Mít dobrou mysl nestačí, hlavní je používat ji. (Descartes)

16. března tady  řešila Jitka Kubíková otázku, má-li mozek pohlaví. Podívejme se dnes na mozek z trochu jiného pohledu.

Když chcete mít krásné tělo, musíte procvičovat svaly. Když chcete mít svěží a bystrou mysl, nezbude vám nic jiného, než si „protáhnout“ mozek. Ale proč, když, jak se zdá, funguje docela dobře?

Věci se mají takto: Všechno, co si uvědomujeme, co víme, co cítíme, co si myslíme, se odehrává uvnitř zhruba jeden a půlkilové rosolovité hmoty, kterou máme v lebce. Bez našich lebečních kostí by nám mozek vytekl jako želatina. V mozku je vlastně sídlo naší existence, a tak bychom ho měli udržovat v dobré kondici.

Levá polovina mozku je utvořena tak, aby věci analyzovala a řadila za sebou. Některé z činností levé strany: schopnost číst a psát, počítat, rozeznávat symboly, řídit se souborem logických pokynů aj.

Pravá strana vnímá svět jako celek, je utvořena tak, aby uchopila celou realitu. Pravou stranou rozeznáváme prostorové vztahy, vytváříme a vnímáme emoce, ovládáme dlouhodobou paměť aj.

Všichni známe ten pocit podráždění, který vyvolává přílišná rutina nebo přemíra úmorné práce. Všichni si občas řekneme: potřebuji změnu – je třeba dát věci do pohybu – nudím se – potřebuji stimulaci. Cvičení mozku mají za cíl dosáhnout rovnováhy, pocitu pohody. Při některých možná objevíte nějaké přirozené talenty, o nichž jste doposud nevěděli.

Pamatujte si však, že je to podobné jako s tělesným cvičením: je-li příliš namáhavé, nebudete se do něj pouštět. Cvičení musí být nejen výzvou, ale také svým způsobem zábavou.

Cesta z práce. Někteří z nás ani nevnímají cestu do práce a z práce, je nám notoricky známá, nevyžaduje žádnou pozornost. Aby se mozek procvičil, potřebuje stimulaci, potřebuje prožívat něco nového, jít někam, kde ještě nebyl. Zkuste, je-li to možné, jít  z práce domů úplně jinou cestou. Jděte cestou, která zahrnuje co nejvíce nových ulic. Cestou věnujte pozornost všemu, co vidíte, obchodům, orientačním bodům, novým stavbám. Všímejte si, co se v místech, kterými procházíte, děje. Cvičení postupně můžete rozšířit tím, že vejdete do obchodu, okouknete zboží. Večer před spaním si pokuste celou cestu do podrobnosti vybavovat (opětovná vizualizace).

Kreslete si. Když telefonujete nebo sedíte na schůzi, kreslete si. Kreslete, co vidíte, svou ruku, předměty a lidi před vámi. Malíři z vás nejspíš nebudou, ale mozek si hezky zacvičí.

Cvičení „second hand“,  tedy cvičení druhé ruky. Většina z nás upřednostňuje jednu ruku před druhou a odsuzuje druhou ruku pouze k pomocným úkonům, jako je zvedání nebo nošení. Dobrým způsobem, jak procvičit mozek, je zkusit část dne používat ruku druhou pro všechny úkony, které dokáže zvládnout. Vynecháme ale psaní a situace, kdy je ohrožena bezpečnost. Zkuste si třeba přehodit příbor, zvedat šálek s kávou druhou rukou, otvírat peněženku, odemykat.  Spoustu dalších běžných činností prostě prohoďte. Možná budete zpočátku nemotorní, ale chce to jen cvik.

Mozek dále procvičujete: učením se nazpaměť (básničky, čísla), pozorným čtením, luštěním křížovek, studiem cizích jazyků, představováním si nějakých událostí, které si sami vymýšlíte – tedy denním sněním.

Vězte, že pokud netrpíte Alzheimerovou chorobou nebo jinou nemocí, která je příčinou mentálního úpadku, udrží si váš mozek sílu po celý život - pokud ovšem budete žít zdravým mentálně aktivním životem.

Podle nejnovějších výzkumů není ani tak docela pravdivé rčení, že  „starého psa novým kouskům nenaučíš“, protože lidský mozek si udržuje schopnost učit se novým věcem zhruba do devadesátky!

Více v knize Snowdon Parlette: Tipy, triky a techniky pro trénink mozku, Portál 2003  

     
Reklama