Světlo k životu prostě potřebujeme, život v ponurém a temném bytě příliš lákavý nebude. Pokud stavíte nebo rekonstruujete, vždy se vyplatí zamyslet se nad tím, jak dostat do bytu co nejvíce světla.

Velké prosklené plochy jsou trendy

Jedním z prvků, který se hojně prosazuje v moderním bydlení, jsou velké prosklené plochy. Kdo by si nepřál velký, pohodlný průchod přímo do zahrady nebo na terasu. Takové spojení bytu s okolím je v moderních bytových stavbách již téměř samozřejmostí.

okna

Velmi oblíbené jsou v tomto případě zejména posuvné systémy. „Výhodou současných okenních systémů je to, že posuvné, skládací či speciální zdvižně posuvné systémy jsou dostupné ve všech typech materiálů. Od levnějšího plastového provedení, přes klasické dřevo až po dražší systémy v hliníkovém či dřevohliníkovém provedení,“ říká Jiří Korbelář technický manažer české značky oken OTHERM.

Nepodceňujte stínění

Velká prosklená plocha působí atraktivně a dá bydlení nový rozměr i komfort. V létě ale může taková plocha přinést i přehřívání interiéru, nemluvě o tom, jak žádoucí je ochrana soukromí.

Pokud se rozhodnete pro tento typ řešení, vždy pamatujte na to, pořídit si také vhodné stínění. Na trhu je nepřeberná škála možností volby vnějšího i vnitřního stínění. Velmi účinnou ochranu před přehříváním poskytují například venkovní žaluzie. Pokud se rozhodnete pro některý z moderních systémů stínění investovat, zamyslete se také nad jeho ovládáním. Zejména u stínění velkých prosklených ploch jistě přijde vhod ovládání na elektromotor, kdy si jednoduše dálkovým ovládáním zatáhnete i z pohovky.

okna

Řešit stínění současně s okny se vyplatí. V případě venkovního stínění, které chcete skrýt pod omítku, je nutná montáž současně s okny, abyste se vyhnuli dodatečným stavebním pracím. Je dobré současně řešit i přívod elektřiny pro motorické ovládání stínění.

Jak volit parametry zasklení

Pokud si dispozice bytu žádá použití klasických oken, měli byste se o to více zajímat o to, jaké zvolit zasklení. Přísné nároky na vlastnosti oken spojené s úsporou tepla s sebou přinášejí i úskalí, se kterými bychom měli při výběru zasklení počítat. Aby byl prostup tepla zasklenou plochou okna co nejmenší, jsou skleněné tabule většinou opatřeny tenkou pokovenou vrstvou, která účinně odráží teplo zpět do interiéru. Pokud si pořídíte okna s izolačním trojsklem, bývají tam tyto pokovené vrstvy dvě.

Úskalí může být v tom, že zasklení s velmi nízkým prostupem tepla, které by tak mělo přinést co největší úsporu tepla, propustí do interiéru méně světla, ale i tepla. Může se vám stát, například pokud si pořídíte velmi levná okna, že budete muset v bytě více svítit a zejména na jaře a na podzim budete muset přitápět, protože v interiéru bude využito i méně slunečního tepla.

okna

Při volbě zasklení tak věnujte pozornost nejenom prostupu tepla, ale zajímejte se také o solární zisky. Čím vyšších procentních hodnot bude dosahovat tzv. světelná propustnost, tím více světla projde do interiéru. Vhodné je zvolit také zasklení s vyšším tzv. solárním faktorem, protože pak – zejména na jaře a na podzim – bude váš byt prohřívat více slunečního tepla.

U pasivních domů je řešení solárních zisků přímo nutností, požadavky na zasklení by měly být přesně specifikovány projektantem. Pokud se chystáte stavět nebo rekonstruovat své bydlení, nezapomeňte se poradit s odborníky také o tom, jaká okna vybrat, aby vám přinesla co nejvíce světla a zároveň vám účinně chránila před pře vším, co číhá za zdmi vašeho bytu.

Reklama