blobid0.jpg
Foto: Broumovské náměstí / Stanislav Stařík

Už za pár měsíců bude jasné, která česká města se utkají o titul Evropské hlavní město kultury 2028. Kromě Broumova kandidují Brno, Liberec a České Budějovice. Velikost měst ale není určujícím faktorem. „Klíčový je potenciál pro další rozvoj skrze kulturu, který je v malém příhraničním regionu větší než u krajských měst. Navíc soutěž vnímá pojem kultura v širokém smyslu a zahrnuje i péči o krajinu a prostředí, kde žijeme. A tam určitě máme co nabídnout,“ říká Jan Školník, ředitel Agentury pro rozvoj Broumovska. Podle něj se Broumovští dlouhodobě nesmiřují s pozicí na spodních příčkách statistik, které se týkají kvality života v českých městech, a je zde zájem to změnit.

br1.jpg
Foto: Klášterní zahrada / Jitka Smolíková

Hlavní přednosti, s nimiž jde sedmitisícový Broumov do souboje s krajskými „obry“, představili zástupci kandidatury, města i Královéhradeckého kraje na tiskové konferenci v Břevnovském klášteře v Praze – ten je totiž s historií Broumova a tamějšího kláštera úzce spjat.

ss.jpg
Foto: Broumov 2028 / Kateřina Fialová

„Stavíme na bohaté historii, kdy byl Broumov díky benediktinům nebo působení vrcholných barokních stavitelů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových význačným regionem v rámci Evropy. A potenciál vidíme i v geografické pozici. Z české perspektivy se může zdát, že město leží na periferii, když se však zadíváme z evropského měřítka, Broumov se vlastně nachází v srdci Evropy,“ říká starosta Broumova Jaroslav Bitnar.

623d8c3a7b41bobrazek.jpg
Foto: Schrollův park / Jaroslav Winter.
Dřevěný kostel Broumov / Stanislav Stařík

„Na Broumovsku se navíc snoubí život ve městě s nádhernou přírodou a krajinou, to považujeme za velké plus. Však i během pandemie se ukázalo, že život ve velkoměstě nemusí být vždy příjemný,“ dodává starosta. Projekt kandidatury Broumova je specifický v tom, že je do něj od začátku zapojen celý region. Praxe posledních let ukazuje, že právě takové propojení menších lokalit může mít v EHMK šanci na úspěch.

623d907173811obrazek.jpg
Foto: Skalní divadlo / Jaroslav Winter

Všichni kandidáti musejí odevzdat svou přihlášku, kde nastíní program rozvoje skrze kulturu, do 1. září 2022. Dvanáctičlenná mezinárodní porota následně vybere finalisty soutěže a o držiteli titulu EHMK 2028 bude jasno už následující rok.

623d8be4c69ecobrazek.jpg
Foto: Kostel sv. Vojtěcha /Jaroslav Winter
Hejtmánkovice / Michal Bareš

A jaký je možný přínos kandidatury pro Broumovsko?
„Samotná kandidatura nastartovala procesy, díky kterým se posuneme dál. V současné chvíli finalizujeme podobu desetileté kulturní koncepce, kterou by Broumovští rádi plnili i v případě, že titul město nezíská. Její součástí bude soubor opatření, které propojují širokou veřejnost a různé sociální skupiny nebo přinášejí dialog mezi generacemi,“ říká koordinátorka kandidatury Marie Silondi.

Analýzy měst, která titul získala v minulosti, ukázaly pozitivní dopady soutěže po sociální, kulturní i ekonomické stránce. Vznikají nová pracovní místa, zviditelnění města přináší další investice. „Konkrétně pro nás je velmi důležité, že díky titulu dochází k diverzifikaci turismu v dané oblasti. Takže je možné ulevit přetíženým místům, jako jsou v případě Broumovska Adršpašsko-teplické skály. Soutěž je zkrátka urychlovačem změn, k jakým se město bez kandidatury může rozhoupávat roky,“ uzavírá Jan Školník.

Broumovsko se dlouhodobě pyšní pestrým kulturním programem. Zde jsou nejvýznamnější akce letošního roku:

Za podklady Broumovska (1. 5. – 27. 8. 2022)

623d8eaa8d4bbobrazek.jpg
Foto: Za podklady Broumovska  /  Jakub Šleis

Už po sedmnácté se koná festival vážné hudby Za poklady Broumovska. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení renomovaných umělců z České republiky i ze světa. Koncerty se konají každou sobotu vždy v jednom z barokních kostelů na Broumovsku. Výtěžek ze vstupného putuje na péči o architektonické památky z dílny slavných Dientzenhoferů.

SEN – 6. ročník benefice Police Symphony Orchestra (16. a 17. 9. 2022)

623d8ee79a069obrazek.jpg
Foto: Police Symphony Orchestra  / Michal Bareš

Mezinárodně uznávaný orchestr z Police nad Metují pořádá tradiční benefiční koncert na letišti v Broumově-Martínkovicích. Výtěžek akce, kde vystoupí PSO s mnoha zajímavými hosty, podpoří pečovatelské služby v Broumově a Polici.

Broumovská kytara (25. 6. 2022)

623d8f20ee4b6obrazek.jpg
Foto: Broumovská kytara

Jeden z nejstarších hudebních festivalů v České republice. Pravidelně zde vystupují přední tuzemští umělci, pořadatelé zároveň vždy přispívají na dobrou věc. Za téměř třicetiletou existenci festivalu už podpořili psí útulky, oblasti zasažené povodněmi nebo vzdělávání afrických dětí. Letos zahraje Janek Ledecký, Prago Union či Gaia Mesiah.

Divadelní program 

623d8f5630471obrazek.jpg
Foto: Malé letní divadlo /  Barbora Hrdá

Broumov každoročně připravuje zajímavý divadelní program, od 12. do 16. 7. 2022 se na nádvoří kláštera koná tradiční festival Malé letní divadlení. Po úspěšném minulém roce vznikne v klášterní zahradě také letní scéna Klicperova divadla a připravuje se v pořadí třetí inscenace, která navazuje na mapování historie broumovského kláštera. Autorská hra Bouška-Opasek představí příběh dvou mužů a dvou krutých totalit, které zasáhly do jejich životů.

Broumovské diskuse (2. – 5. 11. 2022)

623d8f9aa50fdobrazek.jpg
Foto: Broumovské diskuse /  Jaroslav Winter

Broumovské diskuse každoročně otevírají a všem generacím zpřístupňují aktuální i nadčasová témata. Mezi hosty se objevují zajímavé osobnosti ze společenského, politického, vědeckého i duchovního života. Diskuse probíhají v prostředí broumovského kláštera, které je jako stvořené pro setkávání i sdílení myšlenek.

Více inspirace najdete ve videu