Příroda se zahalila do šedého závoje. Listy z korun a větví stromů již opadalo a z balkonů a teras zmizela květinová výzdoba. Balkony a terasy nyní zejí prázdnotou a vypadají smutně.

Pokud nemáte rádi smutné zimní měsíce, oživte si balkon i v tomto období. I v zimních měsících je dosti příležitostí.

 

Balkon a terasa

Nejprve si květináče a truhlíky, ve kterých doteď byly rostliny, důkladně očistěte. Pokud je již nebudete potřebovat, uschovejte je v suchu.

Květináče je nyní třeba podložit. Postavte osázené nádoby na dlažební kostky nebo dřevěné špalíky, aby dešťová či zálivková voda mohla volně odtékat.

Bambus a jiné stálezelené rostliny odpařují vodu i v zimě. Proto nezapomeňte ve dnech, kdy nemrzne, na zálivku. Pokud mrzne, přikryjte rostliny netkanou textilií.

 

Výzdoba

V zimním období zkrášluje balkony Skimie japonská (Skimia japonica), zakrslý keřík se stálezelenými listy podobnými vavřínu a s červenými bobulovitými plody.

Balkon si můžete ozdobit i Libavkou polehlou, stálezeleným keříkem s červenými aromatickými bobulovitými plody.

Hezkou ozdobu si můžete vytvořit i z jehličnatých větviček. Z jednotlivých větviček si zhotovte girlandu, ozdobte ji šiškami, červenými bobulkami Libavky a ověnčete si tím zábradlí balkonu.

Také smrk, borovici či jedli v nádobě si můžete ozdobit vánočními ozdobami a můžete tak mít vánoční stromek na balkoně.

 

K těmto výzdobám se hodí krmítka pro ptáky. Při déle trvajících mrazech ptáci obtížně hledají potravu. Plnými krmítky jim pomůžete překlenout obtížné období a vám bude veselo. Vždyť pohled na přilétající ptactvo na váš balkon a jejich štěbetání je hezkou podívanou a balzámem pro duši.

 

Byt

Pokud máte na okenním parapetu rostliny citlivé na chlad, nezapomeňte za mrazivých nocí stáhnout žaluzie nebo zavřít okno. Nejlepší je však rostliny z parapetů přemístit na teplejší místo.

Většina pokojových rostlin má nyní zimní klid. Hnojí se proto málo, nebo vůbec.

Pokud vánoční kaktus nasadí poupata, neměli byste jej již otáčet ani přemisťovat. Každých 14 dní zeminu přihnojte a udržujte mírně vlhkou.

 

V adventním čase zdobí byt pokojové rostliny, které rozkvétají v období krátkých dnů. Při nákupu si nechejte rostliny zabalit do několika vrstev papíru. Doma je nechejte krátce v chladu nasát vodu a teprve potom je umístěte do pokoje.

 

Vánoční hvězda obsahuje bílou mléčnou šťávu, která u citlivých lidí může podráždit kůži. Mezi ohroženými jsou zejména domácí zvířata a děti, jež snadno mohou do kontaktu se šťávou přijít. Proto je třeba výtok šťávy, ke kterému dochází při stříhání rostliny, nebo při odstraňování uvadlých květů, rychle zastavit. Můžete tak učinit popelem nebo uhelným prachem. K zastavení šťávy pomůže i horká voda.

 

Bramboříky a africké fialky zalévejte pouze do misek. Azalky, vřesovce a vánoční kaktusy zalévejte pouze odstátou vodou. Kvetoucí rostliny můžete slabě přihnojit.

Pokud se nemůžete dočkat jara, doufáme, že jste si nezapomněli 4. prosince na sv. Barboru nařezat větvičky zlatice, třešně nebo jabloně. O Vánocích se budete moci těšit z nádherných květů.

 

Příjemnou zimu vám přeje…  

Reklama