CANBERA - Máte horší paměť?
Vědci z Austrálie tvrdí, že kapacitu mozku lze zvýšit také díky konzumaci proteinových nápojů. Potravinový doplněk profesionálních sportovců totiž neúčinkuje jen na svalovou tkáň, ale také na nervové buňky.
Ve studii se však mimo jiné uvádí, že přesný mechanismus působení bude muset být upřesněn. Za zdokonalováním mozku je podle protinožců látka s příznačným názvem kreatin.

Profesionální sportovci při tréninku a před významnými závody přijímají v potravinových doplňcích značné množství kreatinu.
Vědci teď tvrdí, že tato biomolekula je odpovědná za zdokonalování paměti a zvyšování inteligence.

Pozitivní účinky kreatinu odborníci z Austrálie testovali na téměř padesátce vegetariánů, jejichž strava je na živočišné bílkoviny a jiné esenciální látky poměrně chudá.
"Každý den jsme přidávali dobrovolníkům pět gramů kreatinu do jejich vegetariánské stravy. Toto množství jsme zvolili proto, že se blíží dávce, kterou přijímají ve většině případů profesionální sportovci. Zvolili jsme vegetariány a vegany, protože nejedí maso, které obsahuje také malé množství kreatinu. Na nich byl proto účinek kreatinu možný sledovat nejlépe. A vskutku, po několika dnech se paměť dobrovolníků zlepšila a pamatovali si bez problémů i dlouhá telefonní čísla," komentovala svou vědeckou práci doktorka Caroline Raeová.     

    
Reklama