Zástup měst bojujících s prostitucí se zas o něco rozšíří. Dalším městem, kterému příliš nevoní počet prodejných žen na ulici, je Klášterec nad Ohří. Ke schválení se blíží vyhláška, která zakazuje nabízení sexuálních služeb na území celého města a pití alkoholu na veřejnosti ve vybraných lokalitách. Zřejmě začne platit od počátku příštího roku.

Podobné vyhlášky mají už desítky měst. Možná je však brzy ani potřebovat nebudou. Praha totiž připravuje návrh zákona o regulaci prostituce. A ten má podle nedávného průzkumu, který si nechala udělat ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) podporu většiny obcí. Souhlas s mírou jejího omezení je ale různý. Více než devadesát procent obcí souhlasí se zákazem nabízení sexuálních služeb na veřejných prostranstvích na celém území obce. Pouze polovina z nich je pro zřízení zón „tolerance prostituce“.

Poslední pokus zamávat s prostitucí se na půdě parlamentu odehrál v roce 2005. Tehdy ale zákon, který měl regulovat sexuální služby, neprošel pod tíhou argumentu, že stát nemůže být kuplířem.
Autoři návrhu zákona počítají s tím, že revoluční novinka prostituci úplně nevymýtí. Přesto však o jeho prospěšnosti nepochybují. Podle nich bude minimalizovat negativní společenský dopad především na veřejný pořádek a mravní výchovu dětí a mládeže. Navíc se sníží riziko šíření HIV/ADS a dalších pohlavních chorob. Návrh má také řešit problematiku nedobrovolné prostituce a organizovaného zločinu či ochranu neplnoletých před prostitucí.

Chystaný zákon by trestal i zákazníky, kteří by vyžadovali sexuální služby na místech, kde to není povoleno. „Zákazník by mohl dostat pokutu až patnáct tisíc korun, poskytovatelé sexuálních služeb až padesát tisíc,“ řekla upřesnila Džamila Stehlíková.

S čím pražský návrh počítá
- Zákonné vymezení minimálního věku
- Povinné účetnictví
- Odvody daní
- Placení pojištění
- Sexuální služby pouze ve veřejných domech, které by měly povolení od města
- Povinné pravidelné zdravotní prohlídky

Švédové trestají zákazníky!
Prodávat tělo ilegální není, kupovat je ano. Tak zní skandinávský recept na prostituci. Zákon, který z něj vychází, uvařili ve švédské kuchyni už před devíti lety. A tento model inspiruje i zahraniční zákonodárce. Kromě evropských jeho výsledky sledují také Američané.

Švédští představitelé totiž tvrdí, že zákon byl pro zdejší prostituci těžkou ranou. Současný pokles zájmu o služby nevěstek může zase narůst, protože může jít jen o počáteční obavu zákazníků z postihu.

Klientům prostitutek totiž hrozí značné pokuty či šest měsíců vězení. Navíc načapaní a odsouzení nemohou počítat s anonymitou. Švédská média se totiž těmto případů ráda věnují. O svém by mohli vyprávět soudci nedávno vláčení tiskem poté, kdy byli odhaleni jako častí zákazníci prostitutek.

Myslíte, že legalizace prostituce sníží jiná rizika? Měla by být trestána prodejná žena, nebo klient?

Reklama