Plavková sezóna je tady a nechtěná kila má podle naší ankety skoro každý. Velmi častou a probíranou dietou je tzv. „Proteinová dieta“. Jak funguje a pro koho je vhodná? S jakými mýty je spojená? Dostaví se po ní jojo efekt? Co stojí za jejím úspěchem nebo naopak se jedná o „nafouknutou bublinu“ a proteinová dieta nemůže přinést toužebný výsledek?

Pojďme na náš rozhovor, kde se dozvíte vše, co vás o tomto typu diety zajímá.

5b2266a4e7f74obrazek.png
Co je proteinová dieta? Na čem je postavená?
Proteinová dieta je postavena na principu ketózy. Ketóza je pro naše tělo přirozený stav, který nastane 2-3 dny poté, co jsme z jídelníčku vyřadili sacharidy nebo snížili příjem sacharidů na minimum. Ideálně pod 50 g na den. Energii ze sacharidů si náš organismus ukládá v podobě glykogenu, jako pohotovostní zdroj energie ve svalech a játrech. Pokud jsou i tyto zásobní zdroje vyčerpány, pomocí tzv. ketolátek si tvoří energii z tukových zásob. Když současně doplňujeme bílkoviny (proteiny)zajistíme, že úbytky budou pouze z tuků a ne na úkor svalové hmoty.

Pro koho je vhodná a pro koho není?
Proteinová dieta je vhodná pro každého, koho trápí nadváha či obezita, tzn. má nadbytek tukových zásob. Pokud máme dobrý zdravotní stav, může nám pomoci zbavit se nadbytečných kilogramů. Pokud si nejsme jisti, zda je pro nás vhodná, je vždy lepší konzultovat můj zdravotní stav s lékařem, popřípadě se zkušeným výživovým poradcem.

S jakými mýty se setkáváte ve spojení s proteinovou dietou?
Nejčastějším mýtem je neoprávněná obava z předávkování bílkovinami. Tato obava je naprosto neopodstatněná, protože v běžném jídelníčku bílkoviny často chybí. Jsme pak unaveni a neposkytujeme našemu 5b2266b378fdbobrazek.pngorganismu dostatek živin k tomu, aby náš metabolismus mohl správně fungovat. Při proteinové dietě nenavyšujeme bílkoviny nijak dramaticky. Dodržujeme optimální denní příjem, který by měl být 1-1,6 g bílkovin na 1 kg ideální tělesné hmotnosti za den. Abychom se předávkovali, resp. zatížili náš organismus, museli bychom přijímat množství alespoň 3x vyšší. Dostatečný příjem bílkovin nám zajistí správnou výživu pro naši aktivní hmotu. Čím lépe svaly vyživíme, tím rychleji budeme spalovat nadbytečné tuky.

Příklady táhnou – s jakými výsledky máte ve spojení s proteinovou dietou zkušenost?
Proteinová dieta je oblíbená hlavně proto, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. To je pro hubnoucího velmi motivující. Navíc nemá pocit hladu, není unavený a i po psychické stránce se cítí velice dobře. Nyní končí náš projekt Hubne celé Česko, kde se hubnoucím podařilo snížit jejich hmotnost i o 20 kg za pouhé 3 měsíce. Tady je ale na místě zmínit, že výsledky jsou velmi individuální. Záleží samozřejmě, zda hubne muž či žena. Velkou roli hraje také věk, zdravotní stav, výchozí hmotnost či historie diet v průběhu života. A samozřejmě také přístup samotný, pokud je pozitivní, hubnutí probíhá mnohem snáz.

Co musí ten, kdo drží proteinovou dietu, dodržet?
Režim proteinové diety není nijak složitý, právě naopak. V pravidelných intervalech konzumujete proteinová jídla. Porcí by mělo být 5-6 denně, záleží na vašem denním režimu. Současně také zařazujete zeleninu s nízkým obsahem cukru a nesmíte zapomínat na kvalitní pitný režim. Celý proces hubnutí je rozdělen do 3 navazujících kroků. Postupně vyměňujeme proteinová jídla za jídla běžná a přecházíme z hubnoucí fáze do fáze stabilizační.

5b2266d268277obrazek.pngS jakými „nešvary“ se nejčastěji setkáváte? V čem se nejčastěji chybuje?
Nejčastější chyby bývají v dodržení pravidelnosti. Z nějakých důvodů nezvládnete sníst všechny porce. To sebou samozřejmě nese riziko, že vyhladovíte a pak sáhnete po něčem, co do proteinové diety nepatří. Nejčastěji to bývá sacharidové jídlo. Sacharidy představují pro tělo nejjednodušší zdroj energie, proto si o ně řekne. Projeví se to chutěmi na sladké, kterým není vždycky snadné se ubránit. V tom okamžiku si ale zastavíte probíhající ketózu a hubnutí se zpomalí nebo, zastaví úplně. Často klientům chybí také pečivo nebo alkohol. Ale to je jen otázka zvyku.

Co neoblíbený jojo efekt, který se skloňuje snad při každé dietě – jak je to ve spojení s proteinovou dietou?
K jojo efektu dochází, když se příliš rychle vracíme zpět k běžnému jídelníčku. Při proteinové dietě je velice důležité přecházet na běžnou stravu pozvolna a sacharidy zařazovat opravdu pomalu. Náš metabolismus se s nimi musí naučit znovu pracovat. Pokud tento přechod urychlím, tělo samozřejmě bude mít tendenci si opět dělat zásoby na horší časy.

Pokud někdo ukončí proteinovou dietu, je možné mít stále v jídelníčku zařazená proteinová jídla? Například 1, 2x za den? Pokud ano, je to cesta k udržení postavy?
Pro udržení nové hmotnosti je tento způsob stravování ideální. Jíme 3 běžná, zdravá jídla a např. jako svačinky využijeme proteinový nápoj nebo tyčinku. Je to rychlé, pohodlné a zároveň tělu zajistíme přísun kvalitních bílkovin, vitamínů i minerálů. Udržíme si pravidelný režim, a proto není důvod obávat se, že začnu znovu přibírat.

Co se stane, když si dám koktejl po svíčkové, bude to fungovat?
Pokud chci svoji hmotnost snížit jen o pár kilogramů, není úplně nutné nasadit si celý redukční program proteinové diety. Proteinová jídla můžeme využít jako doplněk stravy v rámci pestrého a zdravého jídelníčku. Jídelníček ale musím přizpůsobit celý. Jíst dostatek zeleniny, bílkovin z běžných zdrojů jako např. maso, ryby, mléčné výrobky, luštěniny apod. Je důležité také hlídat denní přísun sacharidů a tuků. Zařadit pravidelný pohyb a nezapomínat na pitný režim. Pokud si ale myslím, že budu obědvat knedlo-zelo-vepřo a svačit proteinový nápoj, efekt se nejspíš nedostaví.

Za odpovědi děkujeme paní Martině Dvořákové, výživové poradkyni.

O Martině Dvořákové
Martinu nadchl zdravý životní styl natolik, že svůj koníček proměnila v roce 2006 v hlavní pracovní náplň. Jako výživová poradkyně vede a motivuje klienty i z řad celebrit k úspěšnému hubnutí. Mohli jste ji vidět také na televizních obrazovkách v pořadech Snídaně s Novou, Sama doma nebo Dobré ráno na České televizi nebo V ránu na gauči na TV Seznam, kde se podělila o své zkušenosti a dietní tipy.

Od začátku roku 2015 se stala hlavní výživovou poradkyní KetoDiet, oblíbené české proteinové diety.

Věnuje se také vlastnímu blogu o zdravém vaření pro celou rodinu. Začtete se do jejích článků www.ketomartina.cz  nebo ji sledujte na Instagramu @ketomartina.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama