi jen 5% očkovaných. A vůbec se vyrojily studie vůbec zpochybňující účinnost používané BCG vakcíny. Mimoto se vyskytují komplikace, které způsobuje kombinace očkování proti TBC a následného očkování hexavakcínou. Teď se o tom dohadují hlavní hygienik, předseda České vakcinologické společnosti (oba pro zrušení přeočkování, ba dokonce pro posunutí očkování z novorozeneckého věku někam k prvním narozeninám, resp. očkování jen ohrožených skupin) a Česká pneumologická a ftizeologické společnost. Ještě kolem toho bude veselo.
Jeremi: Jo? Tak to jsem nezaregistrovala. A neúčinné v jakém smyslu?
Já mám jedno kolečko na rameni, docela úhledné, a druhé na lopatce. A to je vyloženě fujky
hlásím se ke stejně postiženým s kolečkem na rameni
Ch.Z. Kochanská: Fuj, spolužáka takhle bodali do ramene několikrát, sestře se nějak nedařilo. Učitelka málem omdlela
Ťapina: Ano, to je ta tuberkulinová zkouška a případné přeočkování v 11 letech, co se ukazuje být zcela neúčinné a co ho chtějí z očkovacího kalendáře vypustit.
Ťapina: Jo a ten flek pak měřili pravítkem. Furt jsme se ve třídě štengrovali, kdo má větší.
Já na rameni značku po očkování mám.
cicinka: Na tuberu se pak někdy v deseti letech? (nevím přesně) dělalo vyšetření na protilátky, takovým vpichem do kůže na ruce, jestli se tam udělá boulička. A komu se neudělala, tak toho přeočkovávali, ostatní ne.
Te´d jsem špionila manželův očkovák.On tam má záznam na tuberu jen při narození.pak už ne.A movivac tam taky nemá.Vzhledem k tomu,že do šesti let vyrůstal v horách.Nemá ani dětskou kartu u doktora,tak jsem zvědavá co ho v budoucnu čeká.
Dickie: Aha.Děkuju moc za vysvětlení.
Já se te´d s manželem chystám nechat se naočkovat na encefalitidu.Snad to stihnem,než začnem pochrchlávat a posmrkávat.Už to tu začíná řádit.
cicinka: morbilli, tedy spalničky
Ty jo,tak te´d koukám,že jsem fakt očkovaná na ty pravé neštovice.Plané jsem asi prodělala skrytou formou,neboť mamka pravila,že jsem je neměla.A když je chytli všichni tři moji chlapi a váleli se mi v posteli a já nic
Tak jsem je asi měla.Manžel si to ve svých 38 letech fakt užil
Horor a hnus.bylo mi ho líto,ale pomoct se mu nedalo,musel vydržet.
A prosím co je za vakcínu Movivac?mám to tu´dvakrát.