Tři roky života v jednom z nejtemnějších období československých dějin – tak by se dal stručně popsat film Protektor.

Autoři scénáře Robert Geisler, Benjamin Tuček a Marek Najbrt sledují osudy manželů Vrbatových - židovské herečky Hany a árijského rozhlasového redaktora Emila - od února 1939 přes německou okupaci až po atentát na říšského protektora v červnu 1942. „Ale nečekejte film o atentátu na Heydricha. Vyprávíme příběh osudové lásky dvou lidí, jejichž vztah prochází krizí. Atraktivní Hana je na vrcholu herecké kariéry, obletovaná ctiteli. Emil pocit, že ji ztrácí, kompenzuje únikem k milenkám. Z příchodů Němců má vlastně radost, cítí příležitost získat manželku zpátky jen pro sebe, aniž by domýšlel důsledky… Příběh Hany a Emila je o skutečných citech, hluboké lásce. A přestože v extremních dobách či souvislostech může člověka zavést až na hranici sebedestrukce, má v sobě ohromnou sílu a kouzlo. Myslím, že většina z nás občas zatouží takovou prožít,“ přibližuje děj filmu spoluautor scénáře a režisér Marek Najbrt. „Protektor v názvu naznačuje dvojakost celého příběhu. Metaforu. V první chvíli může protektor asociovat něco pozitivního – ochranu, ale historická zkušenost zároveň říká, že pod heslem ochrany Němci usilovali o vydrancování okupovaného území. Stejný rozpor má v sobě i osud našich hrdinů,“ dodává režisér.

Děj filmu se odehrává v Praze a tady také štáb hledal vhodné lokace. „Byl poměrně velký problém dostat se na autentická místa zachovaná ve stavu použitelném pro film. To se nám stalo v Českém rozhlase, jehož historická budova je v rekonstrukci, takže jsme studio a další interiéry rozhlasu nakonec postavili v barrandovských ateliérech. Naopak scény pochodu Židů od shromaždiště na bývalém Radiotrhu vedle Veletržního paláce až na nádraží Praha - Bubny, odkud je vlaky odvážely do Terezína, jsme točili na reálném místě, ve stejných ulicích… to byly pro nás velmi silné okamžiky,“ vzpomíná scenárista Benjamin Tuček.

Právě náročné lokace, výprava a triky stojí za rozpočtem přesahujícím 60 milionů korun. Shánění dostatečného finančního zajištění se nakonec protáhlo na tři roky, a to i přesto, že Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie kvalitu scénáře ocenil přidělením grantu 12 milionů Kč. Tvůrci tak alespoň získali dostatek času na propracování scénáře a pečlivý výběr herců. Do hlavních rolí režisér Marek Najbrt obsadil Janu Plodkovou a Marka Daniela. Ten ke své roli říká: „Emil je tak trochu sráč, který se pohybuje při zdi, a když je úplně zatlačen do kouta, zachová se odvážně. Otázka je, jestli se tak stane z přirozeného hrdinství, nebo hluboké lásky k Haně – nejspíš všechno dohromady. S mou filmovou manželkou Janou Plodkovou se dobře známe z HaDivadla, odkud jsem před časem odešel. Hraje se mi s ní moc dobře, je talentovaná, přizpůsobivá momentálním věcem a náladám, což je skvělá kombinace především v divadle, ale hodí se i ve filmu. Výsledkem je pak přirozený, civilní projev. Marek Najbrt nás vybízel, abychom si eventuálně přizpůsobili dialogy. Ale nebylo to moc zapotřebí, scénář je dobře napsaný,“ uznává Marek Daniel.

Další postavy napínavého příběhu plného zvratů ztvárnili např. Jan Budař a Klára Melíšková, oba držitelé Českých lvů za vedlejší roli ve filmu Mistři, Jiří Ornest, Josef Polášek, Cyril Drozda, Leoš Noha, Jan Řehák, Sandra Nováková, Martin Myšička a Tomáš Měcháček.

„Všichni herci a členové štábu podali maximální výkony. Část z nich s námi pracovala už na prvním filmu Mistři - máme stejného střihače Pavla Hrdličku, který dostal za Mistry Českého lva, kameramana Miloslava Holmana,  producenty Milana Kuchynku a Pavla Strnada i některé herce… je tam určitá kontinuita. Co jsme natočili, se ukáže až ve střižně. Zatím nemám důvod propadat beznadějím, jednoznačně převládá spokojenost,“ shrnuje režisér Marek Najbrt. Práce ve střižně skončí 14. března. Premiéra je ohlášena na září 2009.

Nový český film Protektor vzniká v produkci společnosti Negativ. Kinodistributorem je Falcon, videodistributorem Sony BMG. Partneři: Český rozhlas, HBO. Koproducenti: Česká televize, UPP, Soundsquare. Film vzniká s podporou Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, Programu Media+.

Zdroj: Naďa Machková, 2media

Reklama