Já s kily bojuji ale už poměrně dlouho, paradoxně od chvíle, kdy jsem to neměla vůbec zapotřebí, jen jsem chtěla přes prázdniny něco zhubnout. A tehdy kolotoč začal... za tu dobu už mám přehled, kolik do sebe za den dostanu energie, jak dlouho budu muset makat, abych se zbavila salátu, co jsem s rohlíkem spořádala k obědu.

Postupem času jsem ale objevila i dobroty, kterými se nijak nešidím a za které si nemusím tolik nadávat, když vyhazuji prázdný, dokonale vymydlený obal do koše. A o ty se chci s vámi podělit.

Občas mívám nezadržitelnou chuť na nějakou, jak já říkám, prasárnu typu vlašský salát s rohlíkem apod. Našla jsem ale náhradní variantu – kuřecí salát s ananasem od Gurmán Klubu.

salatMísto salámu je v něm maso z kuřecích prsou, velká část majonézy je nahrazena 30% jogurtem. A když nemám zrovna náladu na ananas, lze ho v salátu s přehledem cottageidentifikovat a vynechat.

Dalším mým oblíbencem z regálu je Cottage, sýr užasné smetanové chuti, který je o polovinu méně tučný než většina jeho kolegů v regále (20 % tuku oproti běžným 40 %). Je to směs sýrových hrudek a smetanové omáčky, která se dá použít mnoha způsoby. Je výborný samotný, nasladko s džemem, nebo se zeleninou, česnekem a kořením. Ochucený se i prodává, ale není nad to připravit si jej podle svého.

Často mívám problém, když se napiju alkoholu, že přestanu kontrolovat své chutě. To je hned nápadů... k vínku sýr, k pivu utopenec a ráno už zmiňovaný salát s rohlíkem. I tehdy jde ale vybírat. Namísto 45% hermelínu (ano, existuje i hermelín 20%, ale ten samotný opravdu nehutná) si lze pochutnat na korbáčcích (cca 15–25 % tuku) a parenici (18 % tuku). Určitě nenabudete dojmu, že se šidíte, to vám zaručuji. A málem bych zapomněla. Pokud jste příznivcem smradlavých sýrů, Olomoucké tvarůžky mají neuvěřitelné 1 % tuku (niva například 50 %).

korbacky tvaruzky zavitky

Jenže, čím nahradit utopence? Pokud jde o chuť na kyselé, povedlo se mi nahradit utopence stejně tak jako rybí salát sleďovými závitky v rosolu. S rybím salátem s majonézou do sebe dostanete na 100 g pokrmu asi 23 g tuku, salátem s jogurtem 12 g tuku a sleďovými závitky asi 5 g tuku.

A co něco sladkého ke kafíčku? Je libo Ruměnku? Asi bych si dala raději Horalku, ale sladké jako sladké. Stejně to člověk do sebe nacpe a za chvíli by si dal ještě, ať sní, co sní. Když už mám fakt chuť na sladké a nechci si dopřát třeba čokoládu, zacpu si pusu Ruměnkami. Neobsahují téměř žádný tuk (0,8 g/100 g oproti 30 g tuků u Horalky) a díky jejich sladkosti jich nikdy moc nesním. Ale bacha na ty oříškové perníčky, co budou ležet v regále hned vedle, tam je to s tukem ale úplně jinak.

rumenky

O zdravém stravování a dietách se toho napsalo nespočet. Jenže abychom u něčeho vydrželi, musí nás to bavit. Jak nás to ale může bavit, když nám nechutná?

Ráda bych poznala i vaše fígle a dobroty, které si dopřáváte, ať je vaše váha jakákoliv, ať máte s kily stejný, nebo opačný problém. Napište mi do diskuze, budu se těšit!