profimedia-0156703898.jpg

Foto: Profimedia

Bikram jóga, 90minutová rutina 26 pozic prováděná v místnosti vyhřáté na 42 stupňů, kterou založil Bikram Choudhury, se svého času stala téměř fanatickým kultem. Choudhury, oblečený ve svých typických titěrných slipech a s utaženým culíkem na hlavě, vládl této říši postavené na potu, oddanosti a školení lektorů za 10 000 dolarů. Jak ukázal dokument Netflixu poslušnost si vynucoval sexuálním obtěžováním, znásilňováním a maniakální kontrolou...

Film sleduje počátky Choudhuryho sebemytologizace. Narodil se v Kalkatě v roce 1944 a dorazil do Spojených států přes Japonsko v 70. letech 20. století s tvrzením, že trénoval Elvise Presleyho a zachránil Richarda Nixona před amputací nohy. Svým stylem cvičení si získal popularitu v Los Angeles v 70. letech, koncem 90. let získal uznání mnoha celebrit. Vytvořil obrovskou franšízu horké jógy, která nese jeho jméno.

V dokumentu se ale postupně dozvídáme například i to, že typickou sérii jógy s 26 pozicemi ve skutečnosti nevyvinul on, ale jeho učitel. Bikram si ji vlastně ale tak trochu přivlastnil. Také tvrdil, že vyhrál několik mistrovství jogínů v době, kdy ani žádná neexistovala. A nakonec se ukázalo, že i jeho příběh s prezidentem Nixonem byl smyšlený.

Téměř devadesátiminutový film dále ukazuje desítky let staré archivní záběry z lekcí jógy, na kterých Bikram svým stoupencům často sprostě nadává a slovně je ponižuje, svědectví obětí a soudní výpovědi, které vykreslují portrét tohoto indického násilnického narcisty. Film režírovaný oscarovou australskou producentkou Evou Orner poskytuje přímé výpovědi bývalých studentek Bikram jógy o sexuálním obtěžování a znásilněních na lektorských školeních. Tato setkání se konala dvakrát ročně v izolovaných hotelech po dobu devíti týdnů a většinou je nikdo nesměl opouštět.

V dokumentu se dozvídáme, jak se posedlost lekcemi Bikram jógy mohla rychle změnit ve finanční a sociální závislost. Poté, co účastníci kurzů utratili jmění za školení, mohli si otevřít vlastní Bikram jóga studio, ale pouze s Choudhuryho svolením. Odhalení jeho dravosti nebo zneužívání, jak to nakonec udělaly Larissa Anderson, Sarah Baughn a několik dalších žen, znamenalo sociální vyloučení z komunity a konec lektorské kariéry Bikram jógy. Místo toho lidé po celá léta toto chování omlouvali nebo nad ním přivírali oči. „Lidé chtěli oddělit muže od učitele,“ říká režisérka dokumentu.

Jak dokument podrobně popisuje, v posledním desetiletí bylo proti Bikramovi u civilního soudu vzneseno šest obvinění ze znásilnění a sexuálního napadení. Jedno bylo od bývalé učitelky jógy Sarah Baughn, která v dokumentu tvrdí, že ji Bikram napadl po semináři ve svém hotelovém pokoji. Poprvé o tom promluvila pět let poté, co k údajnému napadení došlo, protože zaslechla, jak její dcera říká, že by chtěla učit jógu jako maminka. Sarah nemohla snést pomyšlení na to, že její dítě zažije to, co ona. Poté, co veřejně odvyprávěla svůj příběh, se rozhodla se svým obviněním vyjít na světlo i učitelka jógy Larissa Anderson. Ta byla podle svých slov Bikramem znásilněna v jeho domě. V dokumentu však zaznívají i další svědectví.

Bikram často během lektorských kurzů žádal studentky, aby pozdě v noci přišly do jeho hotelového pokoje, kde jim pouštěl nahlas bollywoodské filmy, požadoval od nich masáže, které často směřovaly až k intimním místům, nebo se ženám sexuálně nutil. Účastnice kurzů říkají, že se o tom bály mluvit, protože věděly, že Bikram má moc začít, nebo ukončit jejich kariéru.

Poté, co Choudhury prohrál občanskoprávní případ neoprávněného ukončení pracovního poměru a sexuálního obtěžování ze strany své bývalé právní poradkyně Minakshi Jafy-Bodden, uprchl ze Spojených států a odmítl zaplatit odškodné ve výši 6,8 milionu dolarů.

V roce 2016 opustil USA, aby se vyhnul placení. Nejvyšší soud okresu Los Angeles na něj pak v roce 2017 vydal zatykač. Dokument uvádí, že Bikram stále pokračuje ve vzdělávání lektorů mimo USA, například v Mexiku. V roce 2020 mu však podle abc7 v Mexiku na nějakou dobu zabavili pas, protože v hotelu Princess Mundo Imperial nezaplatil účet ve výši 180 000 dolarů.

Choudhury byl od té doby obviněn z dalších trestných činů. Americké ministerstvo spravedlnosti nedávno vystopovalo mnoho z Choudhuryho skrytých aktiv, včetně velké části jeho sbírky luxusních aut, a zabavilo je, aby splatilo některé z jeho dluhů.

V letošním roce pořádal online lekce Bikram jógy jeho syn pod názvem Bikram is Back: The Unapologetic Tour.

Některá jógová studia se po zveřejnění obvinění proti Choudhurymu přejmenovala z Bikram na Hot jóga studia.

rtertete.jpg

Foto: Netflix

Zdroje: Dokument Netflixu, USA Today, The Guardian, Atlas Consumer Law, Shock Ya!, abc7