etwtwte.jpg
Foto: Profimedia

Magda Vášáryová se narodila 26. srpna v Banské Štiavnici do učitelské rodiny. Vystudovala matematicko-fyzikální gymnázium a následně sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Komenského, obojí v Bratislavě. Po škole se pak začala věnovat herectví.

V dětství se však netoužila stát herečkou. Během školních let hodně četla a pomýšlela na dráhu spisovatelky. Pro film ji objevil režisér Štefan Uher a jejím prvním filmem byl Senzi Mama, který natočila, když jí bylo teprve 15 let.

Průlomovou rolí v její kariéře pak ale byla o necelé dva roky později titulní postava ve filmu Františka Vláčila Marketa Lazarová. Poté, co musela dlouhé měsíce natáčet každý den špinavá a odloučená od rodiny, a ještě ji málem nepřipustili k maturitě kvůli dlouhému absenci, už se herectví dále věnovat nechtěla. Film ji ale natolik proslavil, že začaly přicházet další nabídky a Magda nedokázala odmítnout.

profimedia-0145107910.jpg
Foto: Profimedia

Brzy se stala jednou z nejpopulárnějších hereček v Česku i na Slovensku. V letech 1983 až 1990 pak působila ve Slovenském národním divadle. V Česku se nejvíce proslavila snímky jako Radúz a Mahulena, Postřižiny, Princ Bajaja nebo Rusalka.

Kromě herectví se vždy zajímala také o politiku, a dokonce se v ní aktivně angažovala. Po sametové revoluci přijala nabídku Václava Havla a stala se velvyslankyní v Rakousku. Po rozpadu Československa se podílela na založení Slovenské spoločnosti pro zahraniční politiku a sedm let byla její ředitelkou. V květnu 1999 pak neúspěšně kandidovala na úřad prezidentky Slovenské republiky.

Následně se stala velvyslankyní Slovenské republiky v Polsku, kde setrvala od roku 2000 do roku 2005. Dále pracovala jako státní tajemnice slovenského ministerstva zahraničních věcí, poslankyně Národní rady a v roce 2010 se také ucházela o funkci primátorky Bratislavy. Nebyla však úspěšná, skončila na druhém místě. V roce 2007 Magda Vášáryová založila nadaci VIA CULTURA, jejíž se stala předsedkyní.

Magda Vášáryová hovoří česky, německy, anglicky, rusky, polsky, srbochorvatsky a francouzsky. Je známá jako vynikající řečnice, takže není divu, že začala učit. Vyučuje politologii a sociologii na pražské soukromé vysoké škole CEVRO Institut, zaměřené na ekonomiku, politologii a mezinárodní vztahy. Po herectví se jí údajně dnes příliš nestýská.

blobid0.jpg
Foto: Profimedia

Zdroje: ČSFD, Wikipedia, Novinky

Reklama