Pokud pes vstane po odpočinku a krátce se protáhne, je to považováno za přirozený projev zdraví. „Je-li tato akce nevyrovnaná, například protáhne pouze přední, nebo naopak pouze zadní část těla, je třeba zbystřit,“ upozorňuje myoterapeutka Šárka Janouchová.

p

Majitelé psů velmi často podle jejich chování poznají, kdy se jejich čtyřnohý společník necítí v úplné kondici. Přesto je „pozorování“ nedoceněným nástrojem, a při udržování co nejlepšího zdravotního stavu našich psích kamarádů jej nevyužíváme tak, jak bychom mohli.

Drobná, mikroskopická, ale i větší a stará zranění ve svalech se jen velmi obtížně diagnostikují. Mohou však být příčinou mnoha problémů, způsobovat velkou nerovnováhu v těle a postupem času vést k nepříjemným a bolestivým obtížím.

Pro příklad nemusím chodit daleko. Třeba takové házení míčku

Psi to milují a my si tím ulehčíme procházku. Ale je třeba si uvědomit, že pokud se nějaký pohyb opakuje často, pak dochází k přetížení určitých částí těla a svalů a tělo to zákonitě musí kompenzovat jinde. Přetížená část se dostává do stále většího napětí, stresu a s tím související bolesti. To však na první pohled vůbec nemusí být patrné i řadu měsíců, či dokonce let.

Pak najednou začne pes kulhat, nebo mít opakující se průjmy, zažívací potíže, je bez života, a to i přesto, že z pohledu veterináře a všech nejrůznějších vyšetření je zcela v pořádku. Pokud si začneme více všímat a pozorovat chování našeho psa, například již zmiňované protažení, budeme schopni výše jmenovaným potížím předejít.

Svalový systém je jeden z 10 nejdůležitějších systémů v těle, a to jak v těle člověka, tak psa. Bohužel velmi často je podceňován. Já na svých seminářích učím nejen, jak se majitelé mohou o svaly svých psů bezpečně starat, ale i způsoby jak pozorováním rozeznat případný problém včas.

Velmi efektivní nástroj je doteková terapie, chcete-li masáž

Ta je v poslední době u psů velmi moderní. Je však třeba si uvědomit, že poškozený sval může mít zásadní efekt na kosterní systém, stejně tak významným způsobem ovlivňuje všechny ostatní systémy v těle od cirkulačního, zažívacího přes hormonální nebo nervový, a proto než člověk začne masáž aplikovat, měl by vědět alespoň základy: Jak tělo psa funguje, jaké jsou bezpečné masážní techniky a samozřejmě kdy masírovat a naopak kdy ne. Jinak můžeme nadělat více škody než užitku.

m

Mám radost z každého hafana, který se může radovat z pohybu a není omezen bolestí. Pohled na psa, který je uvolněný a má „lehký“ pohyb, je krásný. Takový pes rovněž k pohybu potřebuje mnohem méně námahy, neboť nemusí kompenzovat nerovnováhu a často i bolest v těle.

Více o myoterapii na www.krasnacarodejka.cz

Ilustrační foto: Ivana Čelikovská

Čtěte také:

Reklama