telefonování

Vaše ratolest si říká třikrát měsíčně o nový kredit. Po přečtení vyúčtování za volání vašeho dítěte pravidelně hledáte prášek na bolest hlavy. Vše vyústí v konflikt. Chcete se tomuto povědomému scénáři pro příště bez velkého dohadování vyhnout? Jak ale snížit dítěti náklady na telefonování a přitom ho zbytečně nenaštvat?

Proč je ho pořád málo?

„Za co jsi ten kredit zase utratil?“ ptáte se potomka s takřka železnou pravidelností. Uspokojivou odpověď však dostanete málokdy. Jako plátci telefonních účtu navíc máte pocit, že minimálně polovina provolaného času vašeho dítěte byla zcela zbytečná. Ale upřímně, i mnoho z vašich telefonátů není nezbytně nutných a dalo by se oželet. Neměli byste proto dávat najevo, že vám jeho záležitosti připadají malicherné.

Jedním z faktorů, které ovlivňují používání mobilu, je například roční období. Třeba o prázdninách počet telefonátů a SMS u náctiletých značně naroste. Důvod je prostý, nevidí se se spolužáky a chtějí i přesto udržet kontakt. Dalším faktorem je první zamilovanost. V té době se komunikace pomocí mobilu téměř zdvojnásobí. Navíc roste potřeba svěřovat se kamarádům či kamarádkám. Problémy s prvními láskami vašeho potomka byste rozhodně neměli bagatelizovat nebo dokonce ironizovat. Dejte raději jasná pravidla. Docílíte tím většího efektu než striktními zákazy.

telefonování

Jaký tarif?

Jedním z důvodů vysokých účtů bývá i špatně zvolený tarif. Vyznat se v dnešních nabídkách není totiž jednoduché. V první řadě byste měli zjistit, zda vaše ratolest spíše volá, nebo píše SMS. Pokud totiž pošle za měsíc 250 SMSek a provolá jen půl hodiny, je dobré vybrat tarif, který nabízí výhodnější cenu za SMS, a oproti tomu pak o něco málo dražší volání. Takový předplacený tarif s příznačným názvem NA!PIŠTE najdete například v nabídce operátora O2. Na výběr bohužel neexistuje pevná šablona. Každý teenager má jiné potřeby a nároky. Nezapomeňte však, že je vždy výhodnější, aby rodina používala stejného operátora. Telefonování v rámci jedné sítě je totiž obecně levnější. Například pouhý padesátník za minutu hovoru zaplatíte o víkendu nebo večer v rámci zvolené výhody u nových tarifů O2 NA!VÍC. Konkurence pak nabízí například tarif Mých5, kde ale hradíte měsíční paušál a výhoda levnějšího volání se vztahuje pouze na pět vybraných čísel. Pomoci při výběru vám může i tzv. tarifní kalkulačka. Najdete ji například zde: http://mobil.idnes.cz/tarify.asp.

Toho, aby dítě samo přišlo s tím, že chce snížit kredit nebo paušál, se asi nedočkáte. Nesnažte se mu ale zakazovat, přikazovat a vyhrožovat. Vždy je lepší cesta kompromisu. Můžete například navrhnout otevřenější přístup k výši kreditu výměnou za lepší výsledky ve škole nebo další pomoc v domácnosti.