Tom Cruise je celebrita v tom dobrém slova smyslu. Takový Rolls-Royce v garáži, jenž neztrácí lesk. Naopak. A zajímavost mimo plac? Asi že navzdory své nevelké výšce „pokořil“ v očích žen téměř zbytek mužského Hollywoodu. :-) Mýtus urostlého hrdiny jako jediného možného tak dostal pěkně na zadek. A pánům podobného vzrůstu vliv sebevědomí do žil....

Tom Cruise je pokaždé stejný (perfektní), a přece vždy jiný (frajírek, kterému byste s chutí dala pár facek/invalida, jenž nutí k zamyšlení/agent, který všechno ví, všude byl a všechno zvládne/táta zachraňující svou rodinu před mimozemšťany/muž z budoucnosti/chlapík z minulosti... prostě Tom Cruise. Filmy, v kterých hrál, dosáhly celosvětových tržeb přes 8 miliard dolarů!

Nevědomí

Zatímco já osobně mám ještě v paměti nedávný snímek Jack Reacher: Poslední výstřel, natočený podle knihy Leea Childa „Výstřel“ (zaslechla jsem, že někteří fanouškové knihy jej, mimochodem, dost kritizují, neboť v jejich představách vypadá hlavní hrdina sakra jinak), do kin právě přichází novinkový film Nevědomí, postavený na relativně malém počtu herců, zato však zvučných jmen.

A tou hvězdou největší je - hádáte dobře - Malý Velký Tom. Režisér filmu a scénárista v jednom, Joseph Kosinski, o spolupráci s charismatickým hercem řekl: „Tom má fantastický čich na to, co dobrý film potřebuje. Spolupracovat s ním byla úžasná zkušenost, nejen na place při natáčení, ale už od samotného začátku, při přípravě scénáře a vývoji jeho postavy.“

Nevědomí, foto: CinemArt a.s.

A o co zde jde? Planeta Země to má v roce 2073 údajně už spočítané. Drtivý útok mimozemské civilizace (opět? vážně?) se sice před lety podařilo odrazit, ale přestala být místem k životu. Lidé se z ní odstěhovali a na jejím povrchu zůstalo jen pár techniků, kteří z ní mají odčerpat zbývající přírodní bohatství. Jedním z nich je i Jack (Tom Cruise), jehož vlastní zvědavost přivede k šokujícímu poznání. Víc prozrazovat nebudeme...

A podívejme se raději na pár vybraných snímků, které by neměly uniknout vaší pozornosti:

Top Gun

Nevím, jak vy, ale já jsem si Toma všimla poprvé právě v tomto akčně romantickém dramatu z vojenského prostředí. Film, který neposbíral extra hodnocení, a je dokonce nazýván americkou leteckou propagandou, se však zapsal do srdcí dnešních čtyřicátníků. Mladíky zaujaly letecké stroje, ženy právě Tom Cruise.

  • A ano, určitě se vám hned vybaví parodie Žhavé výstřely se skoro stejně neodolatelným Charlie Sheenem.

Píseň Take My Breath Away od skupiny Berlin se pak ještě dlouho hrála na každé diskotéce...

Rain Man

Snímek, který patří dle řady filmových webů do dvacítky nejlepších filmů. I kdyby už Tom Cruise býval nikdy nic nenatočil, díky svému autistickému „bratrovi“, kterého naprosto famózně zahrál Dustin Hoffman (Oscar za hlavní roli), vešel do pomyslné síně slávy. Na film jsem se dívala poměrně nedávno po dlouhé době (cca dvacet let) a opět jsem byla u vytržení.

Narozen 4. července

Kam zmizel ten frajírek, který machroval ve filmech Top Gun a Rain Man? Stal se z něho pan herec. Reálně syrový snímek (režie Oliver Stone), v kterém ochrnutý veterán z Vietnamu hledá smysl života a snaží se vyrovnat se vzpomínkami na peklo, kterým prošel, je prakticky protipólem agitačního Top Gun. Armáda zde ztrácí svůj lesk... Náročnější dílo, které stojí za zhlédnutí (pokud vám náhodou uniklo).

Navždy a daleko

Tom Cruise, Nicole Kidman a pohled na Ameriku zase trochu z jiné strany, resp. v jiném čase. Na pozadí romantického příběhu ústřední dvojice se rozjíždí velké drama kolem osidlování země zaslíbené.

Boj o nový domov začíná...

Mission: Impossible

Film Mission: Impossible - Ghost Protocol vstoupil už do kin v nadšeném očekávání a dosáhl také rekordních celosvětových tržeb - je údajně největším kasovním úspěchem Cruiseovy kariéry.

Tak nějak mi jeho legendární špion Ethan Hunt připomíná Jamese Bonda v jistých polohách, takže pokud milujete bondovky, směle do toho.

Zatím spolu, zatím živi

Příběh o tajném agentovi (pro změnu :-)), v kterém mu zdatně sekunduje nic netušící Camerou Diaz, vás bude bavit. Přestřelky a honičky Tom Cruise zvládá s elegancí Pierce Brosnana a vy si budete přát, aby film pokračoval ještě nějakou tu chvilku navíc.

Co byste ještě měla vidět

  • Barva peněz (tágo v ruce, oscarový Paul Newman po boku)
  • Interview s upírem (+ Brad Pitt)
  • Magnolia (nedoporučuji depresivním povahám)
  • Vanilkové nebe (původní scénář Alejandro Amenábar, takže žádná pohoda)
  • Minority Report (dnes už kultovní film, jenž asi ocení hlavně váš partner)
  • Válka světů (to jsou ti výše zmínění mimozemšťané pod taktovkou Stevena Spielberga)

Nevědomí, foto: CinemArt a.s.

Společenské klepy na závěr

S Nicole Kidman, jež byla jeho dlouholetou partnerkou, má dvě adoptované děti. No, a asi by vám zde chybělo, kdybych nezmínila povyk kolem namlouvání jeho druhé ženy Katie Holmes, kdy přímo v talkshow moderátorky Oprah Winfrey začal skákat po gauči a chovat se jako smyslů zbavený.

  • A v hlavě mi zůstala ještě jedna informace (ačkoliv se bulvárním zprávám pečlivě vyhýbám), že Katie pak nutil porodit jejich dceru Suri v naprosté tichosti, což mělo odpovídat pravidlům scientologie.
  • Věřme, že toto období má už Tom zdárně za sebou a bude nás udivovat nadále jen svými hereckými výkony. A kdyby ne, koneckonců co je nám do toho. Je to jeho soukromí, ne?

Co možná ještě nevíte

V současné době Cruise natáčí akční sci-fi (opět) All You Need Is Kill, které má přijít do kin v roce 2014. Zdá se, že ho hned tak někdo (ani věk) nevyřadí ze hry. A za to jsme rády, ne?

A úplná tečka z jiného soudku: Cruise využívá svého profesního úspěchu k podpoře pozitivních změn ve světě - je celosvětovým propagátorem, aktivistou a filantropem v oblasti zdraví, vzdělávání a lidských práv. Vloni obdržel cenu Entertainment Icon Award od Friars Clubu. Je teprve čtvrtým držitelem této ceny pro ikony zábavního průmyslu - před ním ji získali Douglas Fairbanks, Cary Grant a Frank Sinatra. Bravo!

Přečtěte si také:

Reklama