Stane se to asi každému. Otevřete lednici a sáhnete po jogurtu, který je týden prošlý. Krčil se zapomenutý v rohu lednice, a než na něj došla řada, tak má týden po doporučeném datu spotřeby. Mně se podobné nepříjemnosti stávají občas s jogurty, občas s tvarohem nebo zakysanou smetanou. Kupuji je trochu do zásoby, protože jsou u nás často používané. A občas na ně nevyjde řada a v lednici je objevíme pozdě.

Postupujeme pak vždycky stejně. Když jde o pár dní po datu spotřeby, maximálně o týden, tak většinou bez velkého přemýšlení potraviny spotřebujeme. Samozřejmě přichází nezbytné očichávání po otevření a opatrné ochutnávání. Téměř vždycky je ale jídlo v pořádku. Když jde o více než týden, očicháváme a ochutnáváme ještě opatrněji, ale přiznám se, že starší potraviny už raději vyhodím.

food

Zeleninu a ovoce se snažím kupovat častěji, čerstvé a ihned spotřebovat. Do větší zásoby nakupuji mouku, těstoviny, cukr, luštěniny, konzervy, suché pamlsky jako jsou třeba sušenky a potraviny, které patří do mrazáku. Tyto mají delší dobu trvanlivosti a průběžně je odebírám, takže je většinou spotřebujeme ve správný čas.

Když jsem prováděla průzkum mezi kamarádkami, mají to většinou podobně. Metoda „otevřu, přičichnu, ochutnám, rozhodnu se“ funguje všude. Někdo však potraviny s prošlým datem spotřeby vyhazuje hned, i když jsou prošlé třeba jen den či dva.

Na druhou stranu, řada lidí potraviny, které mají těsně před expirací nebo po ní, vyhledává. Mám kamarádku, která mě takto naučila nakupovat v Marks & Spencer. Výběr potravin v tomhle obchodě je úžasný. Seženete tady různé dobroty, které v jiných obchodech nemají. Ceny jsou však poměrně vysoké. Kdo má čas a příležitost, může však vyrazit častěji na obhlídku a nakoupit potraviny, které jsou označené a zlevněné. Mají den dva před datem spotřeby, nebo je musíte spotřebovat ten samý den. Nejsou však zkažené, jen levnější.

Po republice dokonce existuje síť obchodů, kde nabízejí velice levné potraviny, opět těsně před datem spotřeby. Zpočátku v nich nakupovali lidé s opravdu nízkými příjmy. V současné době však klientela těchto obchodů roste a dá se říct, že sem chodí nakupovat všechny sociální vrstvy.

Při vybírání levnějších potravin jsou rozdíly mezi těmi, které mají na obalu nápis „spotřebujte do…“. Tyto potraviny se už po datu spotřeby nesmí prodávat, protože podléhají zkáze. Jsou to třeba uzeniny, mléčné výrobky, čerstvé saláty, chlazené maso.  Jiné však je, když je na obalu uvedeno „minimální trvanlivost do…“. Tyto potraviny většinou vydrží ještě déle než je dané datum. Jsou to třeba různé konzervy a sušenky.

Ve slevách nedoporučujeme nakupovat nejrůznější ovoce a zeleninu, které nejsou v kondici. Nahnilé jablka nebo plesnivé pomeranče určitě nejsou to pravé ořechové pro vás a vaši rodinu. Když však najdete v chladicím boxu třeba ryby, které mají datum spotřeby o dva dny později než nakupujete a víte, že je ještě večer ugrilujete, není důvod bát se a nešetřit.

Nakupujete ve slevách? Co nejčastěji?

Reklama