Vaše ratolest si říká třikrát měsíčně o nový kredit. Po přečtení vyúčtování za volání vašeho dítěte pravidelně hledáte prášek na bolest hlavy. Vše vyústí v konflikt. Chcete se tomuto povědomému scénáři pro příště bez velkého dohadování vyhnout? Jak ale snížit dítěti náklady na telefonování a přitom ho zbytečně nenaštvat?
Proč je ho pořád málo?
„Za co jsi ten kredit zase utratil?“ ptáte se potomka s takřka železnou pravidelností. Uspokojivou odpověď však dostanete málokdy. Jako plátci telefonních účtu navíc máte pocit, že minimálně polovina provolaného času vašeho dítěte byla zcela zbytečná. Ale upřímně, i mnoho z vašich telefonátů není nezbytně nutných a dalo by se oželet. Neměli byste proto dávat najevo, že vám jeho záležitosti připadají malicherné.
Jedním z faktorů, které ovlivňují používání mobilu, je například roční období. Třeba o prázdninách počet telefonátů a SMS u náctiletých značně naroste. Důvod je prostý, nevidí se se spolužáky a chtějí i přesto udržet kontakt. Dalším faktorem je první zamilovanost. V té době se komunikace pomocí mobilu téměř zdvojnásobí. Navíc roste potřeba svěřovat se kamarádům či kamarádkám. Problémy s prvními láskami vašeho potomka byste rozhodně neměli bagatelizovat nebo dokonce ironizovat. Dejte raději jasná pravidla. Docílíte tím většího efektu než striktními zákazy.
Jaký tarif?
Jedním z důvodů vysokých účtů bývá i špatně zvolený tarif. Vyznat se v dnešních nabídkách není totiž jednoduché. V první řadě byste měli zjistit, zda vaše ratolest spíše volá, nebo píše SMS. Pokud totiž pošle za měsíc 250 SMSek a provolá jen půl hodiny, je dobré vybrat tarif, který nabízí výhodnější cenu za SMS, a oproti tomu pak o něco málo dražší volání. Takový předplacený tarif s příznačným názvem NA!PIŠTE najdete například v nabídce operátora O2. Na výběr bohužel neexistuje pevná šablona. Každý teenager má jiné potřeby a nároky. Nezapomeňte však, že je vždy výhodnější, aby rodina používala stejného operátora. Telefonování v rámci jedné sítě je totiž obecně levnější. Například pouhý padesátník za minutu hovoru zaplatíte o víkendu nebo večer v rámci zvolené výhody u nových tarifů O2 NA!VÍC. Konkurence pak nabízí například tarif Mých5, kde ale hradíte měsíční paušál a výhoda levnějšího volání se vztahuje pouze na pět vybraných čísel. Pomoci při výběru vám může i tzv. tarifní kalkulačka. Najdete ji například zde: http://mobil.idnes.cz/tarify.asp.
Toho, aby dítě samo přišlo s tím, že chce snížit kredit nebo paušál, se asi nedočkáte. Nesnažte se mu ale zakazovat, přikazovat a vyhrožovat. Vždy je lepší cesta kompromisu. Můžete například navrhnout otevřenější přístup k výši kreditu výměnou za lepší výsledky ve škole nebo další pomoc v domácnosti.
Nový komentář
Komentáře
Težko má kredit a co si dobije ono nebo ja tak to si muže provolat. Tarify bych pro děti nedoporučivala.
O2 zásadně bojkotuju, vždycky mi po odeslání 5sms odečetli 10. Tak sem jim tu simku hodila do kanálu. Jinak mívám účty tak do 400, když zrovna nejsem v zahraničí, to se mi pak občas vyšplhá účet i přes několik tisíc, to je tak, když člověk volá místo SMSkování
Byly doby, kdy jsem zhruba v 15ti taky provolala i 800 měsíčně, s paušálem to bylo ze začátku ještě horší, nebyl tam strop, takže účty kolem 600 byly normál (při paušálu za 12 kč síla,teď už to vím), ale chodila jsem na brigády a telefony jsem si platila sama, rodiče třeba přispěli sem tam k narozkám, apod. Ale postupem jsem se naučila šetřit, využívat různé balíčky a teď platím měsíčně za paušál zhruba 50 Kč (paušál stále 12Kč,sms do všech sítí zdarma, volné minuty do mé sítě - v té je přítel i celá rodina), takže super. Navíc už neřeším přes sms každou blbinu, jak se to dělá v pubertě. To si radši s někým sednu na kafčo, aspoň se uvidíme a pokecáme osobně.