Dobrý den,

i já se připojím k dnešnímu tématu.

Nikdy jsem si svoje vlastenectví (dá-li se tomu tak říkat) neuvědomovala nijak citelně. Prostě jsem Češka a tečka. Ale poslední dobou s přílivem cizinců se moje češství ozývá trošku víc. Třeba když se nám tady rozmáhá ruská a ukrajinská mafie (že jim patří např. celé Karlovy Vary - kdysi naše chlouba), že se u nás turisté chovají jako hovada a myslí si, že si to můžou dovolit.

Četla jsem tady dneska, že Češi se v cizině chovají jako hovada, ale totéž můžu říct i o cizincích u nás. A mám poměrně bohaté zkušenosti z různých hradů, popř. z krčmy v Dětenicích, kam jezdí ve velkém ruská "high society" slavit Vánoce. Jejich chování je naprosto děsivé. Všude vám bez dovolení vlezou, všechno si bez dovolení berou a ještě se rozčilují, že neumíme mluvit jejich jazykem. Když jedou do Čech, tak ať se naučí česky. Neřekla bych, že jsem nějak zaujatá vůči určitému národu, ale toto chování se týká speciálně Rusů a Němců. Nikdy jsem ho nezažila například od Britů nebo Francouzů. Ti jsou naopak velice slušní, milí a uctiví.

Nebudu tajit, že nemám ráda Ameriku - resp. to, co z ní vytváři G. Bush, ale má jedno nesporné pozitivum. A to, že všichni Američani jsou na sebe a svůj národ hrdí. Možná tomu přispívá dost i výchova ve školách. Nevím jak teď, ale před pár lety (po revoluci) byl pojem výchova k vlastenectví tabu a pamatuju si učitelky ve školách, jak dávaly poznámky žákům, kteří přišli během samerové revoluce do školy s trikolorou.
Mám dojem, že my Česi se semkneme jen když hrozí nebezpečí nebo bojujeme ve sportu. Ale nedejbože, aby naši sportovci prohráli. To jsou hned ti nejhorší "saláti". Ale myslím, že si zaslouží náš obdiv za to, že něco dokázali a že nás reprezentovali.

Jadwiga


Děkujeme za příspěvek :)

Také nemám Němce a USA zrovna v lásce :)

redakce@zena-in.cz

Reklama