Menšiny.

Zrovna dnes jsem nad tímto tématem přemýšlela.

Moje matka pracuje jako prodavačka ve značkovém obchodě. Přišel tam muž romské národnosti. Kdyby tam byli lidé, řeknu, že by se na něj každý nedůvěřivě podíval a snad by se štítil po něm i zkusit oblečení. Naštěstí tam nikdo nebyl.

Krom mé matky, a ta vydala za ostatní. Větou a stylem, jakým ji řekla, mi bylo trapně: "A vy si něco přejete?"

Muž, který byl oblečen v montérkách, s vyděšeným výrazem spolkl slovo "pásek" a jak mu to bylo nepříjemné, popadl jeden, že si ho vezme a ani si nevšiml, že je příliš  krátký. Musel vycítit její neochotu a možná pohrdání...

Mně osobně to bylo nepříjemné. V tu ránu matka viděla, že je to zákazník a otočila o 180 stupňů. Byla příjemná a ochotná. To vše se odehrálo během dvou minut. Dvě minuty z dneška mě donutily nad tím zapřemýšlet. A když jsem přišla domů, zadala Vaše stránky, ejhle... dnešní téma je i zde.

Proto se nad menšinou, pokud se to tak dá nazvat, nepovyšuji. Nemůžu taky napsat, že mi nevadí, možná spíš s nimi soucítím a je mi jich svým způsobem líto.

Co se týče homosexuálů, nikdy jsem to neřešila - každého věc. Ale od té doby, co běží VYVOLENí a jeden ze soutěžících je gay, obdivuju GAYE a LESBY! Napsala bych lesbičky, ale kdysi jsem slyšela přímo od jedné lesbičky, že toto oslovení nemají rády.

Takže všem držím palce, jak menšině, aby se nad opovrhováním povznesla, tak většině, aby nebyli zahořklí a odnaučili se nenávidět a opovrhovat!


Přiznat, že se stydíme nebo je nám za něco, co udělali naši rodiče - to už chce odvahu. Nejen za ni posílám dárek - "vánoční" hrnek.


editorka Mira

 

Setkali jste s něčím podobným - neochota prodavaček vůči jiným národnostem?

Dnešní téma

Jaký máte vztah k menšinám?
Vadí Vám děti cizinců v našich školách?

Xenofobie a rasistické skupiny - víte o nich?
Jaký je váš názor na smíšená manželství?

Registrované partnerství homosexuálů, souhlasíte s ním?
Co nebo kdo jsou podle Vás menšiny?
Pište, nejzajímavější příspěvky odměníme dárečky!

redakce@zena-in.cz

Reklama